TR
BAĞIŞ YAP
TÜRK LİRASI

Afrika'da Fidanlar Toprakla Buluşuyor

Afrika'da Fidanlar Toprakla Buluşuyor
İDDEF, hayırseverlerin desteğiyle başlattığı ‘Afrika Fidan Projesi’ kapsamında fidan dikmeye devam ederken, hem Afrika’nın yarınlarını hem de insanların umutlarını yeşertiyor.

Dünyanın dört bir yanında yaptığı İslami eğitim ve insani yardım çalışmalarıyla birlikte “Bir fidan, bin orman” anlayışıyla sosyal sorumluluk projelerine de imza atan İnsana Değer Veren Dernekler Federasyonu (İDDEF) Afrika kıtasında başlattığı Afrika Fidan Projesini istikrarlı bir şekilde sürdürmeye devam ediyor.  

afrika-fidan-projesi-iddef

Bu kapsamda Burkina Faso’nun Sebse karyesinde bağışçıların adına 100 adet fidanı toprakla buluşturan İDDEF, hoca ve talebeleriyle birlikte medrese çevresini ağaçlandırmanın ilk adımını attı. Hocalar ve talebelerin bizzat toprağı kazıp, fidanları ve suları taşıyarak diktiği fidanlar ülkenin yarınlarında ağaç olarak meyve verecekken, fidan dikim esnasında ise adeta bir bayram havası yaşandı.

Fidan Bağışı Yap

İDDEF Burkina Faso Temsilcisi Ali Ghaname yaptığı açıklamada, “Türkiye ile coğrafi olarak binlerce kilometre uzaklıkta olsak da gönül bağımız bizi yan yana getiriyor. İDDEF, hayırseverlerin desteğiyle Burkina Faso’da eğitim ve insani yardım çalışmalarını yaptığı gibi yarınlara nefes olacak projesini de devam ettiriyor. Bugün Sebse karyesindeki medresemizin bahçesine bağışçıların İDDEF’e emanet ettiği fidanları diktik. Talebelerimizin toprakla buluşturduğu ve ilk can suyunu verdiği fidanlarımızın inşallah hep birlikte ağaç olmasını seyredeceğiz ve gerekli tüm bakımlarını yapacağız. Burkina Faso’nun ağaç ve ormanlarına katkı sunacak projemiz aynı zamanda üretilen meyve ile de değer sağlayacak. Ülkemizin yeşillenmesinde emeği geçen ve projeye destek veren herkesten Allah razı olsun” dedi.

afrika-fidan-projesi-iddef-2

Bağışçılarının ismini ya da seçtikleri ismi vererek medrese ve yetimhane bahçesi olmak üzere ihtiyaç duyulan bölgelere limon, mango ve muz gibi fidanları diken İDDEF, hem yarınlara nefes olup yeşil bir yaşam bırakırken hem de Afrika insanına fayda sağlıyor. Hadis-i Şerif’te ‘Müslüman bir kişi bir ağaç diker de ondan insan, hayvan veya kuş yerse, bu yenen şey kıyamete kadar o kimseye sadakadır’ buyurulur” Dikilen fidanlar bu vesileyle hem insanlığa hem de hayvanlara hayat oluyor.

afrika-fidan-projesi-iddef-3

Afrika’da fidan diktirmek isteyen hayırseverler, "www.iddef.org" internet sitesi üzerinden, ilgili hesap numaralarına "EFT/havale" yoluyla ya da "0212 621 0065" numaralı telefon numarasından detaylı bilgi alarak kampanyaya destekte bulunabiliyor.

afrika-fidan-projesi-iddef-4Diğer Haberler

TÜM HABERLERİ OKU