TR
BAĞIŞ YAP
TÜRK LİRASI

Pakistan İçin Hazırlanan İyilik Treni Yola Çıktı

Pakistan İçin Hazırlanan İyilik Treni Yola Çıktı
Pakistan'daki sel mağdurlarına ulaştırılmak üzere İDDEF’e emanet edilen acil yardım malzemelerinin olduğu İyilik Treni, Pakistan Büyük Elçisi Muhammed Sirus Seccad Gazi'nin de katılımlarıyla, dualar eşliğinde uğurlandı.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) koordinasyonunda bir araya gelen aralarında İnsana Değer Veren Dernekler Federasyonu (İDDEF)'in de yer aldığı sivil toplum kuruluşlarının desteğiyle hazırlanan insani yardım malzemeleri, Ankara'dan sel felaketinin yaşandığı Pakistan'a "İyilik Treni"yle gönderildi.

pakistan-iyilik-treni

Dost ve kardeş ülkeyi yalnız bırakmayan Türkiye'de devlet öncülüğünde bir araya gelen STK'lar Pakistan'daki sel mağduru ailelerin yaralarını sarmaya devam ediyor. İDDEF, ilk günden itibaren bölgede sıcak yemek dağıtımı yaparken, İyilik Treni ile bölgeye gıda ulaştırdı. İDDEF'in saha ekipleri ise selden kaynaklı oluşan hastalıklara karşı sivrisinek ilaçlaması yaparken, bölgede cibinlik dağıtımına başladı. 

pakistan-iyilik-treni-iddef-1

AFAD ekipleri ve sivil toplum kuruluşları temsilcilerinin Pakistan'da olduğunu ve 10 bin çadırı bölgeye ulaştırmayı hedeflediklerini açıklayan AFAD Başkanı Yunus Sezer, "Burada 3 bin çadır, gıda ve insani yardım malzemeleri var. Bugün itibarıyla göndereceğimiz 3 bin çadır ile hava yoluyla gönderdiğimiz ve yerelden temin ettiğimiz çadırlarla beraber 5 bin 200 çadırı Pakistan'a ulaştırmış olacağız" bilgisini verdi.


Pakistan'ın Ankara Büyükelçisi Muhammed Sirus Seccad Gazi ise insani yardımlarından dolayı Türkiye'ye teşekkür etti. Türkiye ve Pakistan ilişkisinin sadece devletler arasında olmadığını, aynı zamanda halklar arasında da olduğunu dile getiren Gazi, "Türkiye, her zaman bizim yardımımıza koşan ilk ülke olmuştur" ifadesini kullandı.

Duaların ardından İyilik Treni, Pakistan'a uğurlandı.2. İyilik Treni Pakistan'a Gönderildi

Pakistan'daki sel mağdurlarına ulaştırmak üzere İDDEF'e emanet edilen acil yardım malzemelerinin olduğu İyilik Treni 2. seferi, Pakistan Büyük Elçisi Muhammed Sirus Seccad Gazi'nin de katılımlarıyla dualar eşliğinde uğurlandı. Çadır, battaniye ve gıda malzemelerinden oluşan 394 bin ton insani yardımla Pakistan halkının yaralarını saracak ikinci "İyilik Treni" için tarihi Ankara Garı'nda tören düzenlendi.

iddef-iyiliktreni-pakistan2-2022

iddef-iyiliktreni-pakistan-2022

3. İyilik Treni de Yola Çıktı

İDDEF, Pakistan'daki yerel görevlileri aracılığıyla gıda dağıtımı ve ilaçlama çalışmalarını sürdürürken, AFAD koordinasyonunda Pakistan'a gönderilen İyilik Trenlerine destek olmayı sürdürüyor. Bu kapsamda insani yardım malzemesi taşıyan üçüncü "İyilik Treni" Ankara'dan sel felaketinin yaşandığı Pakistan'a gönderildi. 3. İyilik Treni, çadır, battaniye ve gıda malzemelerinden oluşan 421 ton insani yardımla Pakistan halkının yaralarını saracak.

3.iyiliktreni-pakistan-iddef

Diğer Haberler

TÜM HABERLERİ OKU