TR
BAĞIŞ YAP
TÜRK LİRASI

‘Allah, Sanki Seni Adıyaman’a Bu Hizmeti Yap Diye Göndermiş’

‘Allah, Sanki Seni Adıyaman’a Bu Hizmeti Yap Diye Göndermiş’
Asrın felaketinden önce İstanbul’dan Adıyaman’a dönüş kararı alan İDDEF İl Temsilcisi Enes Aydın, depremin ilk gününden itibaren yapılan çalışmaları anlattı. Aydın, memlekete dönüşünü Allah’ın bir lütfu olarak görüp, ekiplerle birlikte şehrine hizmet etme fırsatı yakaladığını söyledi.


11 ili etkileyen Kahramanmaraş merkezli depremlerde, Adıyaman’da görev alan İDDEF İl Temsilcisi Enes Aydın, İnsana Değer Veren Dernekler Federasyonu’nun bölgedeki çalışmalarını paylaştı. İDDEF TV ekranlarında Ümmetin Renkleri programına konuk olan Aydın, depremden birkaç ay önce temsilciliğin açılmasının, koordinasyon ve daha birçok konuda depremdeki çalışmalara büyük fayda sağladığını, Ramazan ayında yoğun bir çalışmanın gerçekleştiğini, İDDEF yardım tırının ilk gün şehre giriş yaptığını ve sahadaki faaliyetlerin hız kazandığını söyledi.

İDDEF-Adiyaman-deprem-calismalar-enes-aydin (2)

“Memlekete Dönmemiz Takdir-i İlahidir”

İDDEF Adıyaman Temsilciliğinin açılış hikayesini anlatan Enes Aydın, “Ailenin en küçüğü olarak ve memleket hasretini kendi içinde yaşayan birisi olarak dönüş için öncülük etmeye gayret eden bendim. Bu düşüncenin neticesinde biz Adıyaman’a Bismillah diyerek yol aldık. Depremin meydana gelmesi, bizim ailecek buraya dönmemiz ve bizim Adıyaman temsilcisi olarak atanmamız tamamen takdir-i ilahidir. Ben bunu büyük bir kazanım olarak düşünüyorum. Çünkü Rabbim, İDDEF’le beraber burada da ümmet-i Muhammed’e hizmet etme fırsatını verdi bize. Depremin meydana gelmesiyle birlikte ilk günden itibaren yardım tırlarını koordine edebilme, AFAD ve Valilik ile görüşerek çalışmalarımızı sahada hızlandırma ve halkımıza ulaşma imkanı yakaladık. Çevreden, eş,dost, akraba, esnaf abilerimiz, sosyal ortamdaki arkadaşlarımız, hocalarımız ‘sanki Allah (c.c) seni Adıyaman’a bu hizmeti yap diye göndermiş’ dediler” diye konuştu.

İDDEF-Adiyaman-deprem-calismalar-enes-aydin (4)

“Rabbim Bize Ayrı Bir Güç Kuvvet Verdi Ve Bu Hizmeti Nasip Etti”

İlk 20 gün durmaksızın çalıştıklarını belirten Aydın, “Rabbim farklı bir hissiyat, özgüven veriyordu. Rabbim imanımızı kuvvetlendirerek bize bu hizmeti nasip etti. Ayrı bir kuvvet, güç verdi. İDDEF ekibimizle beraber ilk 20 günü bir an bir saniye durmaksızın geçirdik. Bir insan yorulmaz mı? Bir dakika bile olsa omzum ağrıdı, sırtım ağrıdı, karnım aç denilmedi, yok hiçbir şekilde birşey yok. 20 insanın da tek düşüncesi, tek fikri Allah rızası için, Peygamber aşkına ne kadar insana ulaşabilirim, ne kadar insanın elinden tutabilirimdi. Nasıl onun derdine derman olabilirim düşüncesindeydik. İnanıyorum ki bu düşünceden dolayı Rabbim bize ayrı bir güç kuvvet verdi” dedi.
   

“AFAD'la Yaptığımız Koordineyle Adıyaman'a İlk İDDEF'in Yardım Tırı Girdi”

İDDEF yardım tırının depremin birinci günü şehre giriş yaptığını söyleyen Aydın, “Genel merkezimizden acil yardım talebinde bulunduk. AFAD müdürümüz, aynı zamanda Vali yardımcımız Muhammed Bey’le yaptığımız koordine ile beraber Adıyaman’a 6 Şubat 18:45’te ilk olarak İDDEF’in yardım tırı geldi. Biz bunu TMO ofisine çektiğimizde tevafuk, Allah’ın takdiri kendini sokağa atan insanların ayağında hiçbirşey yok. Elbise yok, hava buz gibi. Özellikle bize kıyafet gönderin diye talep etmedik. Ekmek, su da olsa gönderin dedik. İlk gelen yardım tırının içerisinde sıfır kullanılmamış kıyafetlerı görünce kendimi gözyaşlarımı tutamadım. O anı da canlı yaşadığımız için, Rabbime hamd ettim, sonsuz şükürler olsun. Hızlı bir şekilde sahaya dağıtılmasını sağladık. Allah hayırseverlerimizden razı olsun” ifadelerini kullandı.

İDDEF-Adiyaman-deprem-calismalar-enes-aydin (2)

“Sanki Annem, Babam Hacdan Gelmiş Gibi Onlara Sarıldım”

Ekiplerin şehre giriş yapmasıyla birinci günden itibaren çalışmaların hızlandığını anlatan Aydın, “Bizim Anadolu tabiriyle söyleriz. Dinimize, örfümüze, adetimize, sünnetullaha verdiğimiz önemle oluşan kavram vardır. Hacca giden ve dönen anne ve babanı gördüğünde nasıl sevinirsin. Mübarek bir beldeden geliyor. Ayağının altını, avucunun içini öpersin. O duyguyla, düşünceyle bakarsın. İDDEF ekibini Adıyaman’ın girişinde karşıladığımızda o an işte o an gibiydi. Sanki annem, babam hacdan gelmiş gibi onlara sarıldım. Psikolojik manada da çok güzel bir destek odu bize. Ekibin gelmesiyle çalışmaların hızlanması, daha çok insana ulaşmamız vesile oldu. Ekibin içinde acil tıp teknisyeni kardeşimizin olması çok fayda sağladı. Dolu dolu bir ekibimiz vardı. Bir saniye, bir dakika durmadan çalıştık” dedi.

İDDEF-Adiyaman-deprem-calismalar-enes-aydin (3)

“Ulaşılamayan Yerlere Gitmeye Çalışıyoruz”

İDDEF’in özellikle kırsalda ve ulaşılamayan yerlerde aktif çalışmalar yaptığını söyleyen Aydın, “Toplu alanlarda yardımlar dağıtılıyor. Allah devletimizi başımızdan eksik etmesin. STK’lar, dernekler Allah hepsinden razı olsun. İDDEF olarak biz, AFAD ve Valiliğimiz ile yaptığımız koordine neticesinde mahalle arasında, gidilemeyen köylere, ulaşılamayan yerlere gitmeye çalışıyoruz. Çağrı merkezimiz sayesinde ihtiyaçlara yönelik paketler hazırlıyoruz. Bir tane daha dahi olmazsa biz o aileye ulaşmaya çalışacağız. Rabbimin izniyle boş bırakmayacağız” dedi.
   

“Tekrar Kardeşliğimizi Hatırladık. Bu Bizi Birbirimize Kenetledi”

Program sunucusu İbrahim Yetimova ise bölgedeki çalışmalarda yaşadığı etkileyici bir anıyı izleyicilerle paylaşarak şunları söyledi: “Camide iftarımızı yaptık araçlarımıza binip Adıyaman’a intikal edeceğiz. Abimiz dedi olmaz, size çay ikram etmeden sizi gönderemem. Cebrail abimiz, çok güzel bir ifade kullandı ve o beni çok etkiledi. Her musibetin karşısında bir nasihat var, bizi birbirimize bağlayan birşey var. Dedi ki; Bizi deprem şu, bu falan önemli değil. Bunların hepsi imtihan. Ama biz çok mutluyuz. Sizin gibi Müslüman kardeşlerimiz bizi unutmadı, buraya kadar geldi. Biz tekrar kardeşliğimizi hatırladık. Bu bizi birbirimize kenetledi dedi. Gerçekten de doğru söyledi. Biz birbirimize kenetlendik ve unutmadık. İnşallah yaraları birlikte saracağız.”

Bağış Yapmak İstiyorum


Diğer Haberler

TÜM HABERLERİ OKU