TR
BAĞIŞ YAP
TÜRK LİRASI

İDDEF’in de Destek Olduğu 4. İyilik Treni Uğurlandı

İDDEF’in de Destek Olduğu 4. İyilik Treni Uğurlandı
Afganistan için AFAD koordinasyonunda bir araya gelen sivil toplum kuruluşlarından olan İDDEF, hayırseverlerin emanetlerini 4. İyilik Treni’ne yükledi. İnsani yardım taşıyan tren, Ankara’dan dualarla Afganistan’a uğurlandı.

Afganistan'da halkın gıda malzemeleri başta olmak üzere temel ihtiyaç malzemelerinin karşılanması için Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı ve TCDD Taşımacılık A.Ş. koordinasyonunda, İnsana Değer Veren Dernekler Federasyonu’nun (İDDEF) da aralarında olduğu 25 sivil toplum kuruluşunun katkılarıyla düzenlenen kampanyada toplanan insani yardım malzemelerinin yer aldığı 4. İyilik Treni, Ankara Garı'nda düzenlenen uğurlama töreniyle yola çıktı. 68 vagondan oluşan ikinci İyilik Treni'nde, 1478 ton gıda, giyim, battaniye, sağlık, hijyen gibi temel ihtiyaç malzemeleri yer alıyor.


“Kederi Kederimiz Olan Afgan Halkının Her Zaman Yanındayız”

4. İyilik Treni’ne 85 ton yardımda bulunan İDDEF’ten yapılan açıklamada, “Afganistan yardım kampanyası kapsamında Devletimiz ve STK’larımız imkanlarını seferber etmiş durumdayken bugün burada hep birlikte bir İyilik Treni’ni daha uğurlamanın heyecan ve mutluluğunu yaşıyoruz. Mazlumdan yana olmayı şeref bilen ülkemiz, zor günler geçiren Afganistan'a iyilik elini uzatmaya devam ederek bu hayırlı mübarek günlerde kardeşlerimizin acılarını bir nebze de olsa hafifletmeye gayret ediyor. Üzülerek takip ediyoruz ki kadim İslam yurdu Afganistan çeyrek asırdır işgal altında ezilirken, yaşanan çatışmalar ve istikrarsızlık ise açlık, sefalet ve insani krizi had safhaya taşıdı. Bu sebeple kederi kederimiz olan kardeşlerimizin bize her zamankinden daha fazla ihtiyacı var. Birlikten kuvvet doğar anlayışıyla hayırseverlerimizin emanet ettiği insani yardımların kardeşlerimize adeta umut olduğunu düşünüyoruz. Emeği geçen herkesten Allah razı olsun. Son olarak, bu zor günlerde Afgan kardeşlerimizin yanında olmaya, insani yardım, kalkınma ve eğitim projeleriyle devam edeceğimizi vurguluyoruz. Çalışmalarımızı tüm yıl boyunca olduğu gibi özellikle Ramazan ayında da artırarak sürdüreceğiz. İnşallah Afganistan ve Türkiye'nin yüzyıllara dayanan tarihi dostluğu ve kardeşliği bu vesileyle daha da pekişecek” denildi.

iddef-afganistan-iyilik-treni4-ankara

“3 trenle 1478 ton yardım malzemesi Afganistan’a ulaştırılacak”

Törende konuşan İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı, dördüncü İyilik Treni seferlerinin üç trenle devam edeceğini ve 1478 ton yardım malzemesini Afganistan'a ulaştıracağını söyledi. Afganistan'ın uzun süre boyunca savaş, iç karışıklık, kuraklık, açlık ve sefalet yaşadığını belirten Çataklı, "Afganistan gönül coğrafyamızın bir parçası. 3,5 milyon insan yerinden edilmiş durumda, 25 milyona yakın insan da temel insani yardıma muhtaç. Temel gıdaya erişimi sıkıntılı 13,5 milyon civarında da çocuk var." dedi. Çataklı, Türk milletinin tarihin her döneminde mazlumların yanında durduğunu hatırlatarak, şöyle devam etti: "Bunu yaparken dinine ve mezhebine bakmadı. Gözünün, saçının ve teninin rengine bakmadı. Hangi coğrafyada olduğuna bakmadı. Biz atalarımızdan bu anlayışı miras aldık. Bugün o anlayışı sürdürüyoruz ve inşallah bu emaneti evlatlarımıza aktaracağız."


"Ramazan Ayında İhtiyaç Sahiplerine Ulaşmış Olacak"

AFAD Başkanı Yunus Sezer ise Türkiye'nin, Ukrayna, Afganistan ve Lübnan gibi ülkelerde zorluk yaşayan insanlara yardım elini uzattığını vurgulayarak, "Tren seferlerimiz ramazan ayında ihtiyaç sahiplerine ulaşmış olacak. Bu anlamda da çok değerli, çok kıymetli bir yardım trenini uğurlamış olacağız" diye konuştu.

Ramazan Yardımı Yap

Diğer Haberler

TÜM HABERLERİ OKU