TR
BAĞIŞ YAP
TÜRK LİRASI
Afrika'da Dikili Bir Ağacınız Olsun

Ağaç ve orman o ülke topraklarının süsü, canlıların nefesidir. Bu kapsamda İDDEF olarak, Afrika kıtasında öncelikli olarak Medreselerimizin çevresinde olmak üzere ihtiyaç duyulan bölgelerde fidan dikimi yapıyoruz. Şimdi siz de destek verin Afrika’yı birlikte yeşertelim. 

afrika-fidan-projesi-mango-limon-iddef

Fidan Projesi Nedir?

Dünya’nın en çok kaçak ağaç kesimlerinin başında gelen bölgelerden olan Ekvatoral Afrika’da fidan dikme projemiz ile dünyamızın akciğerlerinin yok olmasına engel oluyoruz. Allah’ın (c.c) bize bahşettiği çok önemli nimetlerden olan ormanları korumaya çalıştığımız gibi orman oluşumunu sağlayacak fidanlar ekiyoruz.

afrika-fidan-projesi-2021İklim değişikliği ve kıtlık tehdidi altındaki Afrika'da fidan projemizle çorak topraklara can oluyor, sebze ve meyve yetiştiriciliğini destekliyoruz. Siz de bir fidan sahiplenerek Afrika'nın umudu olun.  (Burkina Faso / 2021)

Projeyi Nasıl Uyguluyoruz?

Burkina Faso, Nijerya, Somali ve Etiyopya’da medreselerimizin bulunduğu bölgeleri ağaçlandırıyoruz. Bağışçılarımızdan gelen desteklerle Afrika’da bulunana yerel hocalarımızın bakımında ve kontrolünde olacak şekilde projemizi yürütüyoruz. 

iddef-fidan-projesi-2020-1

Dinimiz Ağaca, Yeşile ve Tabiata Büyük Önem Veriyor

Kurulduğumuz günden bu yana İDDEF olarak insanların ahiretini düşünerek faaliyetlerimize devam ediyoruz. Bu anlamda en büyük önceliğimiz İslami Eğitim. Ancak bunun yanında çevreyi gözetmek, diğer canlıların hayatına değer vermek de sahip olduğumuz inancın gereği. Bu sebeple yeşili ve doğayı koruyup geliştirerek hem bölge halkının hem de diğer canlıların yaşam alanlarının iyileştirilmesi konusunda hassas davranıyoruz. Dinimiz İslam da ağaca, yeşile ve tabiata büyük önem veriyor. Peygamber Efendimiz (S.A.V) şöyle buyuruyor: “Sizden herhangi biriniz kıyamet kopuyor olsa dahi elindeki fidanı diksin.” Yine aynı şekilde başka bir hadiste “Müslüman bir kişi bir ağaç diker de ondan insan, hayvan veya kuş yerse, bu yenen şey kıyamete kadar o kimseye sadakadır.” buyurulur.

afrika-fidan-projesi-mango-limon-iddef-2

Proje Nerede Uygulanıyor?

Projemizi öncelikli olarak medreselerimizin bulunduğu bölgelerde sürdürmeyi planlıyoruz. Öncelikli olarak Burkina Faso, Nijerya, Somali ve Etiyopya’yı belirledik. İlerleyen dönemde Kenya, Nijer, Uganda ve Tanzanya’yı ekleyeceğiz. Hedefimiz tüm medreselerimiz bulunduğu 33 bölgede fidan dikerek doğanın gelişimine destek olmak ve farkındalık oluşturarak yerel halka Müslümanlar olarak örnek olmak.

afrika-fidan-projesi-mango-limon-iddef-3

Proje Ne Zaman Uygulanıyor?

Projemize hâlihazırda Burkina Faso medresemizin yanında başladık. Diktiğimiz fidanlar çoktan boy vermeye başladı bile. Bağışçılarımızın desteği ile yeni bölgelerde de bütün canlılara nefes kaynağı olan küçük ormanlar oluşturmak önemli hedeflerimizden. Bağışlar 100 fidana ulaştığı zaman hocalarımızın ve talebelerimizin eşliğinde dikimleri gerçekleştiriyoruz.


afrika-fidan-projesi-mango-limon-iddef-4
Burkina Faso- 2022

'Annelerimiz Hatıra Fidanlığı'

İDDEF olarak Burkina Faso'da ikinci etap olarak yapımını tamamladığımız ve açılışını yapacağımız yetimhanenin bahçesine annelerimiz, çocuklar ve görevli kardeşlerimizle birlikte 100 adet mango ve limon fidanı diktik. “Cennet, annelerin ayakları altındadır.” (Hadis-i Şerif) anlayışı ve talebelerimizin dokunuşlarıyla hayat bulan çorak topraklarla birlikte gönüllerde sevinçle yeşeriyor. 'Bir yıl sonrasını düşünüyorsanız bir tohum ekin, on yıl sonrasını düşünüyorsanız bir ağaç dikin, yüz yıl sonrasını düşünüyorsanız, bir insan yetiştirin.' 

afrika-fidan-projesi-mango-limon-iddef-5

Afrika’yı Birlikte Yeşertelim

Siz de Afrika’da dikili bir ağacınız olsun istiyorsanız ‘Afrika Fidan Projesi’ne destekte bulunabilir, bir fidanı Afrika'nın kimi zaman kurak kimi zamansa yağmur sularıyla ıslanmış topraklarıyla buluşturabilirsiniz.

afrika-fidan-projesi-mango-limon-iddef-6

Afrika'da Eğitim ve Kalkınma Mücadelesi

Afrika hem yeşerirken hem de insani ve zirai anlamda kalkınma projelerimizle canlanıyor. Proje kapsamında, Burkina Faso Boulkimde bölgesinde gerçek bir eğitim ve kalkınma mücadelesi yaşanıyor. 27 örnek köy projesinden sadece biri olan Pella karyesi’nde… Bir zamanlar kahverenginin hüküm sürdüğü karye; Ahıskalı Ali Haydar Efendi Medresesi’yle manevi, bahçesinde yetişen fidan Fide ve sebzelerle maddi anlamda yeşerdi. 3 yıl süren meşakkatli çalışma, nihayet meyvelerini vermeye başladı.

burkina-faso-2021-iddef

burikna-faso-iddef-2021-1

afrika fidan projesi

Afrika'da Dikili Bir Ağacınız Olsun

Eft/Havale ile bağış yapmak için Hesap Numaraları

Hemen Bağış Yap

0