TR
BAĞIŞ YAP
TÜRK LİRASI

Ramazan’ın Birlik ve beraberlik Sembolü; İftar Sofraları

Ramazan’ın Birlik ve beraberlik Sembolü; İftar Sofraları
İDDEF, deprem bölgesinde kurduğu iftar ve sahur sofraları; dünyanın dört bir yanında Müslümanları bir araya getirdiği ümmet sofraları ile Ramazan’ın rahmet ve bereketini yaşatıyor.

iddef-2023-ramazan-iftar

2023 yılı Ramazan çalışmalarını "İyilik Seninle” sloganıyla gerçekleştiren İnsana Değer Veren Dernekler Federasyonu (İDDEF), Ramazan’da hayırseverlerin bağışladığı zekat, fitre, fidye, kumanya ve diğer yardımları teslim ederken, asrın felaketinden etkilenen deprem bölgesindeki aileler başta olmak üzere Afrika, Asya, Ortadoğu ve Balkanlar'daki gerçek ihtiyaç sahiplerine, kuraklık, açlık ve iç savaş yaşayan kriz içindeki ülkelere ve medreselerde ücretsiz eğitim gören talebelere her gün iftar veriyor.

iddef-2023-ramazan-iftar-2

6 Şubat'tan bu yana deprem bölgesindeki faaliyetlerini sürdüren İDDEF, başladığı sıcak yemek ikramını Ramazan ayı dolayısıyla iftar ve sahur sofraları kurarak sürdürüyor. İDDEF’e ait aşevlerinde pişen yemekler, çorbalar ve hazırlanan sahurluk gıdalar iftar çadırlarında ikram edildiği gibi afetzede ailelere ulaştırılarak Ramazan’ın dayanışma ve yardımlaşma ruhu pekiştiriliyor. İftar çadırlarında omuz omuza orucunu açan vatandaşlar, birlik ve beraberlik içinde sohbet ediyor ve acılarını paylaşıyor. Yardım çalışması yaptığı illerdeki aşevlerinde her gün iftar yemeği ve sahurluk ikram eden İDDEF, aynı zamanda mobil iftar araçlarıyla ulaştığı köylerde de iftar bereketine vesile oluyor.
   

Ramazan’ın son günlerinde paylaştıkça çoğalan iyilik depremin yaralarını sararak, 55 ülkede kıtalar aşıp on bir ayın sultanının rahmet ve bereketini yeryüzüne yayarken Afrika’dan Asya’ya, Balkanlar’dan Ortadoğu’ya ümmet sofraları uzanıyor. Hayırseverlerin destekleriyle kurulan iftar sofralarında Müslümanlar bir araya gelerek Ramazan’ın heyecanını yaşıyor. 

iddef-2023-ramazan-iftar-3

İftar sofrasına ulaşamayanlara ise İDDEF ekipleri sıcak yemek götürüyor. Yemen’de çatışmalar nedeniyle kırsaldaki derme çatma çadırlara sığınan mazlum ve mağdurlara, iftar için hazırlanan sıcak yemekler ikram edilirken, savaştan kaçan Suriyelilere iftarlık ve kumanya veriliyor, gönül coğrafyası Balkanlar’da kardeşlik iftar sofrasında pekişiyor.

iddef-2023-ramazan-iftar-lubnan-arsal

Medreselerin iftar sofrasında ise hafızlık ve şer-i ilimler tahsil eden talebeler omuz omuza iftar açarken, İftar esnasında okunan Kur'an-ı Kerim ve dualarla Ramazan bereketi hissediliyor.

iddef-2023-ramazan-iftar-talebeler

iddef-2023-ramazan-iftar-afrika

iddef-2023-ramazan-iftar-afrika-3

iddef-2023-ramazan-iftar-asya

iddef-2023-ramazan-iftar-lubnan-arsal-2


Bağış Yapmak İstiyorum

Diğer Haberler

TÜM HABERLERİ OKU