TR
BAĞIŞ YAP
TÜRK LİRASI

Sıkıştırılmış Toprak Bloğu

Ne

Sıkıştırılmış Toprak Blok (Compressed Eearth Block) belli oranda ve türde nemli toprağın basit makinalar ile sıkıştırılarak inşa yapılabilecek blok haline getirilmesidir.


Nasıl

Projeye pilot bölge olarak Kenya’da başlayacağız. Kenya’da bulunan hali hazırdaki eskimiş medrese binalarımızı yıkarak yerine CEB tekniği ile yeni medrese binaları inşa edeceğiz. Bunun için mimar, mühendis ve medrese sorumlumuzdan oluşan inşa komitemiz ile fizibilite çalışmaları yapmaktayız. CEB tekniğine vakıf bir inşaat şirketi ile anlaşarak veya makineleri satın alarak projeyi gerçekleştirme üzerinde çalışıyoruz.


Neden

Kurulduğumuz günden bu yana İDDEF olarak insanların ahiretini düşünerek faaliyetlerimize devam ediyoruz. Bu anlamda en büyük önceliğimiz İslami Eğitim. Bununla beraber eğitime katkı olarak yaptığımız inşaat projelerimiz de diğer projelerimiz gibi sürdürülebilir, insan fıtratına uygun, insanı ve çevreyi koruyan ilkeler ile faaliyete geçiyor. Gerçekleştireceğimiz bu proje ile talebelerimizin zehirli maddelerden arınmış, insan fıtratına uygun, daha ucuz, çevreci, nefes alabilir bir yapıda eğitimlerini sürdürmelerine imkân sağlamış olacağız.


Nerede

Projemizi pilot bölge olarak Kenya’nın Malindi bölgesinde gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. Hâlihazırda eğitime devam ettiğimiz binaları yıkarak yerine CEB tekniği ile yeni binalar inşa etmeyi planlıyoruz.


Ne Zaman

Projenin teknik araştırma ve fizibilite çalışmalarına başlamış bulunuyoruz. Bunun için mimar, mühendis ve medrese sorumlumuzdan oluşan grupla birlikte sürekli istişare ediyoruz. Çalışmaları tamamlayıp Mart 2018’de sahada proje başlamayı hedefliyoruz.