TR
BAĞIŞ YAP
TÜRK LİRASI

Mavi Camii Yeniden Hayat Buldu

Mavi Camii Yeniden Hayat Buldu
İDDEF, Filipinler’in başkenti Manila’daki Mavi Camii’nin ilk etap restorasyon çalışmalarını tamamlayarak Müslümanlar’ın hizmetine açtı.

İnsana Değer Veren Dernekler Federasyonu (İDDEF) tarafından Güneydoğu Asya ülkesi Filipinler’in başkenti Manila’da harap durumda bulunan Mavi Camii’nin yeniden hayat bulması için iki etap olarak planlanan restorasyon çalışmalarının ilk etabı tamamlandı. Restorasyon kapsamında 250 m2'lik kütüphane, derslik, çalışma salonları, misafirhane ve yatakhane düzenlemesiyle birlikte akan çatılar onarıldı.

Mavi Camii’nde yapılan ilk etap açılış törenine İDDEF İcra Kurulu Başkanı Mehmet Turan Hocaefendi, İDDEF görevlileri, cami yönetimi ve bölgede yaşayan Müslümanlar katıldı. Kur’an-ı Kerim okunmasıyla başlayan törende konuşan cami yetkilileri İDDEF’e ve Türkiye’ye teşekkür etti.

Mavi Camii Yeniden Hayat Buldu

İDDEF İcra Kurulu Başkanı Mehmet Turan Hocaefendi programda yaptığı konuşmasında Filipinler’in başkenti Manila’daki Mavi Camii’nin ilk etap restorasyon çalışmalarının tamamlanarak hizmete alındığını söyledi.

“İlk ve En Önemli Etap Projemizi Tamamladık”

Camide çalışma salonu, derslik, misafirhane ve yatakhane ile tam teşekküllü bir Medrese oluştuğunu ifade eden Mehmet Turan Hocaefendi, “Aynı anda 6 bin kişinin ibadet ettiği, yılda yarım milyon ziyaret alan Mavi Camii, başkent Manila’da yaşayan 250 bin Müslüman için de merkez cami durumundaydı. Biz bakımsız ve harap durumdaki bu eser için çalışma başlattık. Cami içerisindeki çok kötü fiziki şartlar altında ve atıl vaziyette bulunan misafirhane, hoca evi, yatılı eğitim merkezi, kütüphane, çalışma salonunu yenileyerek ilk etap onarım çalışmalarımızı bağışçılarımızın desteğiyle tamamladık. Hizmetlerin açılış programını gerçekleştirmek için Müslüman kardeşlerimizle Mavi Camii’nde bir araya geldik ve Türkiye’nin selamlarını getirdik.” dedi.

Mavi Camii Yeniden Hayat Buldu

“Mavi Camii Külliyeye Dönüşüyor”

Mavi Camii’nin külliyeye dönüştüğünü vurgulayan Mehmet Turan Hocaefendi, “İstanbul’da Blue Mosque olarak bilinen Sultan Ahmet Camii ile Filipinler’de aynı ismi taşıyan Mavi Camii’nin manevi özelliklerini birleştirmek için harekete geçtik. Amacımız cami olma özelliğini ilim ile bütünleştirmek ve camiyi ilim merkezi haline dönüştürmekti. Bunun için ilk olarak caminin fiziki şartlarını iyileştirmekle işe başladık. Medrese, misafirhane, yatakhane gibi çatısı akan bölümleri tamir ettirdik. Misafirhane, banyo ve tuvaletleri yenileyerek kullanılır hale getirdik. Manila’ya geldiğimizde otelde değil cami misafirhanesinde kaldık. Camideki medresemiz Filipinler’in en kuvvetli Ehl-i Sünnet alimlerinin ders vereceği tam zamanlı bir Medrese halinde faaliyete geçiyor. Mavi Camii tüm bu çalışmalarla külliyeye dönüşüyor” ifadesini kullandı.

Mavi Camii Yeniden Hayat Buldu

“Ramazan Ayında İftar Vereceğiz”

Restorasyon çalışmalarının ikinci etap bölümünde genel onarım ile çevre düzenlemesinin yapılacağını aktaran Turan Hocaefendi, şöyle devam etti:

“Mavi Cami’nin külliyeye dönüşmesi için daha birçok adım atılacak. Medresede eğitim alan öğrencilerin kaldığı yatakhane için ranza yaptırdık ve öğrencilerin eğitim şartlarını daha da iyileştireceğiz. Ramazan başlamadan camimizin temizlik ve tavan onarımı ile iç ve dış cephe boyasını yaptıracağız. Ramazan ayında da iftar vereceğiz. Mavi Camii’nde yaşantımıza dair ne varsa tüm sosyal, iktisadi ve manevi meselelerin konuşulacağı bir mekan olması için çalışacağız. Restorasyonunu tamamladığımız ve hizmete alınan bölümlerin Filipinler’deki Müslüman kardeşlerimize hayırlı olmasını temenni ediyoruz. Projeye destek veren hayırseverlere teşekkür ediyoruz.”


Program sonunda ise İDDEF yetkilileri, cami yönetimi ve cemaati musâfaha yaparak tek tek kucaklaştı.


Siz de Mavi Camii’nin ikinci etap projesine; ilgili hesap numaralarına EFT/havale yoluyla ya da şube merkezlerimize gelerek bağış yapabildiğiniz gibi 0212 621 0065 numaralı telefonunu arayıp detaylı bilgi alarak da destek olabilirsiniz.

Diğer Haberler

TÜM HABERLERİ OKU