TR
BAĞIŞ YAP
TÜRK LİRASI

Kur'an-ı Kerim'i rahlelerde öğrenecekler

Kur'an-ı Kerim'i rahlelerde öğrenecekler
Gine’deki Mahmud Ustaosmanoğlu Külliyesi içerisinde bulunan II. Abdülhamid Han Camii'nde eğitim gören talebelere 1000 adet Kur'an-ı Kerim rahlesi dağıttık.

İnsana Değer Veren Dernekler Federasyonu (İDDEF) olarak Gine'nin başkenti Konakri'de çalışmalarımıza hummalı bir şekilde devam ediyoruz. 2009 yılında ilk kazmanın vurulmasıyla inşa sürecinin başladığı Mahmud Ustaosmanoğlu Külliyesi’nin içerisinde yer alan II. Abdülhamid Han Camii 2017 yılının Şubat ayında törenle ibadete açılmıştı.

Yerde değil, rahle üzerinde okuyacaklar

Diğer Afrika ülkelerinde olduğu gibi İslam coğrafyası içinde yer alan Gine de Batı Afrika’nın fakir ülkelerinden. Ülkede İslami eğitim alan çocuklar çeşitli sıkıntılarla karşı karşıya kalıyor. Müslüman Afrika halkı medrese ve camilerdeki eğitime büyük önem verirken, her Müslüman kardeşimiz Kur’an-ı Kerim’i öğrenmek ve okumak için büyük emek sarfediyor. Bu heyecanla II. Abdülhamid Han Camii'ne koşan Gineli Müslüman çocukların, cüz ve Kur-an’ları ellerinde tutarak okumakta zorluk çekmemeleri ve yine Kur-an ayetlerine edep kültürümüzle birlikte tazim ve hürmetin bir göstergesi olarak yere koymamaları için rahle dağıtıldı. Dağıtılan rahlelere ise düzen açısından numara verildi.


II. Abdülhamid Han Camii rahle


2.Etap çalışmalarımıza da hız verdik

Ümmet birliği için tebliğ ve temsil seferberliğinin sürdüğü Afrika’da Ehl-i Sünnet anlayışının yeryüzüne yayılma heyecanı her geçen gün daha da artıyor. İDDEF olarak hayırsever bağışçılarımızın desteğiyle 7 bin kişinin aynı anda namaz kılabildiği II. Abdülhamit Han Camii'nin tamamlanmasıyla birlikte Mahmud Ustaosmanoğlu Külliyesi’ndeki 2.Etap çalışmalarımıza da hız verdik


II. Abdülhamid Han Camii rahle

Mescid-i Aksa'nın mimarisinden esinlendi

Başkent Konakri'de 21 bin metrekare alan üzerine inşa edilen Mahmud Ustaosmanoğlu Külliyemiz, bu alanda ülkenin en büyük kompleksi konumunda bulunuyor. Külliyenin ana bölümünü II. Abdülhamit Han Camii oluşturuyor. Sarı kubbesi Kudüs'teki Mescid-i Aksa'nın mimarisinden esinlenerek inşa edilen II. Abdülhamit Han Camii'nde binlerce Müslüman çocuk eğitim gördüğü gibi, huşu içinde namaz kılınıyor.


II. Abdülhamid Han Camii rahle-2

Şimdi sıra Külliye içerisindeki diğer eserlerde

Afrika'nın en yoksul ülkelerinden olan Gine'de hayırsever bağışçılarımızın da desteğiyle inşası devam eden külliyemiz, ülkedeki en büyük İslami kompleks olması ile ayrı bir önem taşıyor. Yapımı devam eden külliye içerisinde kız ve erkek medresesi, 500 öğrenci kapasiteli İslami İlimler İhtisas Merkezi, günde 100 kişi kapasiteli sağlık ocağı, günlük üç bin kişi kapasiteli aşevi ve misafirhane de bulunuyor. 2. Etap kısmındaki bu projelerin tamamlanması için kararlı ve hummalı çalışmalar sürüyor.

Diğer Haberler

TÜM HABERLERİ OKU