TR
BAĞIŞ YAP
TÜRK LİRASI

Güney Afrika'da Ramazan Bereketi Yaşanıyor

Güney Afrika'da Ramazan Bereketi Yaşanıyor
İDDEF’in Güney Afrika’nın başkenti Cape Town’un Müslüman mahallesi Bo-Kaap’ta gerçekleştirdiği iftar programı Türkiye ile Güney Afrika arasında gönül köprüleri inşa edilmesine vesile oluyor.

Güney Afrika’nın başkenti Cape Town’un Müslüman mahallesi Bo-Kaap’ta Ramazan ayı boyunca ikram edilen iftar yemekleri Türkiye ile Güney Afrika arasında bir gönül köprüsü inşa ediyor. İnsana Değer Veren Dernekler Federasyonu (İDDEF) tarafından organize edilen ve tüm Ramazan ayı boyunca devam ettirilecek olan iftar programı, Bo-Kaap Mahallesi halkını oldukça memnun ediyor.
   

Ramazan ayı boyunca yapılan iftar dağıtımına Türkiye Başkonsolosu Sinan Yeşildağ ve ülkede yerleşik bulunan Osmanlı torunları da katılım sağladı. Güney Afrika’da görev yapan akademisyen Dr. Halim Gençoğlu bu anlamlı etkinliğe dair izlenimlerini paylaştı.

iddef-guney-afrika-cumhuriyeti-ramazan-2022-iftar (3)
İDDEF olarak, rahmet ve bereket iklimi olan Ramazan ayında, Güney Afrika'daki kardeşlerimizle bir araya geliyor, her gün 300 kişiye iftarlık dağıtımı gerçekleştiriyoruz.

Bu Anlamlı Çalışma İçin İDDEF’e Müteşekkiriz

Bo-Kaap Mahallesi’ndeki iftar etkinliğinin Ramazan ayının ruhuyla özdeşleşen manevi bir atmosfer oluşturduğunu hatırlatan Dr. Halim Gençoğlu, “İDDEF Ramazan ayı boyunca bu iftar yemeğini Bo-Kaap halkına ikram ediyor. Bende üniversitedeki derslerim bitince Bo-Kaap’a gidip iftar yemeği dağıtımına gönüllü olarak destek oluyorum. Geçtiğimiz günkü iftara Türkiye’mizin Cape Town Başkonsolosu Sayın Sinan Yeşildağ ve çalışma ekibi de katıldı. Başkonsolosumuzun katılımı münasebetiyle iftar yemeği organizasyonunu Osmanlı âlimi Mahmut Fakih Efendi’nin evinin önünde yaptık. Mahmut Fakih Efendi’nin torunlarından Muhammed Nathri Efendi ve kız kardeşi de iftar dağıtımında bulundu. İDDEF’in organize ettiği iftarlarda bütün Bo-Kaap Mahallesi’ni doyuran lezzetli ve bol yemekler sunuluyor. İnsanlar etli pilav ikramını evlerine götürüyor. İDDEF’e müteşekkiriz, başkonsolosumuz da bu çalışmadan çok memnun” ifadelerini kullandı.

iddef-guney-afrika-cumhuriyeti-ramazan-2022-iftar (1)

Yüzyıllar Öncesinden Gelen Kardeşlik Bağları Güçleniyor

İDDEF’ten yapılan açıklamada Ramazan boyunca Cape Town’da iftar yemeği ikram edileceği ve yüzyıllar öncesinden bugüne gelen kardeşlik bağlarının güçlendirileceği ifade edildi.


Açıklamada şu cümleler yer aldı:

“1600’lü yıllarda Endonezya ve Malezya’dan getirilen kölelerin yerleştirildiği Bo-Kaap, 1800’lü yıllarda bölge Müslümanlarının talebi üzerine Osmanlı Devleti’ne kapılarını araladı. Osmanlı’nın dinin doğru öğrenilmesi ve İslami eğitim çalışmaları için görevlendirdiği Seyid Ebubekir Efendi’nin bölgeye gelişiyle üç yüz yılı aşkın kardeşliğimiz, tarihi ve kültürel bağımız oluştu. Bu kapsamda İDDEF olarak bugün de hem ecdadımızı hem de kardeşlik bağlarının unutulmaması için Ramazan çalışmalarımızı Bo-Kaap’ta gerçekleştiriyoruz. Güney Afrika’daki eğitim çalışmalarımızın yanı sıra Ramazan ayı boyunca sürecek iftar organizasyonumuzla sıcak yemek ikram ettiğimiz gibi ekiplerimizce evlere yemek dağıtımı yapıyoruz. Bo-Kaap Mahallesinde yaptığımız dağıtımımıza Başkonsolosumuz Sinan Yeşildağ, başkonsolosluk personelimiz ve Ebubekir Efendi ailesi mensupları iştirak ettiler. Yüzyıllar öncesinde binlerce kilometre uzaklıktan kurulan kardeşliğimizin bugün de pekişmesi ve ecdadın unutulmaması için hayırseverlerimizin desteğiyle iftar programımız ve diğer çalışmalarımız sürecek. Ramazan organizasyonumuza katkı sunan herkese teşekkür ederiz.”

iddef-guney-afrika-cumhuriyeti-ramazan-2022-iftar (4)

Diğer Haberler

TÜM HABERLERİ OKU