TR
BAĞIŞ YAP
TÜRK LİRASI

İsmailağa Çadır Kenti Kuruluyor

İsmailağa Çadır Kenti Kuruluyor
İDDEF olarak Arakan sınırında 10.000 kişilik 'Çadır Kent' inşa ediyoruz. Arakanlı mülteci ailelerin barınmadan sağlığa, mescitten aşevine kadar önemli ihtiyaçlarına cevap olacak.

Arakanlı kardeşlerimiz ‘Çadır Kent’te yaşama tutunsun 

İnsana Değer Veren Dernekler Federasyonu (İDDEF) 25 dönümlük arazi üzerine, 10 bin ailenin barınabileceği, içerisinde sağlık ocağı, cami, mescid, medrese, su kuyusu ve aşevinin bulunacağı dev barınma projesine imza atıyor.

Sen hiç yurtsuz kaldın mı? Onlar kaldı! 21. YY’da dünyanın gözü önünde büyük bir trajedi yaşanıyor. Dünya'nın en fazla mülteci veren 4. ülkesi Myanmar’ın Arakan eyaletinde zulüm, şiddet ve katliama uğrayan Müslüman kardeşlerimiz, yüzlerce kilometre yolu büyük zorluklar altında katederek Bangladeş sınırındaki Cox Bazar bölgesinde yaşama tutundu. Geride kalan Müslümanlar ise Myanmar ordusu ve fanatik Budistler tarafından katledildi, köyleri yakıldı. Bangladeş sınırında geçici olarak yapılan barınaklarda 1 milyon Arakanlı kardeşimiz hayatlarını sürdürüyor. En önemli sorunun susuzluk ve açlık olduğu bölgede, binlerce çocuk yetim kaldı. Çocuklar açlık ve ölüm tehdidi ile karşı karşıya… Kamplarda yaşam şartları ise oldukça zor. Bazı yerlerde ortalama 50 m2 alanda 6 aile yaşıyor. Yeme-içme, barınma ve temizlik ihtiyaçları başta olmak üzere çok fazla yardıma ihtiyaç var. Şimdi sıra bizde ve kardeşlerimizin elinden tutma zamanı…


Hedef; Arakanlı kardeşlerimiz için kalıcı bir hizmet

İDDEF olarak, zulüm altında hayatta kalmaya çalışan Müslüman kardeşlerimize yardımlarınızı ulaştırdığımız gibi onların yaşamlarını daha da kolaylaştıracak projeler düşündük ve hayata geçirmek için adım attık. Kampların bulunduğu bölgede kalıcı bir hizmet başlatmanın zorunluluğunu ve zaruretini hissettik. Hayırsever bağışçılarımızın destekleriyle, Arakan sınırında 10.000 kişilik ‘Çadır Kent’ inşa etmek için kolları sıvadık. Çadır Kent içinde aşevi, mescid, sağlık ocağı, tuvalet, banyo inşa ettik. Bu kalıcı yapı ile gıda, giyecek, sağlık ve eğitim ihtiyaçları karşılanacak. Himayemizde bulunan ailelerin tüm ihtiyaçları düzenli olarak sürekli sağlanacak.

25 dönümlük alana, 10 bin ailenin barınacağı Çadır Kent

‘İsmailağa Çadır Kent’ projesi kapsamında tahsis edilen yaklaşık 25 dönümlük alanda ilk etapta 1000 aile için 1000 çadır kuracağız. Asıl hedefimiz uzun vadede 10 bin aileyi barındırabileceğimiz imkanları ulaştırmak.

Yardım elini Arakanlı kardeşlerin için uzat

Siz de gücünüzün yettiği miktarı çok zor şartlar altında yaşam mücadelesi veren Arakanlı kardeşlerimizin öncelikli barınma ve diğer birçok ihtiyacının giderilmesi için inşa edilen ‘Çadır Kent’ projesine bağışlayarak hedefe daha hızlı ulaşılmasını sağlayabilirsiniz. www.10bincadir.iddef.org adresinde de proje hakkında detaylı bilgilere ulaşarak, online bağış yapabilirsiniz. 0212 621 00 65 numaralı telefondan çağrı merkezimizi arayarak merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

Bu Proje ile:

- 1000 Çadır,

- Aşevi ve Erzak Deposu,

- Su Kuyuları,

- Sağlık Ocağı,

- Tuvalet ve Banyo,

- Kız ve Erkek Medresesi,

- 1 Cami ve 4 Mescid,

- Güneş enerjisi sistemi,

- Çocuk Oyun Alanı,

- Her 10 ailenin eğitimi ve sağlığı ile ilgilenecek 1 hoca ve 1 doktor tahsis edilmesi planlanmaktadır.

Diğer Haberler

TÜM HABERLERİ OKU