TR
BAĞIŞ YAP
TÜRK LİRASI

Medrese Mescid Maliyetleri

Hayırseverler, eğitimden yoksun kalan, ibadetlerini fiziki şartlar altında yerine getirmekte zorlanan Afrika ülkelerindeki Müslüman kardeşleri için bir medrese ve mescid yaptırabilir, imkanları ölçüsünde destek olabilir.

Mescid
Medrese Maliyetleri

İnsana Değer Veren Dernekler Federasyonu (İDDEF) olarak, hayırseverlerin destekleriyle Afrika ve Asya'da Müslümanlar'ın ferah ve rahat ibadet imkanı bulması, kardeşliğin pekişmesi, eğitim yuvasıyla gelecek nesillerin ilimle ihyası için mescid ve medreseler inşa ediyoruz.
iddef-afrika-mescit-medreseaciyor
Nihai hedefimiz olan İslam dünyasına ‘eğitim’ hizmetini 40 ülke 100 eğitim merkezi ve 80 medresede, 400’ün üzerinde hoca ve 10 bine yakın talebeyle özverili ve istikrarlı şekilde sürdürürken her Müslüman'ın eğitim imkânına sahip olması için çalışıyoruz. Bu kapsamda ekonomik ve sosyal sebeplerden dolayı büyük zorluklar yaşayan kardeşlerimizin kasaba ve karyelerinde (köy) namaz ve diğer ibadetlerini yerine getirebilecekleri mescid; geleceğin teminatı çocuk ve gençlerimizin doğru ve düzgün bir İslami eğitime kavuşması içinse medreseler açıyoruz.

Hali hazırda devam eden Medrese, Mescit veya Cami projelerine destek vermek için aşağıdaki butonu tıklayabilirsiniz>>>

Bağış Yapmak İstiyorum

Medrese ve Mescit A’dan Z’ye Tüm Tefrişatıyla Yapılıyor
Medrese ve mescitler yapılarına, büyüklüklerine ve yapıldığı ülkelere göre maliyet hususunda farklılıklar gösteriyor.  Bilindiği üzere inşaat faaliyetleri metrekare maliyet üzerinden hesaplanıyor.  Temelden çatıya, tüm iç tefrişatıyla hazır hale getirdiğmiz medrese ve mescitlerimiz periyodik bakım ve onarımlarıyla beraber Müslüman kardeşlerimize hizmet veriyor. Bu bakımdan bağışçılarımız tek başlarına bir medrese yaptırabilecekleri gibi bir medresenin bazı bölümlerini veya iç tefrişatla alakalı eksikliklerini giderebilir, duvarında bir tuğla ya da çatısında bir kiremit de benden olsun düşüncesiyle dilediği miktarda bağış yapabilir.
iddef-medrese-2023-burkinafaso
Medrese ve Mescit Maliyetleri Ne Kadardır?
Medreseler gündüz ve yatılı olarak ayrılmakla birlikte örneğin; Afganistan’da 235 mt2 alan üzerinde 5 sınıflı medrese ortalama 45.000 – 50.000 dolar arasında tamamlanıyor. 350 mt2 alan içerisinde 200 mt2 Camii ise 40.000 – 50.000 dolar arasında bir maliyetle kardeşlerimizin hizmetine sunuluyor. Afrika ülkesi Burkina Faso’dan örnek verecek olursak 90 mt2 mescit ortalama 25.000 euro, 105 mt2 mescit 28.000 euro, 200 mt2 mescit ise ortalama 50.000 veya 60.000 euro maliyetle yapılıyor. 3 sınıflı, ofis ve abdesthane bulunan bir medrese ortalama 45.000 veya 50.000 euro ile tamamlanırken, Burkina Faso’daki 105 mt2 mescit, 3 sınıf, ofis, medrese, su kuyusu, tuvalet, banyo ve peyzaj çalışmasından oluşan Örnek Köy Projesinin maliyeti ise ortalama 120.000 veya 125.000 euro maliyetle kardeşlerimizin hizmetine sunuluyor.

0212 621 0065

numaralı çağrı merkezimizi arayıp detaylı bilgi alarak bağışta bulunabilirsiniz.
iddef-medrese-mescit-projeleri
iddef-kalici-eser-afrika
iddef-egitim-afrika-talebe