TR
BAĞIŞ YAP
TÜRK LİRASI

Herat’ta Kış Başlamadan Depremzedeler Sıcacık Evlerine Girdi

Herat’ta Kış Başlamadan Depremzedeler Sıcacık Evlerine Girdi
İDDEF, Afganistan Herat bölgesinde meydana gelen depremde evleri yıkılan aileler için hayata geçirdiği deprem konutları projesi kapsamında 24 adet konutun teslimatını gerçekleştirdi.

İnsana Değer Veren Dernekler Federasyonu (İDDEF), Afganistan'ın Herat vilayetinde meydana gelen 6,3 büyüklüğündeki depremde can ve mal kaybı yaşayan aileleri ilk günden bu yana yalnız bırakmadığı gibi Türkiye’den hayırseverlerin desteğiyle kalıcı konutlar inşa etti. Herat Deprem Konutları projesi kapsamında bölgede yoğun kış başlamadan hummalı bir çalışma gerçekleştiren İDDEF, 60 metrekare ve 2+1’den oluşan 24 adet konutu afetzede ailelere teslim etti.

İDDEF-herat-deprem-konutları (3)

Mahmud Efendi Hazretleri (k.s) Herat Deprem Konutları bölgesinde düzenlenen teslim töreninde konuşan Herat Deprem Komisyonu Başkanı Mevlevi Mübeşşir, Türkiye’deki hayırseverlere depremzedeler adına teşekkür ederken evlerin çok kaliteli ve kullanışlı yapıldığını vurguladı. 

İDDEF-herat-deprem-konutları (1)

Mübeşşir, “Depremde yüzlerce kardeşimiz hayatını kaybederken, binlerce kardeşimiz ise yaralandı. Binlerce konut yıkıldı ve kış yaklaşırken ailelerimiz çadırlarda yaşamak zorunda kalacaktı. Bu sebeple, bugün burada çok duygulu bir gün yaşıyoruz. Bulunduğumuz alanda sadece birkaç ev değil yeni bir köyün açılışını yapıyoruz. Burasının eski ismi İsgalak idi şimdi sizler yeni bir köy yaptınız. Mükemmel bir işle beraber, evler, mutfakları, kapılar pencereler her şey çok güzel olmuş. Yapılan işten son derece memnun kaldık. Allah bu yapılan evleri katından kabul buyursun. Türkiye’deki hayırsever kardeşlerimize ve İDDEF’e teşekkürlerimi sunuyor ve selamlarımı iletiyorum. Depremzede ailelerimize yardım ettiğiniz için çok müteşekkiriz” dedi.

İDDEF-herat-deprem-konutları (6)

Proje kapsamında, 60 metrekarelik 24 adet ev kış bastırmadan evvel kullanılabilecek hale getirildi. Kıştan sonra kalan boya işleri ve dış duvarlar da tamamlanacak. Tamamen bittiğinde 400 metrekarelik bahçeleri ve 2 metrelik duvarlarıyla Afgan kültürüne uygun biçimde evler tamamlanacak.


Herat'ta gerçekleşen depremin yaralarını geçtiğimiz yılın Ekim ayından bu yana sarmaya devam eden İDDEF, bu zorlu süreçte 400 çadır, 600 battaniye ve 16.400 sıcak yemek ve temiz su dağıtımı yaptı.

Afganistan Bağış Yap

Diğer Haberler

TÜM HABERLERİ OKU