TR
BAĞIŞ YAP
TÜRK LİRASI

Talebenin Başarısı Eğitim Müfredatından Geçiyor

Talebenin Başarısı Eğitim Müfredatından Geçiyor
İslam dünyasına daha verimli ve kaliteli bir İslami eğitim sunmak için çalışan İDDEF, açtığı medreselerinde uygulanan müfredatı titizlikle hazırlıyor.

İnsana Değer Veren Dernekler Federasyonu (İDDEF), Batı Afrika ülkesi Burkina Faso’da Eğitim Atölyesi çatısı altında 28-29 Eylül 2019 tarihlerinde Eğitim Müessesleri Müfredat Programı düzenledi. Düzenlenen program kapsamında ülkede hizmet veren medreselerde hafızlık ve şer-i ilim tahsil edecek olan talebeler için yıllık eğitim planı çıkarıldı ve müfredat dahilinde uygulanacak yöntem ve usuller belirlendi.

burkinafaso

Hocalar Eğitim Atölyesi Çatısı Altında Buluştu

32 ülkedeki 63 medrese, 556 hoca ve 6 bin 200 talebe ile İslami eğitim çalışmalarına hummalı şekilde devam eden ve her geçen gün hizmet yelpazesini genişleten İDDEF, Burkina Faso’da da İslami eğitim bekleyen Müslümanlar’a ulaşmayı sürdürüyor. İDDEF Burkina Faso Temsilcisi Ali Ghaname ve Abdullah Kabore, Suması karyesindeki Mahmud Efendi Medresesi Müdürü Muhammed Boyna ve Burkina Faso hükümeti tarafından görevlendirilen müfettiş Sayid Amba’nın konuşmacı olarak katıldığı programda ilk olarak sunum yapıldı.

Ortaokul Medresesinin Özel Müfredatı Ortaya Çıktı

Abdullah Kabore, medrese hocalarına ‘Ortaokul talebelerine Kuran-ı Kerim nasıl ezberlettirilebilir?’ başlıklı bir sunum yaparak ezberde kullanılabilecek püf noktaları paylaştı ve tavsiyelerde bulundu. Suması karyesindeki Mahmud Efendi Medresesi Müdürü Muhammed Boyna ise uyguladıkları eğitim programını örnek müfredat projesi olarak anlattı. Sunumun ardından ise Eğitim Atölyesi çatısı altında üç ayrı grup oluşturuldu ve hocalar kendi fikir ve düşüncelerini beyan etti. Burkina Faso hükümeti tarafından görevlendirilen müfettiş ise hem eğitim programını takip etti hem de medrese müfredatı hakkında bilgilendirmede bulundu. Tüm bu istişareler kapsamında eğitim müfredatı özel ve titiz bir çalışmayla ortaya çıkmış oldu.

burkina faso

İDDEF Burkina Faso Temsilcisi Ali Ganeme Hoca, “Üç oturum şeklinde gerçekleşen Eğitim Müessesleri Müfredat Programımız elhamdülillah çok verimli ve bereketli geçti. Kur’an-ı Kerim ve Şer’i ilimler tahsil edecek talebelerimiz için özel bir eğitim müfredat programı ortaya çıkardık. İDDEF’e, müfettişimize ve katılımcı hocalarımıza teşekkür ediyoruz. Ümmed’i Muhammed’e hayırlı olsun inşallah” diye konuştu.

Burkina Faso'da hocalara yönelik eğitim ve istişare toplantısı

İDDEF, Burkina Faso’da Neler Yapıyor?

“Muhabbetle birlikte insanlığa hizmete” sloganıyla yola çıkıp, iki ana çalışma modeli üzerine kurduğu medrese eğitimi ve tebliğ çalışmalarıyla ilim halkalarını her geçen gün büyüten İDDEF, Burkina Faso’da 2018 yılında 8 ayrı köyde 8 medrese, 5 mescit, görevli hocaların ikamet edecekleri 6 ev inşa etti. Burkina Faso’da tebliğ ve temsil seferberliği başlatan İDDEF, her geçen gün İslami eğitim ve insani yardım bekleyen Müslümanlara ulaşmak için özverili, güvenilir ve istikrarlı çalışmalarını sürmeye devam ediyor. Eğitim müfredatını en iyi hocalarla ve titiz bir şekilde hazırlayan İDDEF, eğitim çalışmalarını büyük bir titizlik içinde yürütmekle birlikte ve en kaliteli talebelerin yetiştirilmesi için çalışıyor. Çünkü İDDEF 32 ülkede açtığı medreselerle gelişmekte olan ülkelerde eğitim alanında önemli bir misyon üstleniyor ve başlattığı eğitim seferberliğinde hoca yetiştiren bir modeli benimsiyor. İDDEF, Burkina Faso'da ayrıca eğitim faaliyetlerine destek olarak insani yardım çalışmaları uyguluyor.

Burkina Faso'da hocalara yönelik eğitim ve istişare toplantısı

Burkina Faso'da hocalara yönelik eğitim ve istişare toplantısı


Diğer Haberler

TÜM HABERLERİ OKU