TR
BAĞIŞ YAP
TÜRK LİRASI

Tanzanya'da II. Abdülhamid Han Medresesi Açıldı

Tanzanya'da II. Abdülhamid Han Medresesi Açıldı
İDDEF, Tanzanya’da yapımını tamamladığı II. Abdülhamid Han Medresesi’nin ve medrese bahçesine yapılan Ümmet-i Muhammed su kuyusunun açılışını gerçekleştirdi. Dualarla açılan medrese Tanzanyalı çocuklara ilim yuvası, su kuyusu ise nefes olacak.

Tanzanya-iddef-2-abdulhamit-han-medresesi-acildi (2)

Dünyanın dört bir yanındaki İslami eğitim ve insani yardım çalışmalarını tüm hızıyla sürdüren İnsana Değer Veren Dernekler Federasyonu (İDDEF), eğitime ulaşamayan çocuk ve gençleri ücretsiz eğitime kavuşturuyor. Bu kapsamda Doğu Afrika ülkesi Tanzanya’da maddi imkansızlıklar nedeniyle tamamlanamayan medrese için çalışmalara başlayan İDDEF, hayırseverlerin desteğiyle kısa sürede eğitime hazır hale getirilen ve adına II. Abdülhamid Han Medresesi verdiği eğitim yuvasını hizmete açtı.

Tanzanya-iddef-2-abdulhamit-han-medresesi-acildi (4)

Tanzanyalı Müslümanların hayatına dokunan İDDEF, hayırseverlerin sadaka-i cariye hükmündeki kalıcı eserlere inşa ve tadilat için verdiği destekle binlerce kişinin istifade edeceği medreseyi ve hemen yanı başında yer alan Ümmet-i Muhammed su kuyusunun açılışını bölge halkının yoğun katılımı ve talebelerin yüzlere yansıyan mutluluk ve heyecanı içinde gerçekleştirdi.

Tanzanya-iddef-2-abdulhamit-han-medresesi-acildi (5)

Tanzanya’nın Darüsselam şehri yakınlarındaki Ilala bölgesinde inşası yarım kalan medresenin yapımını üstlenen ve Serdar-ı Hakan Abdülhamid Han’ın aziz hatırasını ülkede yaşatmayı amaçlayan İDDEF, Tanzanyalı minikler için ilim yuvası haline gelecek medreseyi tamamlayarak dualar ve tekbirler eşliğinde hizmete sundu.

İDDEF’ten yapılan açıklamada, “Tanzanya’da Müslüman kardeşlerimizin kıt kaynaklarına rağmen büyük bir gayretle temelini attıkları ve güç yetirebildikleri nispetle inşa etmeye çalıştıkları ancak tamamlayamadıkları bir medrese binasının tadilatının ve tamamlanmasının sağlanması çalışma başlattık. Kıymetli hayırseverlerimizin desteğiyle hızla yapımını tamamladığımız medresemizi ve su kuyusunu Sultan II. Abdülhamid Han’ın vefatının 103. sene-i devriyesinde hizmete açtık. Açılışla birlikte bölge halkının ve talebelerimizin heyecan ve mutluluğuna hep birlikte şahit olduk. Yola çıktığımız ilk günden bu zamana kadar ortaya koyduğumuz projeler ile Müslüman kardeşlerimizin her daim yanlarında olmak gayretindeyiz. Bu kapsamda çalışma gerçekleştirdiğimiz bütün bölge ve ülkelerde olduğu gibi Tanzanya’da da çalışmalarımızı daima sürdürüyor, her geçen gün daha fazla Tanzanyalı Müslüman kardeşimizin hayatına temas ediyoruz. Ülke içerisindeki faaliyetlerimizle sahih İslam eğitiminin ülkenin en ücra köşelerine kadar ulaşması için mücadele vermekteyiz. Hayırsever bağışçılarımızın destekleriyle inşa ettiğimiz mescitler ve medreseler Tanzanya Müslümanlarının problemlerinin çözümünde bir mihenk taşı vazifesi görmektedir. Her bir bağışçımıza, maddi ve manevi olarak yanımızda olan tüm ümmete teşekkür ederiz” denildi.

Tanzanya-iddef-2-abdulhamit-han-medresesi-acildi (1)
Medrese inşa çalışmalarımıza böyle başladık.

Tanzanya-iddef-2-abdulhamit-han-medresesi-acildi (2)
Bölgedeki Müslüman kardeşlerimizle aynı gönülde taşıdığımız heyecanla çalıştık.

Tanzanya-iddef-2-abdulhamit-han-medresesi-acildi (1)
Sona yaklaştığımız Medresemizi bölgedeki çocuklarla gezdik ve ilk kayıtları yaptık.

Tanzanya-iddef-2-abdulhamit-han-medresesi-acildi (3)
Ve mutlu ve umut dolu son... II. Abdülhamid Han Medresemizin açılışını talebelerimizle ve bölge halkımızın katılımıyla açtık.

Diğer Haberler

TÜM HABERLERİ OKU