TR
BAĞIŞ YAP
TÜRK LİRASI

Mescit Ve Medreselerde Kur’an Kursu Heyecanı

Mescit Ve Medreselerde Kur’an Kursu Heyecanı
Afrika’daki cami, mescit ve medreselerde talebelerimizin aldığı hafızlık ve Şer-i İlimler eğitimiyle birlikte Kur’an kursu da düzenliyoruz.

İnsana Değer Veren Dernekler Federasyonu (İDDEF) olarak, İslami eğitim çalışmaları kapsamında bir yandan medrese ve mescit inşalarımızı sürdürürken bir yandan da ilim eğitimi ve Kur’an kursu çalışmalarımızı devam ettiriyoruz. Kur’an kursu ile yüce kitabımız Kur’an-ı Kerim’i en güzel şekilde öğretmeyi, anlamayı ve yaşatmayı hedefliyoruz.

iddef kuran kursu

Kur’an Kurslarında Rahmet ve Bereket Var

Cami, mescit ve medreseler birer kalıcı eser olarak inşa edilse de ilim yuvalarına yağacak rahmet ve bereketin okunan Kur’an ayetleriyle olacağını hepimiz biliyoruz. İlim ve hikmet yoluna adımlayan Müslüman kardeşlerimiz Kur’an kursu eğitimlerinde Elif Ba ile ilk harfleri öğreniyor ardından Kur’an okumaya başlıyor. Kurslardaki Kur’an, cüz ve Elif Ba ile birlikte rahle eksikliğini de bağışçılarımızın desteğiyle tamamlarken, çocukların masumiyeti ve Kur’an sesi kalplerimize feyiz ve bereket veriyor.

iddef kuran kursu gine

II. Abdülhamit Han Camii’nde Kur’an Kursu

Batı Afrika ülkesi Gine'nin başkenti Konakri'de inşa ettiğimiz Mahmud Ustaosmanoğlu Külliyesi’ndeki II. Abdülhamid Han Camii'nde ise Kur’an kursu düzenleniyor ve öğrenciler Kur’an-ı Kerim okumayı öğreniyor. Yaz Kur’an kursu tüm gün sürerken, Kur’an öğrenmek veya seviyesini ilerletmek isteyen öğrenciler de okul saatlerine göre yıl boyunca Kur’an kursuna katılım gösteriyor. Kur’an kursu eğitimine katılan tüm öğrencilere karne şeklinde notları ve Kur’an okumada nereye kadar geldiği ve nerede kaldığını gösteren belgeler veriliyor. Öğrenciler yaz Kur’an kursuna tekrar bu belgelerle gelip kayıt olabiliyor ve kaldıkları yerden başlayabiliyor. Böylece öğrencinin eğitim takibi düzenlilik içinde sürüp gidiyor. Her yaz sonunda ise Kur’an yarışmasıyla mezuniyet gerçekleşiyor.

iddef kuran kursu gine

Her Müslüman Kardeşinin Kur’an-ı Olsun

Öte yandan İDDEF olarak, hayırsever bağışçılarımızın desteğiyle medrese ve mescitlerde eksikleri giderme, bakım/onarım, yenileme/genişletme çerçevesinde tadilat projesini sürdürüyoruz. “Her Müslüman’ın bir Kur’an-ı olsun” diyerek çıktığımız yolda dünyanın en ücra köşesindeki Müslüman kardeşimizin Kur’an-ı Kerim sahibi olması için bağış kampanyamızı devam ettiriyoruz. Afrika’da eskilerden günümüze bir gelenek olarak gelen luh (tahta levha üzerine yazılan ayetler) sistemiyle öğrenilen ayetleri, Kur’an-ı Kerim’le pekiştirmelerine yardımcı oluyoruz. Siz de Kur’an bağışlayabilir, belki de kardeşlerimizi ilk kez bir Kur'an-ı Kerim’le tanıştırabilirsiniz.


İlim tahsil etmenin ve Kur’an Kerim okumanın değerini Peygamber Efendimiz’in (S.A.V) bizleri uyardığı şu sözlerle anlıyoruz: “Ya öğreten ol, ya öğrenen ol, ya dinleyen ol, ya da ilmi destekleyen ol. Beşincisi olma, helâk olursun!

iddef kuran kursu luh

Luh adı verilen tahta levhalara Kur'an-ı Kerim ayetlerini yazıp ezberleyerek hafızlık yapan öğrenciler. (Nijerya/Kano 2018)

Kur’an Bağışı Yap

Diğer Haberler

TÜM HABERLERİ OKU