TR
BAĞIŞ YAP
TÜRK LİRASI

İDDEF Hangi Ülkelerde Hizmet Veriyor?

İDDEF Hangi Ülkelerde Hizmet Veriyor?
İDDEF, İslami eğitim ve insani yardım çalışmaları kapsamında mazlum coğrafyalar Afrika, Asya ve Balkanlar başta olmak üzere dünyanın dört bir yanında hizmet veriyor.

İnsana Değer Veren Dernekler Federasyonu (İDDEF) İslam dünyasının en büyük sorunu olan eğitime katkı sunmak ve muhtaç kardeşlerimize insani yardım faaliyetlerinde bulunmak üzere ‘Muhabbetle birlikte insanlığa hizmete’ diyerek yola çıktı. Kalbimizde hissettiğimiz kardeşlik ikliminin muhabbetiyle insanlığa ulaşan hizmet günden güne büyüdü. Geçen 15 yılda hayırsever bağışçılarının desteğiyle Afrika, Asya, Balkanlar ile birlikte kıtaları aştı Meksika ve Güney Kore’de tebliğ ve medrese eğitim çalışmaları başlattı.


İDDEF, çeşitli imkânsızlıklarla mücadele eden Müslümanların Afrika ve Asya’daki temel sorunlarını çözmek için gayret eden bir yardım derneği oldu. Esas çalışma alanı olan İslami eğitimi insani yardım faaliyetleriyle destekledi.


iddef afrika asya balkanlar islami eğitim

İDDEF Kaç Ülkede Faaliyet Gösteriyor?

İDDEF, bugün 40 ülke 93 bölgede eğitim ve insani yardım çalışmaları gerçekleştiriyor. Kıymetli bağışçılarımızın desteğiyle Kosova’dan Gine’ye, Kamboçya’dan Kazakistan’a, Güney Kore’den Meksika’ya kadar dünyanın dört bir yanına Türkiye’den ilim ve hayır köprüsü kuruluyor. 

Eğitim ve yardım yolculuğunda Moritanya, Senegal, Gine, Mali, Gana, Burkina Faso, Nijer, Benin, Nijerya, Fildişi Sahili, Kosova, Sudan, Etiyopya, Somali, Kenya, Uganda, Tanzanya, Kazakistan, Kırgızistan, Pakistan, Hindistan, Kamboçya, Malezya, Endonezya, Filipinler, Güney Kore, Meksika, Çad, Bosna Hersek, Sırbistan, Gürcistan, Azerbaycan, Bangladeş, Sri Lanka ülkelerine ulaşılıyor.

iddef afrika asya balkanlar islami eğitim

Her Müslüman Eğitim İmkânına Sahip Olmalı

Özellikle Afrika ve Asya’daki birçok Müslüman ülkenin içinde bulunduğu ekonomik ve siyasi problemler gittikçe derinleşen bir krize yol açıyor. Kırsal yerleşim bölgelerinde okul ve medreselerin olmayışı İslam’ın eksik, yanlış veya hiç öğrenilememesine neden oluyor. İhtiyaç sahibi durumundaki kardeşlerimiz yoksulluktan dolayı eğitime ulaşamıyor. İnsani ihtiyaçlarını karşılamakla geçen ömürde eğitim krizi günden güne büyüyor ve bugün Müslümanların yalnızca yüzde 30’u İslami eğitim alabiliyor. 

iddef afrika asya balkanlar islami eğitim

Ekonomik ve siyasi problemlerin eğitimi vurduğu, eğitimsizliğin de yeniden bu iki sorunu beraberinde getirdiği döngüde Müslümanların eğitimli ve üreten bir birey haline gelmesi için destek verilmesi gerekiyor. İşte İDDEF de gönüllüleriyle birlikte Afrika, Asya ve Balkan topraklarına kalıcı eser olarak medreseler inşa etti ve etmeye devam ediyor.

iddef medrese icazet
İDDEF'in medreselerinden icazet alan talebelere belgeleri takdim ediliyor.

Var olan medrese ve mescitleri ise onardı, onarmaya devam ediyor. Medrese çatısı altında yüzlerce hoca ve binlerce talebe ilim ihya ederken, eğitimini tamamlayan talebeler icazet alarak bulundukları ülkenin çeşitli bölgelerinde hizmet vermeyi sürdürüyor.

Özverili, Güvenilir Ve İstikrarlı Hizmet

İDDEF’in hizmet kervanın durmadan ilerleyişi bugün 33 ülkede 61 medreseye dönüştü. Hizmet verilen ülkelere bir yenisini daha eklemek, eğitim bekleyen kardeşlerimize ulaşmak için çalışmalarımız tüm hızıyla devam ediyor. Yoksul kardeşlerimiz, hanımlar, kızlar ve engellilere öncelik vererek desteklerinizle ücretsiz eğitim sağlıyoruz. Sürdürülebilir ve rahat bir eğitim için kardeşlerimizin fiziki anlamda mekânlarını iyileştiriyor, eğitim alırken kullandıkları araç gereçlere kavuşturmak adına projeler geliştiriyoruz. 

iddef eğitim seti

Hazırladığımız ve desteklerinizle hediye ettiğimiz ‘eğitim seti’ bunlardan yalnızca bir tanesi… İslami eğitim alanında iki ana çalışma modelimiz olan medrese eğitimi ve tebliğ çalışmalarını uygularken Ehl-i sünnet vel cemaat çizgisindeki güvenilir cemaat ve alimler ile işbirliği içinde oluyoruz. Onların yerel meseleler hususunda bilgisi ve deneyimi çalışmalarımıza büyük bir destek sağlıyor. Asıl hedef olan İslam dünyasına ‘eğitim’ hizmeti böylece istikrarlı şekilde büyüyor ve ‘en büyük sorun’ yavaş yavaş küçülüyor.

iddef suriye insani yardım

İnsani Yardımlar Aksatılmadan Ulaştırılıyor

İDDEF, yurtdışında 40 ülke 93 bölgeye insani yardım sağlıyor. Eğitim çalışmalarının yanında kurban organizasyonu, Ramazan yardım faaliyetleri, su projeleri, acil afet yardımı, gıda ve eşya dağıtımı ile sağlık projeleri insani yardım faaliyetlerini oluşturuyor.

2018 Kurban Bayramı organizasyonunda bağışçılarımızın desteğiyle Afrika, Asya ve Balkanlar’daki 33 ülke 106 bölgede 45 bin hisse kurban kestik. Payları 2 milyon kardeşimize tek tek ulaştırdık. Yine geçtiğimiz Ramazan ayında 33 ülkedeki ihtiyaç sahiplerine ulaştık. 250 bin kişiye kardeşlik bilincinin pekiştirilmesi amacıyla iftar verdik. Sizlerden teslim aldığımız zekat ve fitre bağışlarını ise on binlerce yoksul, talebe ve yetime ulaştırdık.


‘Yeryüzüne bulut ol, suya kavuştur’ kampanyamızla su kuyusu, yağmur hasadı ve biosand filtre projelerini Afrika ve Asya ülkelerinde sürdürüyoruz. Her geçen gün kardeşlerimizi temiz ve sağlıklı suya kavuşturuyoruz.

iddef etiyopya su kuyusu aralık 2018
Nüfusunun çoğunluğunun temiz suya erişemediği Etiyopya'da yeni su kuyumuz dualarla hizmete açıldı. (Aralık -2018)

İslami Eğitim ve İnsani Yardım bir arada İlerliyor

İDDEF olarak hizmet verdiğimiz ülkelerde eğitime tanıdığımız öncelik ve ağırlıkla birlikte ihtiyaç sahibi kardeşlerimizin ihtiyacına yönelik su kuyuları açma, yağmur hasadı ve biosand filtre çözümleriyle çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Bununla birlikte acil yardım seferberliği başlattığımız ülkeler oluyor. Desteklerinizle Endonezya’da meydana gelen deprem ve sonrasında oluşan tsunamiden etkilenen kardeşlerimize acil yardım ulaştırdık, ulaştırıyoruz. 

iddef yemen acil yardım kampanyası

İç savaşın insani kriz yaşattığı Yemen’de gıda paketi ve kurban eti dağıtımı yapıyoruz. Zekat bağışlarınızı tek tek teslim ediyoruz. Zor durumdaki Bangladeş, Gazze, Suriye ve Somali’deki mazlumlara da yardım ulaştırmayı sürdürüyoruz. Meksika ve Güney Kore'de tebliğ ve eğitim çalışmaları yapıyoruz. Ülkedeki insanlarla Ramazan ayında düzenlediğimiz iftar sofralarında bir araya geliyoruz. Yine medrese, mescit eserleriyle süren eğitimle birlikte Afrika ülkelerinde, Asya'nın Filipinler, Bangladeş ve Hindistan ülkelerinde su kuyuları açıyoruz. Bu bölgelerde yağmur hasadı ve biosand filtre çözümleri de uygulanıyor. 

iddef filipinler su kuyusu

Balkanlarda Bosna, Sırbistan, Kosova'da İDDEF'in desteklediği medreselerde düzenli eğitim veriliyor. Batı Afrika’nın en fakir ülkelerinden Gine’de ise dev bir eser olan Mahmud Ustaosmanoğlu Külliyesi bulunuyor. Külliye içerisinde II. Abdülhamid Han Camii ve aşevi var. Kız ve Erkek Medresesi, İslami İlimler İhtisas Merkezi, Sağlık Ocağı ve misafirhanenin inşası 2. Etap çalışmaları kapsamında devam ediyor. 


Yine Burkina Faso’ya da uzanan yardım eliyle ülkenin çeşitli noktalarında yaptırılan medreseler 2018 yılı içinde hizmete alındı. İDDEF olarak bazı ülkelerden bilgiler sunduğumuz çalışmalarımızı İslami eğitim ve insani yardım kapsamında 40 ülke 93 bölgede uygulamayı sürdürüyoruz. İDDEF, desteklerinizle insanlığa hizmet vermeye devam ediyor.

Diğer Haberler

TÜM HABERLERİ OKU