TR
BAĞIŞ YAP
TÜRK LİRASI

Üstadımız Mahmud Ustaosmanoğlu Hakk'a Yürüdü, Milyonlar Uğurladı

Üstadımız Mahmud Ustaosmanoğlu Hakk'a Yürüdü, Milyonlar Uğurladı
Bir asra yakın ömrünü İslam’a hizmet ile geçiren, Türkiye ve dünyanın dört bir yanında binlerce talebenin yetişmesine vesile olan, son asrın müceddidi, üstadımız, Mahmud Efendi Hazretlerimiz Rahmet-i Rahman’a kavuştu. Üstadımız için Fatih Camii'nde cenaze namazı kılındı ve Edirnekapı Sakızağacı Şehitliği’ne dualarla defnedildi.

İddef-mahmud-ustaosmanoglu-vefat-cenaze-2

Üstadımız Mahmud Efendi Hazretlerimizin cenazesine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, devlet erkanı, siyaset ve iş dünyasından isimler, oğlu Ahmet Ustaosmanoğlu, torunları, talebeleri, ihvan, mühibban milyonlarca seveni katıldı. 

İddef-mahmud-ustaosmanoglu-vefat-cenaze-2

Ahmet Ustaosmanoğlu Hocaefendi'nin kıldırdığı cenaze namazının ardından, Mahmut Eren Hocaefendi tezkiye konuşması yaptı ve helallik aldırdı. 

İddef-mahmud-ustaosmanoglu-vefat-cenaze-2

Daha sonra bir konuşma yapan Ahmet Ustaosmanoğlu Hocaefendi, kendilerine en çok "Efendi Hazretlerimiz, kendisinden sonra kimi yerine bırakacak?" sorusunun sorulduğunu belirtti. 

İddef-mahmud-ustaosmanoglu-vefat-cenaze-2

Bu soruya karşı mümkün olduğu kadar cevap verdiklerini ifade eden Ustaosmanoğlu, "Ama duymayanlarınız olabilir. Bize bu görevi- vasiyetini, kardeşlerimize anlatmamızı söylemiştir. 'Benden sonra' tabirini kullanarak, 'Son nefesimden sonra yerime Hasan (Kılıç) Efendi Hocamızı temsilci olarak ve cemaatin başı olarak bırakıyorum.' Bana defalarca onu korumamı, kollamamı tembih etti. Bu hakikati söyledim. Allah hepinizden razı olsun, rızasına uygun davranmayı muvaffak kılsın." dedi.

İddef-mahmud-ustaosmanoglu-vefat-cenaze-2

Cenaze töreninde daha sonra Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, üstadımız Mahmud Ustaosmanoğlu (k.s) için dua etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan da burada yaptığı konuşmada, bugün ilim irfan ve hikmet sahibi bir önderi, ebediyete yolcu ettiklerini söyledi.

İddef-mahmud-ustaosmanoglu-vefat-cenaze-2

1965- 1966 yıllarında Fatih İmam Hatip'te öğrenciyken cuma namazlarına geldiği İsmailağa Camisi'nde Mahmut Ustaosmanoğlu'nu dinlediğini ve orada kendisiyle müşerref olduğunu anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti:

İddef-mahmud-ustaosmanoglu-vefat-cenaze-2

"Zaman zaman Yavuz Selim Camisi'nde sohbetlerinde bulunurduk. Gerçekten bir ömür, bu ümmetin manevi mimarı olarak bulunmuş Hocaefendi Hazretlerinin şarktan garba uzayan bir mücadele... Bu mücadelede de farz, sünnet... Bunlardan asla zerre kadar tavizinin olmadığını biliyoruz. Son dönemlerinde tabii gerçekten çok çile çekti ve bu çilenin ardından bugün Hakk'a uğurluyoruz. Yaş 93 ama kendisini tanıdık, bildik ve bu imanıyla da biz, sevgili Habibi'ne komşu olacağına da inanıyoruz. Rabbim cümlemizi inşallah sevgili Habibi'yle inşallah komşu kılsın. Bizleri de hep birlikte haşrucem etsin."


Üstadımız Ustaosmanoğlu'nun cenazesi Edirnekapı Sakızağacı Şehitliği'ne dualarla defnedildi.

İddef-mahmudustaosmanoglu-taziye

Mürşidimiz Mahmud Efendi Hazretlerimizin (k.s) defin işlemlerinin tamamlanmasının ardından, Ahmet Ustaosmanoğlu hocamız İsmailağa Camii İlim ve Hizmet Vakfı’mızda tâziyeleri kabul etti.

İddef-mahmudustaosmanoglu

Dünyanın dört bir yanındaki medreselerde üstadımız için gıyabi cenaze namazı kılındı ve hatimler okundu. 

İddef-mahmudustaosmanoglu


Diğer Haberler

TÜM HABERLERİ OKU