TR
BAĞIŞ YAP
TÜRK LİRASI

Burkina Faso'da Tebliğ ve Temsil Seferberliği Başlatıldı

Burkina Faso'da Tebliğ ve Temsil Seferberliği Başlatıldı
İnsana Değer Veren Dernekler Federasyonu tarafından Burkina Faso'nun çeşitli noktalarında yaptırılan 8 medrese hizmete alındı.

İnsana Değer Veren Dernekler Federasyonu tarafından Burkina Faso'nun çeşitli noktalarında yaptırılan 8 medrese hizmete alındı.


Ülke genelinde, başkente uzak 8 ayrı köyde 8 medrese, 5 mescit, görevli hocaların ikamet edecekleri 6 ev ve su kuyuları inşa edilirken, hizmete alınan projeler için 5 ayrı noktada toplu açılış töreni düzenlendi. Açılışlar, İsmailağa Vakfı'ndan Seyfettin İnanç ve Nedim Payalan Hocaefendi, İDDEF Yönetim Kurulu üyeleri, İlkseç Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ulvi Uzunlar Hocaefendi, Hayder Yönetim Kurulu üyeleri ve hayırseverlerin katılımlarıyla gerçekleştirildi. 

Yaklaşık 30 kişinin bulunduğu heyet, İLKSEÇ Vakfı öncülüğünde yapımları tamamlanan Niou, Godo, Nango ve Lapone kentlerindeki medreseleri ziyaret etti. 

Hayder  heyeti ise Pella’daki medreseleri ziyaret etti. 

Bölgelerin yerel yöneticilerinin ve halkın yoğun ilgi gösterdiği törenlerde, Kur'an-ı Kerim tilavetinin yanı sıra ilahiler okunup dualar edildi. 

Godo'daki açılış töreninin ardından AA muhabirine açıklama yapan İDDEF İcra Kurulu Başkanı Turan, 2011 yılında başkent Vagadugu'daki merkez medresenin açılmasıyla Burkina Faso'daki hizmetlerine başladıklarını dile getirerek, bu medresede yetişen talebelerin farklı noktalarda hoca olarak görevlendirildiğini anlattı. 

İlk etapta yetiştirilen talebelerden 4'ünün Fildişi Sahilleri'nde, 16 tanesinin ise 8 ayrı köyde kurulan medreselerde hoca olarak istihdam edildiğini kaydeden Turan, sözlerini şöyle sürdürdü: 

"2011 yılında başlattığımız bu hizmet, merkez medresemizde 60 talebe, 8 köyde kurulan medreselerde ise toplam bine yakın talebe ve 28 görevli hocamız ile birlikte bereketli bir proje halini almış oldu. Biz sadece bu köyde değil Burkina Faso'daki 213 tane 'karye' diye isimlendirilen köylerde, yani küçük ilçelerde, önümüzdeki 10 yılda bu hizmetleri yaymayı planlıyoruz." 
Turan, bölgeye hem insani hem de İslami hizmetleri beraberce götürmenin önemli olduğuna vurgu yaparak, "Amacımız, götürdüğümüz hizmetlerden sonra ayrılarak değil, bu kardeşlerimizin arasında bulunarak, içinde yaşayarak hizmetlerimizi devam ettirmek." diye konuştu. 

Hizmet götürdükleri yerleri Türkiye'nin herhangi bir ilçesinden ayrı görmediklerini belirten Turan, "Bundan sonrası için de hizmet götürdüğümüz bu karyeler, bu ilçeler bizim hem hafızamızda hem kalbimizde hem de doğrudan ilgi alanımızda olacaklar. Bizim İnsana Değer Veren Dernekler Federasyonu olarak anlayışımız budur." değerlendirmesinde bulundu. Pella’daki Medreseye özel bir isim

İDDEF, Burkina Faso’nun başkenti Ouagadougou’ya uzak bölgelerdeki Pella, Niou, Godo, Rahmetullah, Suması, Nango, Kogarsıyogu ve Lapone olmak üzere 8 karyede büyük açılış gerçekleştirdi. Türkiye’de 2016 yazında yaşanan hain darbe girişimine karşı verilen mücadele Burkina Faso’da unutulmayacak bir eser haline geldi. 


Diğer Haberler

TÜM HABERLERİ OKU