TR
BAĞIŞ YAP
TÜRK LİRASI

İDDEF'ten İdlib 100 bin Briket Ev Kampanyasına Destek

İDDEF'ten İdlib 100 bin Briket Ev Kampanyasına Destek
İDDEF, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun öncülüğünde Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) Başkanlığında düzenlenen, "Bir Aradayız İdlib'in Yanındayız" kampanyası kapsamındaki "İdlib 100 bin Briket Ev Tanıtım Toplantısı"na katıldı.


Suriye’de başlayan iç savaşla beraber sivil insanlarda oluşan mağduriyet dolayısıyla 2011 yılından bu yana bölgedeki insani yardımlarını sürdüren, mazlum ve mağdur insanların yanında olan İDDEF, bugün İdlib’deki yardım seferberliğinde de yer alarak tüm gücüyle çalışmalarını gerçekleştiriyor. Türkiye’nin, AFAD koordinasyonunda başlattığı "Bir Aradayız İdlib'in Yanındayız" kampanyası kapsamındaki "İdlib 100 bin Briket Ev Tanıtım Toplantısı"na katılan İDDEF, dünyanın birçok bölgesinde yaşanan krizlerde olduğu gibi bölgedeki çalışmalara devam edildiğini, İdlib için düzenlenen kampanyalarda her zaman yer alınacağını ve savaş mağduru kimseler için faaliyetlerin sürdürüleceği mesajını verdi.

iddef-idlib-100bin-briket-ev-destek (2)

"Bölgede hayatın normalleşmesi elzemdir"

“İdlib 100 bin Briket Ev Tanıtım Toplantısı"nda konuşan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Bu bölgede hayatın normalleşmesi hem bizim güvenliğimiz hem de bu insani dramın bitmesi için elzemdir. Suriye'nin kuzeyinde belirlenen 259 noktada briket ev yapım çalışmalarına başladık. Tüm kurum ve STK'lar tarafından 9 bin 352 olmak üzere toplam 59 bin 679 briket ev tamamlandı. Tamamlanan bu briket evlerin 45 bin 903'ü İdlib bölgesinde, 13 bin 776'sı Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Harekat bölgesindedir. Bu evlere şu ana kadar 51 bin 427 aile yerleştirilmiştir. Ayrıca briket ev alanlarında 69 cami, 24 sağlık merkezi, 68 okul, 23 çocuk parkı, 26 sosyal tesis, 21 fırın, 95 su kuyusu, 3 aşevi yapımı tamamlandı. Halen 15 cami, 6 okul, 14 sosyal tesisin yapımı da devam etmektedir” dedi.

iddef-idlib-100bin-briket-ev-destek (1)

“Konut Sayımızı 3000’e Çıkarmayı Hedefliyoruz”

AFAD Başkanı Yunus Sezer, projeye destek sağlayan STK'lara teşekkür ederken, projeye destek veren STK temsilcilerinin Suriye'de yürüttükleri çalışmalara ilişkin bilgi verdiği toplantıda İDDEF de söz aldı. Yapılan açıklamada “Öncelikle Sayın Cumhurbaşkanımıza, Sayın Bakanımıza, AFAD’ımıza ve tüm STK’larımıza teşekkür ediyoruz. İDDEF olarak, insana değer düsturuyla Suriye krizinin başından itibaren sahadayız. 610 briket evimizi yedi bölgede inşa ederek mülteci aileleri evlerimize yerleştirip çalışmalarımıza devam ediyoruz. Bununla birlikte briket evlerde kalanların tüm ihtiyaçlarını her gün olmak üzere tüm yıl boyunca karşılamaya çalışıyoruz. Tabi ki ev yapmakla olmuyor ve bununla beraber özellikle Meşhed Ruhin bölgesinde 1000 kişilik kapalı İsmailağa Camimizi ve hemen yanında eğitim merkezimizi oluşturmaya gayret ediyoruz. Yeni açıklanan 100 bin hedefiyle birlikte biz de İDDEF olarak 2400 konut desteğimizle bu sayıyı 3000’e çıkaracağız” denildi.


“Suriye ve Diğer Ülkelerdeki Çalışmalarımızı Tüm Gücümüzle Sürdüreceğiz”

Başta Müslüman ülkeler olmak üzere dünyanın birçok bölgesindeki krizlere dikkat çekilen konuşmada “İnsanlık krizi sadece Suriye ile sınırlı değil. Diğer STK başkanlarımızın ifade ettiği gibi dünyanın birçok farklı bölgelerinde mazlum coğrafyalarda kriz var. Afganistan’da yine AFAD’ın öncü olduğu İyilik Treni seferleri var. Afrika’da, Asya’da ve diğer ülkelerde, her yerde zorluk ve kriz başta Müslümanlar olmak üzere tüm insanları etkiliyor. Bizler sınırımızın yanı başında Suriye’de ve diğer ülkelerde de çalışmalarımızı sürdüreceğimizi ifade ediyoruz. Tekrardan emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz” ifadelerine yer verildi.

Diğer Haberler

TÜM HABERLERİ OKU