TR
BAĞIŞ YAP
TÜRK LİRASI

İDDEF’in de Destek Olduğu 3. İyilik Treni Yola Çıktı

İnsana Değer Veren Dernekler Federasyonu’na (İDDEF) emanet edilen yardımlar, Ankara TCDD Garı'nda düzenlenen uğurlama merasiminin ardından 3. İyilik Treni ile dualar eşliğinde Afganistan'a uğurlandı.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı ( AFAD ) koordinasyonunda, aralarında İDDEF’in de olduğu yardım kuruluşlarının desteğiyle Afganistan halkı için toplanan 994 ton gıda, giyim, hijyen malzemelerinin taşındığı 3'üncü insani yardım treni, Ankara'dan yola çıktı.

afganistan 3.iyilik treni yola cikti- İDDEF (5)

Gıda, giyim, hijyen malzemelerinden oluşan 62 konteynerlik 3'üncü 'İyilik Treni'nin Afganistan seferi öncesi tarihi Ankara Garı 1'inci Peron'da tören düzenlendi. Törene İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı, AFAD Başkanı Yunus Sezer, TCDD Taşımacılık A.Ş. Genel Müdürü Hasan Pezük, İDDEF yetkilileri ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri katıldı.

afganistan 3.iyilik treni yola cikti- İDDEF (2)

İDDEF’ten yapılan açıklamada, “İDDEF olarak, 23 milyon insanın temel ihtiyaçlarına erişemediği Afganistan’da yaşanan insani krizin hemen ardından ülkeye yönelik başlattığımız acil yardım seferberliği ile ilk etapta 20 tonluk gıda, giyim ve acil ihtiyaç ürününü ihtiyaç sahibi kardeşlerimize ulaştırarak dağıtımını gerçekleştirdik. Ardından, Afganistan ve Türkiye arasında yüzyıllardır süren tarihi, kültürel, kardeşlik ve dini bağ neticesinde AFAD koordinasyonuyla içerisinde kurumumuzun da olduğu birçok STK’nın desteğiyle İyilik Treni yardım kampanyası başlatıldı. 11 Şubat 2022 Cuma günü Afgan kardeşlerimize ulaştırılmak üzere gıda, giyim, battaniye, sağlık ve hijyen ürünlerinden oluşan 921 tonluk yardım malzememizi taşıyan toplam 45 konteynerlik ikinci İyilik Treni’ne 73 ton yardım malzemesi desteğinde bulunduk. 65 tonluk insani yardım malzemesi desteği verdiğimiz 3. İyilik Treni’ni ise 25 Şubat 2022 Cuma günü Ankara’dan Afganistan’a uğurladık. Zorluk içinde hayata tutunmaya çalışan Afgan kardeşlerimize yönelik çalışmalarımız hummalı bir şekilde devam ediyor” denildi.

afganistan 3.iyilik treni yola cikti- İDDEF (3)

Törende konuşan İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı, Afganistan'ın içinde bulunduğu durumun zorluğunu bildiklerini söyleyerek, "Burası bizim gönül coğrafyamızın bir parçası. Tarihin derinliklerinden gelen bir gönül bağımız var. Dolayısıyla böyle bir durumda ilk onların yardımına koşan, onlara destek olan, omuz verenin bizim ülkemiz olması beklenirdi ki milletimizin gönül zenginliği de bunu gerektirirdi. Bunun için biz bazıları gibi çok uzun kelamlar edip, vaatlerde bulunup, toplantılar yapıp bir sonuç alamayan anlayışın temsilcileri değiliz. Bu organizasyon da gösteriyor ki milletimiz dünyanın neresinde mazlum varsa ekmeğini bölüşmeyi, ulaştırmayı bilir. Uçakla gemiyle trenle ne varsa ulaştırır. Geçmişte at sırtında, kağnı ile ulaştırmıştık. İlk ikisi bildiğiniz gibi ulaştı. Dağıtımları da yapıldı. AFAD Başkanlığı'mız gerekli planlamaları da yapıyor. 4'üncü sefer için hazırlıklar da tamamlandı. İnşallah devamı da gelecek" dedi.


Açlık, sefalet ve insani krizin had safhada olduğu Afganistan’daki ihtiyaç sahiplerine acil yardım ulaştırmak isteyen bağışçılarımız "www.iddef.org" internet sitesi üzerinden, hesap numaralarımızdan veya 0212 621 0065 numaralı çağrı merkezimizi arayarak destek olabilir. Hayırseverlerimiz ayrıca 'AFGANİSTAN' yazarak 7230'a SMS göndererek yardım kampanyamıza 10 TL katkıda bulunabilir.