TR
BAĞIŞ YAP
TÜRK LİRASI

Gine'de 'Hadis Meclisi' Bereketi

Gine'de 'Hadis Meclisi' Bereketi
Gine II. Abdülhamid Han Camii'nde 5-12 Eylül tarihleri arasında gerçekleşen Hadis ezberleme, okuma ve anlamadan oluşan Hadis Meclisi programına yoğun ilgi gösterildi.

İnsana Değer Veren Dernekler Federasyonu (İDDEF)’in İslami eğitim çalışmaları kapsamında Ehl-i Sünnet Vel Cemaat çizgisinde atmış olduğu dev adımlar meyvelerini vermeye devam ediyor. Hayırseverlerin desteğiyle Batı Afrika ülkesi Gine'nin başkenti Konakri'de inşa ettiği ve ülkenin en büyük eğitim kompleksi olarak hizmet veren Mahmud Ustaosmanoğlu Külliyesi verimli bir programa ev sahipliği yaptı.

gine-iddef-hadis-meclisi

Külliye içerisinde bulunan II. Abdülhamid Han Camii'nde ümmetin birliği temasıyla düzenlenen Hadis Meclisi programına ülke genelinden 5 bin ilim aşığı başvuru yaparken kabul edilebilen 500 kişi ile program gerçekleşti.

Bir Gine Vatandaşı Müslüman Oldu

Şeri ilimlerin öğrenilmesi için yapılan program kapsamında Mısırlı meşhur Hadis alimleri Dr. Atıf Şahin, Dr. Ahmed Celel ve Ebu Leys Muhammed Sa’d Elivazi; Edeb’ul Müfred, Eş’Şemailu Muhammediye ile Erbain’e Nebeviyye kitapları ile dersler gerçekleştirirken, dersler sonunda ise katılım sağlayan 500 kişiye icazet verildi. Öte yandan program esnasında ise güzel bir gelişme yaşandı ve Tanba Kamano isimli bir Gine vatandaşı, İslam’la şereflenerek Müslüman oldu.

gine-iddef-hadis-meclisi-4

“Bu Program Gerçekten Çok Şereflendirici…”

Hadis Meclisi programı ilgili değerlendirmede bulunan Dr. Atıf Şahin ve Ebu Leys Muhammed Sa’d Elivazi şunları söyledi:

gine-iddef-hadis-meclisi

“Allah (C.C) bize nimet kıldığı ve katılmayı nasip ettiği bu program Edeb’ul Müfred ve diğer kitaplarda bir güncelleme devrimidir. Bizler bu caminin yöneticilerini çok önemli ve sorumluluk sahibi gördük. Katkıda bulunan çok kişi vardı ve camiye gelenler beklenenden çok fazlaydı. Allah bu programda sarf ettikleri ciddi güçlerini kabul eylesin ve hayır hasenat sahifelerinde eylesin. Buraya sarf ettiğiniz eğitim ve organizasyon emekleri çok büyük emektir ve biz bu emekler için çok teşekkür ederiz. Bu program gerçekten çok şereflendirici bir şeydir. Allah’ın lütfu sizinledir. Halkın ilgilenmesi konusunda ise Allah’ın lütfu ile halkın fazla ilgilendiğini görüyoruz. Çok sayıda katılımcı var ve tümü ilim almaya ısrarlı. Herkes senedi Resulullah ile irtibatta olmasını istiyor. Bu da sizin Gine halkına davayı iletmek için büyük emek sarf ettiğinize işaret ediyor. İDDEF’in maşallah çok güzel çalışmaları ile birlikte yüksek organize yeteneği var. Yüce Allah’tan sizlere başarılar diliyoruz. Allah emeklerinizi kabul etsin. En çok ilgimizi çeken şey ciddi hassasiyet ile çalışmanız, tasarruflu davranışlarınızla her şeyle detaylı şekilde ilgilenmenizdir. Bu çok mübarek bir emektir. Çok teşekkür ederiz.”

gine-iddef-hadis-meclisi-5

II. Abdülhamid Han Camii’nde Neler Yapılıyor?

İDDEF, Gine’de Kurban, Ramazan ve diğer insani yardım çalışmalarını sürdürürken, Mahmud Ustaosmanoğlu Külliyesi içerisindeki İslami İlimler İhtisas Merkezi'nde eğitim gören yüzlerce öğrenci ve hoca bulunuyor. 7 bin kişinin aynı anda namaz kılabildiği II. Abdülhamid Han Camii’nde ise vakit namazları ile birlikte Cuma günü bir bayram havası yaşanırken, Ramazan ayında binlerce Gineli Müslüman camiye akın ediyor. Teravih, teheccüd namazları kılınıp, Kur’an-ı Kerim okunurken yaz sezonu boyunca ise çocuklar için Kur’an kursu düzenleniyor. Gine’de ilim yuvası haline gelen II. Abdülhamid Han Camii’nde devam eden eğitim-öğretim çalışmalarının meyveleri alınıyor. Külliyede ise 2. Etap çalışmaları kapsamında Kız ve Erkek Medresesi, İslami İlimler İhtisas Merkezi, sağlık ocağı ve misafirhane yapılacak. Bu projelerin tamamlanması için sizin de desteğinizle kararlı ve hummalı çalışmalar sürüyor.

Diğer Haberler

TÜM HABERLERİ OKU