TR
BAĞIŞ YAP
TÜRK LİRASI

Türkiye, Afganistan’da 52 Tesisin Altına İmza Atıyor

Türkiye, Afganistan’da 52 Tesisin Altına İmza Atıyor
İDDEF, yarım asırlık işgalin ve yıkımın izlerini silmeye çalışan Afganistan’ın bağımsızlığını ve kalkınma sürecini 12 eyalette eğitim, kültür, sağlık ve altyapı alanlarında hizmete giren ve girecek olan 30 kalıcı eser ve 22 su kuyusu projesiyle destekliyor.

turkiye-iddef-afganistan-calisma-proje (4)

İnsana Değer Veren Dernekler Federasyonu (İDDEF), eğitim ve insani yardım çalışmalarını sürdürdüğü Afganistan’da hayırseverlerin desteğiyle başkent Kabil başta olmak üzere, Badgis, Helmand, Kandahar, Paktika, Gazni, Paktiya, Nangarhar, Wardak, Bamyan, Takhar ve Badahşan’ı kapsayan 12 eyalette kalıcı eserlere imza atıyor. Kalkınma seferberliğinde, 2 külliye, 8 cami, 12 medrese, 4 yetimhane, 1 kütüphane, 22 su kuyusu, 1 su kanalı, 1 su dağıtım tesisi ve 1 hastane inşa ediliyor.

turkiye-iddef-afganistan-calisma-proje (1)

İDDEF, proje kapsamında başkent Kabil’deki Enerji ve Su işleri Bakanlığı Camii, Seyyidül Mürselin Medresesi, Fatma Annemiz Medresesi ve Gazni şehrindeki Sultan Mahmud Gaznevi Mescidinin yapımını tamamlayarak hizmete açarken, diğer projelere ise hummalı şekilde devam ediyor.

turkiye-iddef-afganistan-calisma-proje (3)

İDDEF’in insani yardım, kalkınma ve eğitim seferberliği 2022 yılında hayırseverlerin destekleriyle temeli atılan birçok kalıcı eser projesiyle dünyanın dört bir yanında devam ediyor.
   

İDDEF, kardeş iyi günde değil, zor günde belli olur anlayışıyla Afgan kardeşlerinin elinden tutarak tüm ihtiyaçlarını gidermeye çalışıyor. Savaştan ve işgalden çıkan toplumlarda her şeye ihtiyaç vardır anlayışıyla sağlık, eğitim, ekonomi, barınma, gıda gibi birçok nakdi ve ayni yardımlar yaparak mazlum ve mağdur insanların rahat bir nefes alması için gayret ediyor. Afganistan’ın özellikle ilerlemesinin ve ayakta kalmasının en önemli yapı taşını eğitim olarak gören İDDEF, ülkenin yarınlarına duyduğu umut, birlik ve beraberliği için eğitim çalışmalarını artırıyor, eğitime destek olarak insani yardım çalışmaları yapıyor.

turkiye-iddef-afganistan-calisma-proje (2)

Avustralyalı aktivist Cebrail Ömer’in de katıldığı törende Afganistan’daki insanlara ve desteklerini esirgemeyen Türkiye’ye dualar edildi.

turkiye-iddef-afganistan-calisma-proje (5)

Diğer Haberler

TÜM HABERLERİ OKU