TR
BAĞIŞ YAP
TÜRK LİRASI

Müceddid Mahmud Efendi Camii (Takhar)

Müceddid Mahmud Efendi Camii (Takhar)

Müceddid Mahmud Efendi Camii (Takhar)

İnsana Değer Veren Dernekler Federasyonu (İDDEF), Afganistan’a insani yaşam malzemesi taşıyan İyilik Trenlerine verdiği desteğin yanı sıra acil yardım çalışmalarından eğitime, sosyal hizmetlerden barınma ve gıdaya kadar her alanda faaliyet gerçekleştirdiği ülkede hayırseverlerin desteğiyle kalıcı eser inşa etmeye devam ediyor.

Hem İbadete Hem de Eğitime Çatı Olacak


İşgalin, istikrarsızlığın ve iç savaşın büyük zararlar verdiği Afganistan’da topyekun bir kalkınma mücadelesi verilirken, ülkenin yarınlarına olan umut ve inançla süren faaliyetleri destekleyen İDDEF, imar ve ihya çalışmalarıyla onlarca tesis inşa ediyor. Bu kapsamda yetkililerle yapılan görüşmeler ve ekiplerin sahada yaptığı istişareleriyle yol haritası belirlenirken Afganistan’ın Tahkar şehrinde de cami inşaatına başlayan İDDEF, bölgedeki insanların rahat ve temiz bir şekilde ibadet etmesini imkan sağlayacak. Toplam proje alanının 900 metrekare olduğu Tahkar’daki Müceddid Mahmud Efendi Camii’nin toplam kapasitesi ise 1200 kişilik olacak. Aynı zamanda namaz vakitleri dışında bölge halkının birlik ve beraberliğini sağlayacağı, kardeşliğini pekiştireceği, sohbet halkalarının oluşacağı ve İslami ilimler derslerinin verileceği cami 7’den 77’ye medrese olarak hizmet verecek. 

Müminlerin Buluşma Yeri Olacak


Peygamber Efendimiz (S.A.V) bir hadis-i şerifinde “…Beldelerin Allah’a en sevimli olan mekânları, camilerdir.” buyurmuştur. Allah Resulü ayrıca, cami ve mescit yapılmasına ayrı bir önem vermiştir. Resul-i Ekrem (S.A.V), Mekke’den Medine’ye hicret ettiğinde ilk olarak Mescid-i Nebevî’yi inşa etmiştir. Efendimiz, camiler inşa etmeye teşvik etmiş ve şöyle buyurmuştur: “Her kim ki Allah için bir mescit bina ederse, Allah ona Cennet’te bu mescidin benzeri bir köşk bina eder.” Bu vesileyle camiler, tarihten günümüze sosyal hayata şahitlik eden, İslam beldelerinin, etrafında hayat bulduğu, mümin yüreklerin kendisinde buluştuğu kutlu yerlerdir. Tahkar bölgesinde inşa edeceğimiz cami de hem ibadet hem de eğitim yuvası olarak günün her saati canlı ve bereketli bir kalıcı eser olacaktır.

Geleceğe Eser Bırakabilirsiniz

Siz de bu anlamlı projeye destek vererek, Afganistan’ın Tahkar bölgesinde yaşayan kardeşlerimizin ibadet ve eğitim yönünden istifade edeceği caminin yapımına gücünüzün el verdiğince yardım yapabilirsiniz. İlgili hesap numaralarına EFT/havale yoluyla ya da şube merkezlerimiz ile temsilciliklerimize gelerek bağış yapabilir, ayrıca 0212 621 0065 numaralı çağrı merkezimizi arayıp detaylı bilgi alarak da yardımda bulunabilirsiniz.