TR
BAĞIŞ YAP
TÜRK LİRASI

Sultan 2. Abdülhamid Han Gine'de anıldı

Sultan 2. Abdülhamid Han Gine'de anıldı
İDDEF, Sultan 2. Abdülhamid’i vefatının 101. yılında Gine ve diğer ülkelerde düzenlediği çeşitli programlarla andı.

İnsana Değer Veren Dernekler Federasyonu'nun (İDDEF) hayırseverlerin desteğiyle, Batı Afrika ülkesi Gine'nin başkenti Konakri'de inşa ettiği Sultan 2. Abdülhamid Han Camisi anlamlı bir anmaya ev sahipliği yaptı. 2. Abdülhamid, adına yaptırılan camide vefatının 101. yılında düzenlenen programda yâd edildi.

Sultan 2. Abdülhamid Gine'de anıldı

İDDEF’in Konakri’de inşa ettirdiği Mahmud Ustaosmanoğlu Külliyesi’nin bünyesinde yer alan İslami İlimler İhtisas Merkezi’nde hafızlık ve Şer-i İlimler eğitimi alan talebeler Sultan 2. Abdülhamid için Kur’an-ı Kerim okudu. Ülkenin en büyük camisi olan ve külliye içinde bulunan Sultan II. Abdülhamid Han Camisi’nde düzenlenen programa Türkiye’den İDDEF yetkilileri ile Gineli Müslümanlar katıldı.

2. abdulhamid han gine anma

Sultan 2. Abdülhamid hatim ve dualarla yâd edilirken program sonunda şerbet ikram edildi.

Sultan 2. Abdülhamid Gine'de anıldı

Öte yandan Sultan 2. Abdülhamid için İDDEF’in Afrika, Asya ve Balkanlar’da hizmet veren medreselerinde de çeşitli programlar gerçekleştirildi.

Sultan 2. Abdülhamid Gine'de anıldı

Sultan II. Abdülhamid Han Camisi Hakkında

İDDEF, Sultan 2. Abdülhamid Han adına yaptırdığı camiyi 2017 yılında ibadete açtı. Mahmud Ustaosmanoğlu Külliyesi'nin ana bölümünü 2. Abdülhamit Han Camisi oluştururken, camide tüm yıl Gineli çocuklar için Kur’an kursu düzenleniyor. Sarı kubbesi Kudüs’teki Mescid-i Aksa'nın mimarisinden esinlenerek inşa edilen 2. Abdülhamit Han Camisi'nde 7 bin kişi aynı anda namaz kılabiliyor. Eser, Gine’nin en büyük camisi olma özelliğini taşıyor.


Gine 2.Etap İçin Bağış yap

Diğer Haberler

TÜM HABERLERİ OKU