TR
BAĞIŞ YAP
TÜRK LİRASI

Nijerya’ya eğitim ve insani yardım desteği

Nijerya’ya eğitim ve insani yardım desteği
İDDEF, Afrika’nın en fakir ve en kalabalık nüfusuna sahip ülkelerinden Nijerya’da hem eğitim seti hem de gıda yardımı dağıtımı yaptı.

İnsana Değer Veren Dernekler Federasyonu (İDDEF) olarak bağışçılarımızın desteğiyle İslami ve insani yardım çalışmalarımızı aralıksız olarak sürdürüyoruz. Nijerya'nın kuzeydoğusundaki Maiduguri şehrine ulaştırılan yardımlar yoksullukla mücadele eden kardeşlerimize teslim edildi. 

iddef Nijerya’ya eğitim ve insani yardım desteği

İDDEF olarak, eğitim ve yardım faaliyeti yürüttüğümüz Nijerya’da ihtiyaç sahibi ailelere gıda yardımı yaptık, medresedeki talebelerimize ise eğitim seti hediye ettik.

iddef Nijerya’ya eğitim ve insani yardım desteği

Nijerya’da aynı zamanda medreselerimizi ziyaret ettik. Hocalarımız ve talebelerimizle sohbet ettik. Türkiye’den gönülden gönderilen selamları ilettik. "Çantamda Umut Var" projesi kapsamında bağışçılarımızın desteğiyle içinde defter, kalem, silgi ve kalemtıraş olan çantayı talebelerimize dağıttık. Talebelerimiz yeni çantalarına kavuşmanın mutluluğuyla teşekkürlerini ifade etti.

iddef Nijerya’ya eğitim ve insani yardım desteği

Gıda yardımı yapılan aileler ise Türkiye’den gelen yardımlardan dolayı çok mutlu olduklarını dile getirdi ve dua etti.

iddef Nijerya’ya eğitim ve insani yardım desteği

1 Milyon Çocuk Açlığın Pençesinde

Birleşmiş Milletler İnsani Yardım Koordinasyon Ofisi'nin (UNOCHA), şiddet mağdurların çektiği acılar hakkında yayımladığı raporda Nijerya'nın özellikle kuzeydoğusunda meydana gelen terör olaylarından dolayı yaklaşık 1 milyon çocuğun açlıkla karşı karşıya olduğu belirtiliyor. UNOCHA, özellikle küçük yaştaki binlerce çocuğun ölüm riski taşıdığını vurgularken, söz konusu bölgelerde 440 bin çocuk ciddi, 500 bin çocuk da ılımlı akut yetersiz beslenme mağduru olarak gösteriliyor. Öte yandan terör saldırıları nedeniyle yüzlerce okulun kapandığı, binlerce öğretmenin görevini bırakmak zorunda kaldığı biliniyor.

iddef Nijerya’ya eğitim ve insani yardım desteği

İDDEF Nijerya’da Neler Yapıyor?

Terör ve çatışma kriziyle boğuşan Nijerya'da, insanlar temiz suya erişmekte de güçlük çekiyor. 3 kişiden 1’inin temiz suya erişemediği ülkede hayırseverlerin destekleriyle su kuyusu açma çalışmaları devam ediyor. Nijeryalı Müslüman neslin ülkedeki fakirlik nedeniyle ulaşamadığı en önemli ihtiyaç ise eğitim. İDDEF’in İslami eğitim çalışmaları kapsamında inşa ettiği ve inşa etmeye devam ettiği medreselerde talebeler ilim ihya ediyor. Ayrıca hoca ve talebeler vesilesiyle verilen eğitimle birlikte bölge Müslümanlarını eğitici çalışmalar yapılıyor. Nijerya’da İnsani yardım faaliyetleri kapsamında ise her yıl vacip kurban organizasyonuyla birlikte tüm yıl adak, akika ve şükür kurbanları kesiliyor. Ramazan ayında yoksul ailelere yardım dağıtılıyor. Bağışçılarımızın emanet ettiği fitre ve zekatlar teslim ediliyor. İnsani yardım çalışması kapsamında gıda yardımı tüm yıl sürüyor.Gıda Yardımı için Bağış yap

Eğitim Seti Bağışı Yap

Diğer Haberler

TÜM HABERLERİ OKU