TR
BAĞIŞ YAP
TÜRK LİRASI

Mahmud Efendi Medresesi’nde ilk mezuniyet

Batı Afrika ülkesi Benin’de ilim talebesi yetişen Mahmud Efendi Medresesi'nde ilk mezuniyet merasiminin heyecanı yaşandı.

Nitelikli bir vaiz, hatip ve hoca yetiştirmek için hummalı bir çalışma içerisinde olan İnsana Değer Veren Dernekler Federasyonu (İDDEF)’in Benin'de inşa ettiği Mahmud Efendi Medresesi'nde İslami eğitim alan 16 talebemiz mezun oldu.

İlk talebelerini mezun etmenin gurur ve heyecanını yaşayan İDDEF, tüm dünyada olduğu gibi Afrika’da da medrese eğitimi ve tebliğ çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Benin’deki Mahmud Efendi Medresesi'nde verimli ve nitelikli bir eğitim sürecinden geçen 16 ilim talebemiz hem hafızlığını hem de Arapça İslami ilimler eğitimini başarıyla tamamladı.


Mahmud Efendi Medresesi’nde ilk mezuniyet


 Mübarek Ramazan Ayı öncesinde mezun olarak tebliğ yolunda ilk adımı atan kardeşlerimizin her biri birer imam olarak farklı mescitlerde görevlendirilerek teravih namazı kıldıracak. Hoca ünvanına kavuşan talebe kardeşlerimiz yeryüzünde Ehl-i Sünnet anlayışını yaymak ve Müslüman kardeşlerine İslami eğitim vermek için şerefli bir görevle haşır neşir olacak. Hepimiz biliyoruz ki Allah’ın izniyle 16 mezun olan hafızımız yüzlerce hafız yetiştirerek Kur’an-ı Kerim’in şifa ve aydınlığını tüm kıtalardaki insanlığa ulaştıracaklar.


Mahmud Efendi Medresesi’nde ilk mezuniyet


Peygamber Efendimiz (S.A.V)’in “Sizin en hayırlınız Kur’an-ı öğrenen ve öğretenlerinizdir” hadisini hatırlatan İDDEF Benin görevlisi Ebu Musa, duygularını dile getirerek şöyle dua etti:


Mahmud Efendi Medresesi’nde ilk mezuniyet


"Mezun olan bu talebelerimizin İslam yolunda en iyi bir şekilde hizmet etmelerini niyaz ediyoruz. Allah tüm hayırseverlerden, Türkiye halkından ve İDDEF ailesinden razı olsun.”


Mahmud Efendi Medresesi’nde ilk mezuniyet


Öte yandan 10 milyonluk bir nüfusa sahip olan Batı Afrika ülkesi Benin’de Müslümanlar nüfusun yüzde 30’unu oluşturuyor. İslam’ın 8. Yüzyıl yani oldukça erken bir dönem olan 700-800 tarihleri arasında yayılmaya başladığını düşürürsek ilim ve tebliğ çalışmalarının Benin için büyük önem arz ettiğini görmüş oluyoruz.


Mahmud Efendi Medresesi’nde ilk mezuniyet