TR
BAĞIŞ YAP
TÜRK LİRASI

Gine Mahmud Ustaosmanoğlu Külliyesi

Gine Mahmud Ustaosmanoğlu Külliyesi

Afrika'nın en fakir ülkelerinden olan Gine’nin başkenti Konakri'de 21 bin metrekare alan üzerine inşa edilen Mahmud Ustaosmanoğlu Külliyemiz, bu alanda ülkenin en büyük kompleksi konumunda bulunuyor. Ümmet birliği için tebliğ ve temsil seferberliğinin sürdüğü Afrika’da Ehl-i Sünnet anlayışının yeryüzüne yayılma heyecanı her geçen gün daha da artıyor.

Ramazan Coşkusu ve Kur'an-ı Kerim Kursu


Hayırsever bağışçılarımızın desteğiyle 7 bin kişinin aynı anda namaz kılabildiği II. Abdülhamit Han Camii tamamlandı ve Şubat 2017’de açıldı. Ramazan ayında binlerce Gineli Müslüman camiye akın etti. Teravih ve teheccüd namazı kılındı, Kur’an-ı Kerim okundu ve sahura kadar dua edildi. Binlerce Müslüman omuz omuza iftarını açtı. Yaz sezonu boyunca Kur’an kursu düzenlendi. Yüzlerce talebe yarışmayla mezun oldu. Kurs ise yıl boyu devam ediyor. Eğitim-öğretim çalışmalarının meyveleri alınıyor. Hizmet vermeye başlayan aşevi ile talebe, hoca ve yüzlerce Gineli her gün sıcak yemek yiyor.


II. Abdülhamit Han Camii'nde Kur'an kursu tüm yıl devam ediyor

2. Etap Çalışmalarıyla Neler Yapılacak? 


Mahmud Ustaosmanoğlu Külliyemiz ülkedeki en büyük İslami kompleks olması ile ayrı bir önem taşıyor. Şimdi ise sıra yapımı devam eden kız ve erkek medresesi, 500 öğrenci kapasiteli İslami İlimler İhtisas Merkezi, sağlık ocağı ve misafirhaneye geldi. Gine’nin bu kalıcı dev eseri için sizin de katkınız olabilir.


Kız ve Erkek Medresesi


Her biri 500 m2 kapasiteli ve 200 kız ve 200 erkek talebenin aynı anda eğitim görebileceği şekilde tasarlanan medreselerimizde Gine’nin gelecek nesil erkek ve hanım hocalarını yetiştirmeyi hedefliyoruz. Eğitimin çok zor şartlarda sürdürüldüğü ülkede, yüksek fiziki ve idari standartlara sahip olacak bu medreselerin İslami eğitim alanına büyük bir katkı sağlayacağına inanıyoruz.

İslami İlimler İhtisas Merkezi


Medreselerimizden mezun olup ilimde derinleşmek isteyen âlim adaylarını yetiştireceğimiz ihtisas medresemiz 600 m2 alana sahip olup, 12 küçük kubbe ile örtülmüş, 6 derslik, 2 idare odası, 1 yatakhane ve 1 yemekhaneden oluşmaktadır. İslami İlimler ihtisas merkezimiz her sene Afrika’nın en seçkin 30 talebesine eğitim vermek üzere tasarlandı.

Sağlık Ocağı


Özelde Gine genelde ise tüm Afrika’da sağlık problemleri ve sağlık merkezlerine duyulan ihtiyaç oldukça yaygın bir durum. Bu durumu göz önünde bulundurarak külliyenin içerisinde günlük 100 hasta kapasteli ve 250 m2 alana sahip, iki hasta odası, bekleme odası, bir laboratuvarın da bulunduğu tam teşekküllü bir sağlık ocağı inşa edeceğiz.

Gine Hakkında


Gine, Afrika kıtasının batı bölümünde yer alan bir ülke. Nüfusunun yüzde 85’i Müslüman. Anadolu’nun yaklaşık yarısı kadar olan bu ülkenin başkenti ise Atlas Okyanusu kıyısında bulunan Konakri. Ülke genelinde 15 yaş ve üzerinde olan nüfusta okuma yazma bilenlerin oranı yüzde 41 seviyesinde. Ülkede ilköğretimin süresi 6 yıl, ancak bu sürenin sonuna kadar eğitim alan çocukların sayısı oldukça düşük seviyede bulunuyor. Ekonomik olarak doğal kaynakların zenginliğine ve verimli topraklarına rağmen ülke Afrika ve Dünya'nın en fakir ülkelerinden biri olarak varlığını sürdürüyor. Kişi başına düşen milli gelir senelik 500 dolar. Bu Gine’nin Türkiye’den tam 24 kat daha fakir bir ülke olması anlamına geliyor. Diğer önemli bir husus ise gıda. Ekonomi, sağlık sorunları, fakirlik derken yetersiz beslenme oranının en yüksek olduğu bölgelerden olan Gine'de sağlıklı ve sıcak yemek hayati önem taşıyor.