TR
BAĞIŞ YAP
TÜRK LİRASI

Afrika'ya Yemek Bağışı

Afrika'ya Yemek Bağışı
Dünya'nın içinde olduğu bu zor dönemde, yardıma ihtiyacı olan ülkelere ve kişilere nasıl gıda yardımında bulunabileceğinize dair yazımızı okuyun!

İDDEF olarak, İslami eğitim ve insani yardım çalışmalarımız kapsamında ihtiyaç sahiplerini gıda kolisi ve yemek bağışı yardımı ile buluşturuyoruz.


Afrika kıtası, yemek ve güvenli gıdaya ulaşmakta zorluk yaşayan insanların yaşadığı, gıda yardımı bekleyen bir coğrafya olarak insanların mücadele ettiği bir yer. Afrika'da 100 milyondan fazla insan gıda kriziyle karşı karşıya hayata tutunmaya çalışırken, kıtadaki çatışmalar, güvenlik sorunları, çekirge sürüleri, iklimsel değişiklikler, kuraklık, seller ve ekonomik sıkıntılar gıda krizini artıran unsurlar arasında geliyor. Yetersiz beslenme nedeniyle Afrikalı çocuklar yılın 160 gününü hasta geçiriyor. Açlık, düzenli beslenememe ve yeterince protein alamama gibi nedenlerle hastalanan çocuklar yaşamını yitiriyor. Çeşitli gıda alternatiflerini bulmak gibi zaten bir lüksleri olmayan Afrika insanı günlük tek öğün veya iki öğün yemek yiyebiliyor. Genellikle pilavdan oluşan bu yemek yetiştirebildikleri sebzelerden oluşuyor. Susuzluk yaşanan bölgelerde ise üretim minimum seviyeye iniyor. Zaman zaman ortaya çıkan kıtlık ve açlık gibi sorunlarla mücadele eden Afrikalıların günlük yaşamlarını idame ettirmeleri ve hayatta kalmaları için ihtiyaç duydukları tek şey yemek oluyor. İşte bu noktada dünyanın mazlum ve mağdur coğrafyalarını kapsayan global sosyal yardımlaşma gıda bağışı tüm ümmete umut oluyor.


Gıda Yardımında Bulunduğumuz Ülkeler

Afrika yemek bağışı yapmak için en uygun kıtanın başında gelmekle birlikte ekonomik ve sosyal nedenlerden dolayı milyonlarca insan güvenli gıdaya ulaşamıyor. İDDEF olarak, Etiyopya, Somali, Kenya, Uganda, Tanzanya, Kamerun, Çad, Güney Afrika, Libya, Sierra Leone, Gine Bissau, Gine, Mali, Senegal, Gambiya, Burkina Faso, Fildişi Sahili, Benin, Nijer, Gana ve Nijerya’da gıda paketi, sıcak yemek, Ramazan ayında iftar ve Kurban Bayramı’nda et gibi yardımlarda bulunuyoruz. Böylece hayırseverlerimizin desteğiyle Doğu, Batı, Güney ve Orta Afrika olmak üzere kıtanın tamamına yakınında gıda dağıtımı gerçekleştirmiş oluyoruz.

afrika-yemek-bagisi-gida-iddef (1)

İDDEF İhtiyaç Sahibi Ülkelere Gıda Bağışı Yapıyor

Dünyanın en büyük su ve gıda problemlerinin yaşandığı Afrika kıtası başta hayatta kalmak üzere su ve gıda malzemelerine ihtiyaç duyuyor. Afrika’da eğitim ve insani yardım çalışmaları yapan İDDEF, öğrencilere, onların yoksul ailelerine, bölgedeki Müslümanlara, savaş ve kriz bölgesindeki herkese yardım ulaştırıyor. Sıcak yemek ve kumanya paketi dağıtımları yapan İDDEF, hayırseverlerin gıda ve yemek bağışlarını sürdürülebilir ve etkin bir şekilde gerçek ihtiyaç sahiplerine dağıtıyor. Tüm yıl boyunca İDDEF’e bağlı olarak çalışan görevlileri, Türkiye’den bölgelere giden ekipleriyle çalışmalarını istikrarlı şekilde devam ettiren İDDEF, Ramazan ve Kurban Bayramı’nda ise ayrı bir faaliyet yürütüyor. İDDEF’in teslim ettiği gıda bağışı yani kumanya paketlerinde pirinç, un, yağ, şeker, tuz, bakliyat (fasulye, nohut, mercimek vs), makarna, hurma ve sabun gibi temel ihtiyaç malzemeleri yer alıyor.

afrika-yemek-bagisi-gida-iddef (2)

Neden Gıda Bağışı Yapmalısınız?

Afrika halkı yokluk, yoksulluk, kıtlık, kuraklık, doğal afet ve iç savaş gibi çeşitli sebeplerle gıdaya ulaşamıyor ve kıtanın neredeyse tamamının değişik bölgelerinde gıda krizi yaşanıyor. Saydığımız birçok sebep Afrika kıtasında kendini gösterdiği için yemek bağışı ve gıda bağışı kıtada yaşayan gerçek ihtiyaç sahibi insanlara ulaştırılarak doğru ve faydalı bir çalışma yapılmış olunuyor. Dünya Gıda ve Tarım Örgütü de (FAO) yayınladığı raporlarda Afrika’daki açlık krizinin büyüdüğünü insanların güvenli gıdaya ulaşmakta zorluk yaşadığını bilimsel araştırmalarla açıklıyor. Afrika’da açlık tehlikesi yaşayanların sayısının 2014 yılına oranla 2020 yılında 89 milyon artarak, 282 milyona ulaştığını 2022 yılında ise 310 ila 320 milyon arasında seyrettiği biliniyor. Afrika kıtasındaki Afrika Boynuzu olarak bilinen bölgede ise iklim değişikliği ve beraberinde oluşan kuraklık nedeniyle insanlar ve hayvanlar ölmeye devam ediyor. Sudan, Etiyopya, Kenya ve Somali’deki durum kritik seviyede ilerlerken bu ülkelerdeki 13 milyon Afrikalı ağır açlık yaşıyor.


Sıcak Yemek Sofraları Kuruyoruz

İhsan ve ikramın en kıymetlisinin yemek yedirmekle birlikte, açlık, yokluk ve yoksulluk çeken insanlara ulaşması büyük sevap ve faziletler taşır. Bu vesileyle hayırseverlerimizin nikah, düğün, sünnet merasimi, cemiyet, sadaka, ruhuna, hayır ve diğer çeşitli vesilelerle Afrika'da vermek istedikleri toplu yemek ikramlarını kardeşlerimize ulaştırıyoruz. Ülkelerdeki ekiplerimizin pişirip hazırladığı yemekleri kurduğumuz sofralarda ikram ederek kardeşlerimizin yemek ihtiyacını karşılıyoruz. İDDEF olarak, 200 kişilik ve üzeri toplu yemek organizasyonu ikramında bulunan bağışçılarımıza isimlerinin yazıldığı pankartlı video ve fotoğrafları ulaştırıyoruz.

afrika-yemek-bagisi-gida-iddef (6)

Gıda Bağışına Nasıl Katkıda Bulunabilirsiniz?

İDDEF’in dünyanın dört bir yanında Afrika’dan Asya’ya, Balkanlar’dan Ortadoğu’ya yardımlar mazlum ve mağdur halklara umut olurken, Afrika’da yapılan yemek bağışları yoksul insanların boğazından sıcak bir yemek geçmesine vesile oluyor. Gıda bağışı nasıl gönderilir diye baktığımızda siz de gıda kolisi, Ramazan kumanyası, iftar, sıcak yemek bağışında bulunup kardeşlerinizle ekmeğinizi bölüşerek kalpten kalbe bir köprü kurabilirsiniz. Mübarek ay ve günler hasebiyle kandil gecelerinde yemek, Ramazan kumanyası, kurban ve iftar bağışlarınızı, bu sayfa üzerinden online olarak, ilgili hesap numaralarına "EFT/havale" yoluyla ya da "0212 621 00 65" numaralı telefondan detaylı bilgi alınarak yapabilirsiniz.

afrika-yemek-bagisi-gida-iddef (1)

Bir Kimseye Yemek İkram Etmek Çok Sevap

Bir Müslüman'ın imkanları dahilinde ihtiyaç sahiplerini doyurmaya bizzat gayret etmekle birlikte, toplumda bu değerli görevin yerine getirilmesi için de gayret göstermesi çok sevaptır. Gıdaya ihtiyaç duyan Afrika'daki 7'den 70'e herkese yapılacak olan yemek ikramı en anlamlı bağışlardan bir olması nedeniyle büyük önem taşıyor. Nitekim Yüce Allah, Kur'an-ı Kerim'de şöyle buyurmuştur:


“…Artık ondan hem kendiniz yiyin, hem de yoksula, fakire yedirin.” (el-Hac, 28)

“Yoksulu yedirmeye birbirinizi teşvik etmiyorsunuz!” (el-Fecr, 18)

Peygamber Efendimiz (S.A.V) şöyle buyurmuştur:

“Hastayı ziyaret edin, aç olanı doyurun, esiri kurtarın!” (Buhârî, Cihâd 171, Et’ime 1, Nikâh 71, Merdâ 4)

Yemek Bağışı Yap

Diğer Haberler

TÜM HABERLERİ OKU