TR
BAĞIŞ YAP
TÜRK LİRASI

BURKİNA FASO - 8 KARYE

BURKİNA FASO - 8 KARYE

Yeryüzünde Ehl-i Sünnet anlayışını yaymak ve Müslüman topluklara İslami eğitim hususlarında destek olmak için İDDEF olarak 2009 yılından beri Afrika’da çalışmalarımızı yürütüyoruz. Burkina Faso Afrika’nın batısında denize kıyısı olmayan bir kara ülkesi. 1960 yılında Fransa’dan bağımsızlığını kazanan ve o zamandan önce Fransızların taktığı Yukarı Volta ismi ile tanınan ülke, halkın kendilerini “Onurlu İnsanların Ülkesi” anlamına gelen Burkina Faso ismini vermesiyle bu tarihten sonra bu isimle tanındı. Yaklaşık 19 milyon nüfusu bulunan bu Batı Afrika ülkesinde hava sıcaklıkları genellikle 25 °C -30 °C arasında seyreder. Ülkenin kuzeyi daha kurak iken güneye doğru inildiğinde yağmur miktarı artar ve bitki örtüsü buna bağlı olarak çeşitlenir.


Burkina Faso çalışmalarımızın ilk başladığı yerlerden biri. Onurlu insanların ülkesinde 4 medresemiz bulunuyor. Bunlardan 2 tanesi yatılı. Yatılı medreselerimizin birinde 30 kız talebe, diğerinde ise 60 erkek talebemiz eğitim görüyor. Gündüzcü medreselerimiz olan kız medresemizde 200, erkek medresemizde de 300 talebemiz eğitimlerine devam ediyorlar. Gün geçtikçe bereketli bir şekilde ilerleyen çalışmalarımız sonucu mezun öğrencilerimizin ve bu öğrenciler içinden hoca olanların sayısı artıyor. Bu hocalarımızı çeşitli köylere imam olarak göndererek ilimlerini yeni nesillere aktarmalarını sağlıyoruz. Ancak bazı köylerde mescid veya medrese hiç bulunmuyor. Bulunanlarda ise Şia ve Ehli sünnet dışı diğer mezhepler yoğun çalışmalar yürütüyorlar. Bu durum eğitim görmek isteyen talebelerimiz ve eğitim vermek isteyen hocalarımız için ciddi sorunlar ortaya çıkarıyor. Diğer taraftan misyonerlik tüm Afrika’da olduğu gibi Burkina Faso’da da büyük tehlike arz ediyor. Neredeyse her kasaba, her köyde misyonerlik faaliyetleri yapanlara rastlamak oldukça mümkün. Açtıkları büyük kiliseler, okullar ve yaptıkları insani yardımlar ile Afrika halklarını Hristiyanlaştırma çabalarını büyük bir hızla sürdürüyorlar.


Bu konuları çözmek ve Burkina Faso’daki çalışmalarımızı bir üst seviyeye taşımak adına 8 köyde 8 medrese-mescit ve hoca evi projesini bağışçılarımızın destekleriyle başlatmıştık. Burkina Faso’daki hocalarımızın araştırması sonucu medrese ve eğitim konularında acil ihtiyaçların olduğu 8 köye mescid veya medrese ile orada istihdam ettireceğimiz hocalarımıza ev sağlamak için “Burkina Faso-8 Karye” projesini tamama erdirdik. Bu proje ile belirlenen köylerde hocalarımız inşa ettiğimiz medreselerde ve mescitlerde yerel halka ve talebelere dersler verecekler. Bununla birlikte onlar için hazırladığımız evlerde kendileri ve aileleri için barınma sıkıntısı yaşamayacaklar ve kendilerini tamamen ilim ile insanlara ehl-i sünnet anlayışını vermeye adayacaklar.