TR
BAĞIŞ YAP
TÜRK LİRASI

Bu Ramazan İyiliğe Dokun

Rahmet, yardımlaşma ve dayanışma ayı olan Ramazan-ı Şerif'i tüm güzelliğiyle yaşadığımız şu günlerde zekat, fitre ve bağışlarınızla iyiliğe dokunun.

Ülkemizin ve dünyamızın içinde bulunduğu bu zor günleri iyilik kolaylaştıracak, iyilik refahlatacak.Yardımlaşma ve dayanışma ayı olan Ramazan’da siz de İDDEF’le Türkiye ve dünyanın dört bir yanındaki gerçek ihtiyaç sahiplerinin yüzünü güldürebilir, iyiliğinizle gönüllere dokunabilirsiniz.  

RAMAZAN yazıp 7230'a sms atarak 10 TL bağışta bulunabilirsiniz.

BAĞIŞ YAP

iddef-2020-ramazan-iyilige-dokun

İyiliğe Dokun Kalpler Bir Olsun

İnsana Değer Veren Dernekler Federasyonu (İDDEF) olarak ‘İyiliğe Dokun’ sloganıyla 33 ülke 106 bölgede gerçekleştirdiğimiz Ramazan 2020 çalışmaları kapsamında yurt dışındaki faaliyetlerimizle birlikte yurt içinde de ihtiyaç sahibi ailelerimize ulaşıyoruz. Dünyayı ve ülkemizi etkisi altına alan Koronavirüs (Kovid-19) salgıyla mücadele kapsamında bu yılki Ramazan çalışmalarımızı Ramazan ayından önce başlattık. İçinde bulunduğumuz Ramazan ayında ise hem yurt içinde hem de yurt dışındaki yoksul kardeşlerimize yardımlarınızı teslim etmeyi sürdürüyoruz. Siz kıymetli bağışçılarımızın destekleriyle hazırlanan Ramazan kumanyalarıyla muhtaç kardeşlerimizin evlerine sevinç dolarken, Ramazan bereketini bu sıkıntılı günlerde daha iyi idrak ederek hep birlikte zorlukları aşıyoruz.

Zekat, fitre, fidye, sadaka ve diğer bağışlarınızla yüzler gülüyor, bu Ramazan birlik ve beraberlik içinde iyiliğe dokunuyoruz.

ZEKAT veya FITRE yazıp 7230'a sms göndererek 10 TL bağışta bulunabilirsiniz.

iddef-2020-ramazan-iyilige-dokun-afis

Zekat Bağışı Yap

Ramazan’da Yurtdışında Neler Yapıyoruz?

Ramazan’ın bereketini hayırseverlerin emanetleriyle dünyanın dört bir yanındaki muhtaç kimseler ile medreselerde hafızlık ve Şer-i İlimler okuyan talebelere ulaştırıyoruz. Bu yılki mübarek Ramazan ayında ise Koronavirüs tedbirleri kapsamında yeniden planladığımız çalışmalarla ülkemize ve ümmet coğrafyasına iyilik taşıyoruz. İDDEF olarak Ramazan 2020 çalışmaları çerçevesinde hizmet verdiğimiz ülkelere Koronavirüs nedeniyle gidemesek de ‘Hiçbir virüs gönül coğrafyamızla olan bağımızdan güçlü değildir’ düsturuyla hareket ederek yılın tüm günleri sahada olan yerel görevlilerimizle hayırseverlerin zekat, fitre ve kumanya yardımlarını mazlum ve mağdur coğrafyalardaki kardeşlerimize ulaştırıyoruz. 

banglades-ramazan-yardim-iddef-2020

Ramazan çalışmaları 2020 - Bangladeş

Nihai amacımız İslami eğitim çalışmaları olmakla birlikte buna destek olarak Afrika’dan Asya’ya, Ortadoğu’dan Balkanlar’a kadar insani yardım çalışmalarına da ağırlık vererek bizleri bekleyen kardeşlerimizi yalnız bırakmıyoruz. Hastalıktan korumak ve salgını önlemek için eğitime ara vererek evlerine gönderdiğimiz Medrese talebelerimize yerel görevlilerimizce emanetlerini teslim ediyor, ziyaretlerimizde iftar sofralarına misafir oluyoruz. Hizmetlerin ve eğitimlerin aksamadığı zorlu bir dönemi yaşasak da hocalarımız talebelerimizin eğitimlerini yakından takip ediyor, desteklerinizle ihtiyaçlarını gideriyor.

iddef-2020-ramazan-iyilige-dokun-2

Acil Kriz Bölgelerindeyiz

Dünyanın farklı yerlerinde yoksullukla mücadele eden Müslüman kardeşlerimiz, Suriye, Yemen ve Gazze gibi ülkelerde ise iç savaşın ve zulmün zorluğu altında eziliyor. Yardımlara tüm yıl devam ettiğimiz Suriye’nin İdlib şehrinde inşa ettiğimiz briket ev ve çadırlarda kalan ailelere her gün sıcak yemek, ekmek, kumanya ile kurban kesimleriyle birlikte et dağıtımları Ramazan boyunca sürüyor. Gazze'deki Filistinli kardeşlerimizin kapısını sıcak yemekle çalıyor, her geçen gün insanlığın öldüğü Yemen’de Ramazan’ın bereketiyle acıları bir nebze de olsa dindirerek kumanya, zekat ve adak kurban etlerini dağıtıyoruz. 

iddef-ramazan-2020-yemen
Savaşla birlikte gıdaya ulaşamayan Yemen'deki kardeşlerimize erzak yardımlarınızı teslim ediyoruz.


Afrika, Asya, Ortadoğu ve Balkanlar’daki çalışmalarla birlikte Afrika’nın en yoksul ülkelerinden Gine’deki Mahmud Usta Osmanoğlu Külliyemiz çevresindeki ve Rotema Dispanser’deki engelli kardeşlerimize mobil iftar aracımızla kumanya ve temizlik malzemeleri ulaştırıyoruz. Koronavirüs nedeniyle Ümmet İftar Sofralarını bu yıl kuramayıp omuz omuza oruçlarımızı açamamanın hüznünü yaşasak da muhtaç kardeşlerimizin evlerinde kaynayan bir çorba ve yemek hepimizin huzur ve mutluluk kaynağı oluyor.

iddef-2020-ramazan-iyilige-dokun-4

Ramazan’da Yurtiçinde Neler Yapıyoruz?

Ülkemizi etkisi altına alan Koronavirüs tehdidinin yol açtığı ekonomik problemlerden etkilenen ihtiyaç sahibi kardeşlerimiz için ‘Birlikte Başaracak, Yardımlaşarak Aşacağız’ sloganı kapsamında yardım çalışmamızı Ramazan’dan önce başlattık. İDDEF olarak, her zaman ve her zorlukta devletimizin ve milletimizin yanında olup, bu zor günlerde de 10 bin ihtiyaç sahibi aileye ulaşma hedefiyle yola çıkarak, kapısını çaldığımız kardeşlerimize hayırseverlerin yardımlarıyla hazırlanan gıda ve hijyen kolilerini teslim ediyoruz. 

iddef-2020-ramazan-yurtici-yardim
İstanbul başta olmak üzere ülkemizin dört bir yanındaki kardeşlerimize yardımlarınızı teslim ediyoruz.

Ramazan ayı içerisinde de artarak devam eden çalışmalar kapsamında evlerinden çıkamayan yaşlı, hasta ve zor durumda olan ailelere gıda kolisi yardımlarınızı ulaştırıyoruz. Destelerinizle hazırladığımız gıda ve hijyen kolileri ile birlikte, zekat, fitre, fidye ve sadakalarınızı ihtiyaç sahibi ailelere teslim ediyor, hayır dualarını alıyoruz. Türkiye olarak, millet olarak bu zor günleri yardımlaşarak aşacağız. Siz de gücünüzün yettiğince yurtiçinde gerçekleştirdiğimiz çalışmalara katkı verebilir bu hayra vesile olabilirsiniz.

Fitre Bağışı Yap

iddef-2020-ramazan-iyilige-dokun-5

Suyun Önemine Bir Kez Daha Şahit Oluyoruz

Koronavirüs salgınıyla mücadele ettiğimiz bu günlerde uzmanlara göre en kritik önlemlerden biri de ellerimizi en az 20 saniye boyunca yıkamak. Su israfında Türkiye’de de uyarılar artarken, Afrika ve Güney Asya’daki kardeşlerimiz ise temiz suya ulaşmada büyük zorluk çekiyor. Özellikle Afrika’da temiz suya ulaşmak için kilometrelerce yol yürümek zorunda kalan kadın ve çocuklar ile birlikte aileler kirli su tüketmek mecburiyetinde oluyor. İnsan yaşamının en değerli nimeti olan suya ulaşmada İDDEF olarak, Ramazan’da da susuzluk yaşayan ve kirli suları içmek zorunda kalan kardeşlerimiz için “Damlaya Damlaya Umut Olur” kampanyamızla kalıcı yardım olan su kuyuları açıyoruz. Suya hasret gönüllere ferahlık olan kuyular içme ile birlikte bu dönemde temizlik için de büyük ihtiyaç olan suya kavuşturuyor. Su açma çalışmalarımıza ağırlık verdiğimiz Ramazan ayında siz de kardeşlerinize umut olabilirsiniz. 

mali-su-kuyusu-iddef-ramazan-2020 
Ramazan'da yokluğunu derinden hissettiğimiz ve Koronavirüs salgını nedeniyle önemini bir kez daha anladığımız suyun, insanların hayatını nasıl değiştirdiğine şahitlik ettik. (Ramazan 2020 - Mali) 

SU KUYUSU yazıp 7230'a sms göndererek 10 TL bağışta bulunabilirsiniz. 

Kur’an-ı Kerim İnsanlığa Şifa Oluyor

Bu yıl Koronavirüs musibeti nedeniyle cami, medrese ve mescitlerdeki Kur’an’ı Kerim halkalarında buluşamamanın üzüntüsünü kalplerimizde hissetsek de Kur’an ayı olan Ramazan’da ümmet dualarda buluşuyor. En temel ilkesi medrese eğitimi olan ve 33 ülkede 61 medresesi bulunan İDDEF olarak, Ramazan’da hafızlıklarını tamamlayabilmek için Kur’an’la daha fazla haşır neşir olan talebelerimize evlerinde sürdürdükleri çalışmalarda yanlarında oluyoruz. Hocalarımız ve yerel görevlilerimizle ekonomik ve sosyal meseleler nedeniyle büyük zorluklar içinde eğitim almaya çalışan Müslüman kardeşlerimize yardımlarınızı ve hediye ettiğiniz Kur’an-ı Kerimleri ulaştırıyoruz.


KURAN yazıp 7230'a sms göndererek 10 TL bağışta bulunabilirsiniz.

İDDEF'in Ramazan Faaliyetleri Nelerdir?


İDDEF'in İyiliğe Dokun Sloganı Ne Anlama Geliyor?