TR
BAĞIŞ YAP
TÜRK LİRASI

Afganistan’da Umutlar Yeşeriyor

Afganistan’da Umutlar Yeşeriyor
İDDEF, yarım asırlık işgal hasarını onarmaya çalışan Afganistan’a eğitim ve kalıcı eser hizmetleriyle destek olurken, özellikle çocukların ve gençlerin geleceğe umutla baktığı bir ülke inşa ediliyor.


Afganistan’daki eğitim ve insani yardım çalışmalarına aralıksız devam eden İnsana Değer Veren Dernekler Federasyonu (İDDEF), uzun yıllar süren işgalin ve yıkımın izlerini silmeye çalışan Afganistan’da eğitim, kültür, sağlık ve altyapı gibi alanlarla beraber 52 kalıcı esere imza atıyor. Ülkede, 30 kalıcı eser ve 22 su kuyusu projesi hedefiyle çalışan, adeta imar, ihya ve eğitim seferberliği ilan eden İDDEF, hayırseverlerin desteğiyle bir yandan tamamlanan eserleri açarken diğer yandan eserlerin yükselmesini sağlıyor.

iddef-afganistan-mahmud-ustasomanglu-medrese

Başkent Kabil başta olmak üzere, Badgis, Helmand, Kandahar, Paktika, Gazni, Paktiya, Nangarhar, Wardak, Bamyan, Takhar ve Badahşan’ı kapsayan 12 eyalette kalıcı eserler inşa eden İDDEF, kalkınma seferberliğinde, 2 külliye, 8 cami, 12 medrese, 4 yetimhane, 1 kütüphane, 22 su kuyusu, 1 su kanalı, 1 su dağıtım tesisi ve 1 hastane kazandırıyor. İDDEF'in Afganistan’daki görevlileri ve Türkiye’den giden ekiplerince inceleme ve takibin sürdüğü eserler hızla yükselirken, İDDEF, “kardeş iyi günde değil, zor günde belli olur” anlayışıyla Afgan kardeşlerinin elinden tutarak tüm ihtiyaçlarını gidermeye çalışıyor.
    

Özellikle, eğitim yuvalarının büyük önem arz ettiği ülkede medrese ve yetimhane inşa eden İDDEF, çocukların ve gençlerin geleceğe umutla bakmasına vesile oluyor.

iddef-wardak-mahmud-efendi-medresesi

İDDEF yetkilileri, Afganistan'ın Meydan Wardak şehrinde yapımına devam edilen Mahmud Efendi Medresesi'nin son durumunu yerinde inceledi. Eser, inşa süreci tamamlandığında yüzlerce talebeye ev sahipliği yapacak bir ilim yuvası haline gelecek.

iddef-afganistan-mahmud-ustasomanglu-medrese-2

İşgalin en yoğun yaşandığı bölgelerden Wardak vilayeti, devam eden eğitim seferberliği ile yeniden ayağa kalkacak. İDDEF’in inşası süren külliyesi tamamlandığında eğitim merkezi olarak önemli bir rol üstlenecek.

iddef-sarobi-su-kuyusu-afganistan

Temiz suya ulaşılan Sarobi Su Dağıtım Tesisi, binlerce insana umut olacak.

iddef-sarobi-su-dagitim-tesisi

Yapımı tamamlanarak açılışa hazırlanan Sarobi Su Dağıtım Tesisi, İDDEF ekiplerince havadan görüntülendi. 

iddef-sarobi-su-dagitim-tesisi-2

Afganistan Acil Yardım

Kalıcı Eserlere Destek Ol

 

Diğer Haberler

TÜM HABERLERİ OKU