TR
BAĞIŞ YAP
TÜRK LİRASI

Burkina Faso'da Filizlenen Fidan: Eğitim Hizmeti

Burkina Faso'da Filizlenen Fidan: Eğitim Hizmeti
Burkina Faso’da eğitim bereketi yaşandı. Düzenlenen icazet töreniyle 57 talebemize belgeleri takdim edildi, iki şehirde medrese ve mescit açılışı yapıldı. Desteklerinizle talebelere eğitim seti hediye edildi.

İnsana Değer Veren Dernekler Federasyonu (İDDEF) olarak medrese eğitimi çalışmalarının meyvelerini almak için Batı Afrika ülkesi Burkina Faso’daydık. İcazet töreniyle talebe kardeşlerimizin heyecan ve coşkusuna tanıklık ettik. Rahmetullah şehrinde Ayşe Sancak Medresesi’ni hizmete, Lobuga'da ise Hasan Umurhan Mescidi’ni ibadete açtık. Kalıcı eserlerin açılışında kardeşlerimizin sevincini paylaştık.

iddef burkina faso taleabe

İDDEF Yönetim Kurulu Başkanı Ali Polat, İDDEF Yönetim Kurulu Üyesi Nedim Payalan ve İDDEF İcra Kurulu Üyesi Muhammed Taşören Hocaefendiler ülkenin çeşitli şehirlerinde gerçekleşen icazet töreni ile medrese ve mescit açılışına katıldı. İlim tahsil eden talebelere eğitim seti hediye etti. Medrese ziyaretlerinde talebe ve hocalarla sohbet ederek, Türkiye’den selamları iletti. Kardeşlerimizin dualarını bizlere ulaştırdı.

iddef burkina faso medrese ve mescit açılışı

Talebelerimizde ‘İcazet’ Heyecanı

Burkina Faso Mahmud Ustaosmanoğlu Medresemizde eğitimlerini tamamlayan 57 talebemiz hafız olup icazet aldı. İcazet merasimi büyük bir coşkuyla gerçekleşirken talebelerimizin icazet aldığı merasime hafızlarımızın velileri ve bölge halkının ileri gelenleri teşrif etti. İcazet belgeleri İDDEF Yönetim Kurulu Başkanı Ali Polat ve Nedim Payalan Hocaefendi tarafından takdim edildi. Ali Polat Hocaefendi icazet belgelerinin takdim edilmesiyle birlikte dua ettirilirken, ayrıca icazet alan talebelere tavsiyelerde bulunuldu. Talebelerimiz hoca olarak ülkenin çeşitli karyelerinde görev alacak, Kur’an-ı Kerim ve ilim öğretecek, yeni hafızlar yetiştirecek.

iddef burkina faso icazet

‘Bizler kardeşlerimizi özlemiştik’

İcazet töreninde konuşan Nedim Payalan Hocaefendi “Size Türkiye’den Müslümanlardan, Ulemadan ve özellikle Mahmud Efendi Hazretlerinden bol bol selam ve dualar getirdik. Sizlerden de dualar talep ediyoruz. Peygamber Efendimiz (SAV) Sahabe-i kiramına buyurdular ki: ‘Ben kardeşlerimi özledim’ Dediler ki: ‘ya Resulallah biz senin kardeşlerin değil miyiz?’ Peygamberimiz buyurdular ki: ‘Sizler benim sahabemsiniz. Benim kardeşlerim henüz gelmedi. İnşallah onlarla görüşeceğiz.’ Bizler sizler gibi kardeşlerimizi özlemiştik. Mahmut Efendi hazretleri özlemişti. Sanki sizi görmüş gibi oldu. Burkina Faso’da erkekler için medrese var. İnşallah hanımlar için de medrese olması lazım. Hanımların cemiyet içindeki etkileri çok büyüktür.” dedi.

Nedim Payalan Hocaefendi
İDDEF Yönetim Kurulu Üyesi Nedim Payalan törende konuşma gerçekleştirdi.

“Burkina Faso’da Hizmetler Gelişiyor”

İDDEF İcra Kurulu Üyesi Muhammed Taşören Hocaefendi ise yaptığı konuşmada, “6 yıl önce Burkina Faso’ya geldiğimizde merkezde bulunan bir medresenin şartları pek iyi değildi. Daha sonra başka bir medrese inşa ettik. Oradan talebe kardeşlerimiz hoca olarak mezun oldu. Bu hocalarımız 8 karyede açtığımız medreselerde görev aldılar. Burkina Faso’da hizmetler gelişiyor ve güzel hizmetlere adım atıyoruz. Bizler Türkiye’den Mahmud Efendi Hazretlerimizin bize göstermiş olduğu istikamet doğrultusunda dünyanın her mahallesinde bir erkek bir kız medresesi açmak için yola çıkmış bulunuyoruz. İDDEF olarak bizim temel hedefimiz yoksulluktan dolayı okuyamayan kardeşlerimize ilmi götürmektir.” dedi.

İDDEF İcra Kurulu Üyesi Muhammed Taşören Hocaefendi

Medrese Açılışı ve Ziyaretleri

İcazet merasimi için gittiğimiz Burkina Faso’da medreselerimizi de ziyaret ederek talebe ve hocalarımızla hasbihal ettik. Onlara sizlerin kalpten gönderdiğiniz selamlarınızı ilettik, dualarını aldık.

iddef burkina faso medrese ve mescit açılışı

İDDEF Yönetim Kurulu Başkanı Ali Polat Hocaefendi, medresede yaptığı konuşmada, “Mahmud Efendi Hazretlerimiz talebelere son derece çok büyük bir değer verir. Özellikle şu ifadeyi çok kullanmıştır: ‘Ey hocalar ve talebeler sizler gökteki yağmur yüklü bulutlarsınız.’ Eğer ki o yağmur gökten bulutlar aracılığıyla yağmamış olsa yerde bitkiler bitmez. Ama rahmet indiği zaman yeryüzünde güzel meyveler ve çiçekler oluşur. Sizler de bulutlardan dökülen rahmet gibisiniz. Sizin olduğunuz her yerde ilim, irfan ve ihlaslar güzelleşir. Manevi güzellikler ortaya çıkar” sözlerini kaydetti.


Rahmetullah şehrinde açılışı yapılan Ayşe Sancak Medresesi
Rahmetullah şehrinde açılışı yapılan Ayşe Sancak Medresesi’nden bir görünüm

‘Türkiye’nin Kalıcı Simgesi olacak’

Ülkenin Rahmetullah şehrinde açılışı yapılan Ayşe Sancak Medresesi’nde Türkiye ile pekişen din kardeşliğine vurgu yapıldı. Hocaefendiler kıymetli bağışçıların destekleriyle hizmetin süreceğini ifade ederken, Burkina Faso’daki hocalar ise “Türkiye’nin yaptığı bu eserlere bizler ve çocuklarımız tanık olduk. Torunlarımız da tanık olacak. Bu eserler Türkiye’nin kalıcı simgesi olacak hizmet verecek. İnşallah bu eserlerin devamı olacak ve kardeşliğimiz daha da büyüyecek” dediler.

Hasan Umurhan Mescidi

Lobuga şehrinde Hasan Umurhan Mescidi ibadete açıldı

Talebelerimiz Eğitim Setlerine Kavuştu

Son olarak Burkina Faso’nun başkenti Vagadugu'daki medresemizi ziyaret ederek, talebelerimize çanta, defter ve kalemden oluşan eğitim setlerini hediye ettik.

iddef burkina faso eğitim seti

İDDEF’in ülkedeki İslami eğitim ve insani yardım çalışmalarını 6 yıldır sürdürdüğüne vurgu yaparak açıklama yapan Muhammed Taşören Hocaefendi, “Özellikle Afrika ve Asya’da insanlar yoksulluktan dolayı eğitime ulaşamıyor. Afrika’daki karyelerde okul ve medrese yok. İDDEF olarak gönüllülerimizle birlikte eğitime muhtaç kardeşlerimizi bulalım diye yola çıktık ve eğitim verelim dedik. 33 ülkede medreselerimizi açtık. Bu konuda çalışmalarımız tüm hızıyla devam ediyor. Sürdürülebilir bir eğitim olsun istiyorsak kardeşlerimizin her türlü şartlarını düşünmek zorundayız. Hem fiziki anlamda mekanların iyi olması hem de eğitim alırken araç gereçlerinin kullanılabilir olması gerekiyor. Bu kapsamda eğitim setihediyesi hazırladık. Desteklerinizle talebelerimize içinde kalemlik (kalem, silgi, kalemtıraş), defter bulunan çantaları hediye ediyoruz.” ifadelerini kullandı.


Talebe üstlenmek istiyorum

Eğitim Seti Bağışı Yap

Medrese için Bağış yap

Diğer Haberler

TÜM HABERLERİ OKU