TR
BAĞIŞ YAP
TÜRK LİRASI

'Türkiye Ayağa Kalkarsa, Bütün İslam Ülkeleri Kalkar'

'Türkiye Ayağa Kalkarsa, Bütün İslam Ülkeleri Kalkar'
İDDEF’in yayınladığı Ümmetin Renkleri’ne konuk olan Nijerya’dan Dr. Musa Umar, ülkesi için yapılan yardım çalışmalarına teşekkür ederek, “Türkiye ayağa kalkarsa, bütün İslam ülkeleri kalkar” değerlendirmesinde bulundu.

İnsana Değer Veren Dernekler Federasyonu (İDDEF)’in Nijerya’daki insani yardım çalışmalarını organize eden, aynı zamanda yüksek lisans ve doktorasını Türkiye’de tamamlayan Dr. Musa Umar, katıldığı Ümmetin Renkleri programında önemli açıklamalarda bulundu. Nijerya nüfusunun yüzde 60’ının Müslüman olduğunu ve özellikle eğitim çalışmalarına büyük ihtiyaç duyulduğunu belirten Dr. Umar, Türkiye’nin ve İDDEF’in yaptığı eğitim ve yardım çalışmalarından dolayı çok mutlu olduklarını söyledi. 

İDDEF nijerya dr musa umar su türkiye ayağa kalkarsa İslam ülkeleri kalkar

‘Türkiye ayağa kalkarsa, tüm İslam ülkeleri kalkar’

Nijerya’daki terör sorununun eğitimle çözüleceğine de vurgu yapan Dr. Umar, İDDEF’in medreselerinin önemini anlattı. Kurban ve Ramazan çalışmalarıyla birlikte su kuyularının açıldığını belirterek çalışmaların büyük faydasını olduğunu söyledi. Dr. Umar son olarak, “Türkiye’ye ve İDDEF’e çok teşekkür ediyoruz. Allah, Türkiye’yi kötülüklerden ve şerlerden muhafaza etsin inşallah. Biz Nijerya Müslümanları olarak Türkiye ayağa kalkarsa, bütün İslam ülkeleri kalkar diye düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.  

İDDEF nijerya dr musa umar su türkiye ayağa kalkarsa İslam ülkeleri kalkar

(Her üç kişiden birinin temiz suya ulaşamadığı Nijerya’da su kuyusu projeleri devam ediyor)

'Nijerya'da misyonerlik faaliyetleri ilkokullardan başlıyor'

Ülkesi hakkında dikkat çeken bir bilgiyi de paylaşan Dr. Umar, Nijerya’da Hristiyanların misyonerlik faaliyetlerini ilkokullardan başlattığını söyledi. Dr. Umar, "Nijerya'da Müslümanların yoğun olduğu yerlerde misyonerlik faaliyetleri ilkokullardan başlıyor. Okullar normal modern eğitim verecek gibi açılıyor ama arka planda misyonerlik faaliyetleri yürütülüyor” dedi. 

‘Küçük çocuklar Hristiyanlaştırılıyor’

Hristiyanların özellikle Müslüman nüfusun olduğu bölgelerde okul açtığını belirten Dr. Umar, “Nijerya’da eğitim sistemi devlet, özel ve Müslümanlar tarafından sürdürülen medreseler aracılığıyla veriliyor. Devlette istenen kalite olmayınca insanlar çocuklarını özel okullara gönderiyor. Özel okullarından yüzde 80’i Hristiyanların elinde. Özellikle Müslümanların olduğu yerlerde okul açmaya çalışıyorlar. Eğitimleri ücretsiz veya ucuz yapıyorlar. Müslümanlar çocuklarını oraya göndermek zorunda kalıyor. O küçük çocuklar ya kötü ahlakla yetişiyor ya da Hristiyanlaştırılıyor” dedi. 

İDDEF nijerya dr musa umar su türkiye ayağa kalkarsa İslam ülkeleri kalkar

‘Müslüman baba ağlayarak anlattı’

Konuyu yaşanan hadise üzerinden anlatan Dr. Umar, “Hristiyanlar okullarını din okulu olarak açmıyor. Normal okul olarak açıyorlar ama arka planda misyonerlik faaliyetleri gerçekleştiriyorlar. Bir baba ağlayarak anlattı. Çocuk diyor ki; ‘Öğretmenimiz bize böyle öğretiyor. Çocuklar önce gözünüzü kapatın diyor. Gözünü kapatan öğrencilerin eline vuruyor ya da kötü bir şey yapıyor. Size bunu yapan kişi sizi seviyor mu? diye soruyor ve ‘hayır sevmiyor’ diyor. Bu kim yaptı diyor ve ardından bunu yapanın peygamber Muhammed olduğunu söylüyor. Öğretmen öğrencilerin yeniden gözlerini kapattırıyor. Bu kez küçük hediye ve şeker veriyor. Bunu verenin peygamber İsa olduğunu söylüyor. İsa sizi seviyor, Muhammed sizi sevmiyor diyor. Böylece misyonerlik çalışması yapıyor” diye konuştu. 

İDDEF nijerya dr musa umar su türkiye ayağa kalkarsa İslam ülkeleri kalkar

Diğer Haberler

TÜM HABERLERİ OKU