TR
BAĞIŞ YAP
TÜRK LİRASI

Sunnah Mescidi Yeni Yüzüne Kavuştu

Sunnah Mescidi Yeni Yüzüne Kavuştu
İDDEF olarak, medrese ve mescitlerde başlattığımız ‘tadilat projeleri’ kapsamında Sunnah Mescidi ilk restorasyonu tamamlanan mescit oldu.

İnsana Değer Veren Dernekler Federasyonu (İDDEF) olarak inşa edilen medreselerimizi hem idari hem de eğitim kalitesi açısından sürekli denetlediğimiz gibi tadilat çalışmalarını da yerine getiriyoruz ve standartları yükseltiyoruz. 

Bu çerçevede başlattığımız tadilat projesine hayırsever bağışçılarımız destek verdi ve Kenya’nın Daadab mülteci kampındaki Sunnah Mescidi’nin eksikleri giderme, yenileme/genişletme çalışmaları tamamlandı. Sunnah Mescidi yeni yüzüne kavuştu.

Sunnah-Mescidi-kenya-iddef-tadilat-3

Mescit İçin Ne Yapıldı?

Sunnah Mescidi tamamen yenilendi ve ferah bir ortam sağlandı. Önceki büyüklüğü 135 m2 iken yeni hali 250 m2 oldu ve tavan yükseltildi. İskeletinde kullanılan ağaçlar değişti ve sağlamlaştırıldı. Çatısı ve yan bölümleri saç galvaniz levhalarla kapatıldı. Mevsim koşullarına uygun bir hal aldı. Bayanların da ibadetlerini yerine getirmesi için ayrı bir yer ayrıldı.

Sunnah-Mescidi-kenya-iddef-tadilat-4

Mescidin Eksiklikleri Nelerdi?

Kampın Gaduudey mahallesinde bulunan mescitte günde 5 vakit namaz ortalama 200 kişilik cemaat ile kılınıyor. Aynı zamanda mübarek gün ve gecelerde cemaat daha da artıyor. Ancak mescit küçük olduğu için ve etrafta başka mescit bulunmadığı için daha fazla cemaat sığmıyor ve bazı Müslümanlar farz namazlarını cemaatle kılamadan geri dönüyorlardı. Mescidin yeterli arazisi bulunmasına rağmen maddi imkansızlıklar nedeniyle genişletilemiyordu. Mahalle halkının isteği mescidin genişletilmesi ve bayanlara yer ayrılmasıydı. Şimdi Daadab mülteci kampındaki kardeşlerimiz temiz ve rahat bir ortamda namazlarını eda edecek.


Tadilattan önce;

Sunnah-Mescidi-kenya-iddef-tadilat-2

Tadilattan sonra;

Sunnah-Mescidi-kenya-iddef-tadilat

Diğer Haberler

TÜM HABERLERİ OKU