TR
BAĞIŞ YAP
TÜRK LİRASI

İDDEF'ten Güney Afrika'da İlk Adım

İDDEF'ten Güney Afrika'da İlk Adım
İDDEF olarak, Güney Afrika'nın başkenti Cape Town'da Osmanlı'nın başlattığı tebliğ ve irşad çalışmalarını devam ettirmek üzere ilk adımı atıyoruz.

İslami eğitim ve insani yardım çalışmalarını hayırseverlerin destekleriyle 35 ülke 93 bölgede istikrarlı ve özverili bir şekilde sürdüren İnsana Değer Veren Dernekler Federasyonu (İDDEF) her geçen gün hizmet yelpazesini genişletmeye devam ediyor. Dünyanın dört bir yanında açtığı medrese, mescit ve gerçekleştirdiği insani yardım çalışmalarıyla Müslümanlar’ın hayatına dokunan İDDEF, nihai hedef olarak her Müslüman’ın eğitime kavuşması için faaliyetlerini sürdürüyor. 

İDDEF'ten Güney Afrika'da İlk Adım

Özellikle eğitime en çok ihtiyaç duyulan Afrika’da çalışmalarına ağırlık veren İDDEF, şimdi de Afrika kıtasının en güneyindeki ülke Güney Afrika’ya ilk adımı attı. İDDEF İcra Kurulu Başkanı Mehmet Turan Hocaefendi, Güney Afrika’ya gerçekleştirdiği seferde bir dizi ziyaret ve temaslarda bulunarak ülkede yapılabilecek çalışmaları tespit etti.

Medrese Ziyaretleri Yapıldı, Talebelerle Sohbet Edildi

Seferle ilgili değerlendirmede bulunan Mehmet Turan Hocaefendi, “Güney Afrika’da ümmetin menfaati için neler yapabilir bunun araştırmalarını sağladık. Medrese ziyareti yaparak talebelerle sohbet ettik. İDDEF olarak Güney Afrika’daki İslami çalışmaların içerisinde nasıl yer alabiliriz hem istişarelerde bulunduk hem de ilk adımları atmış olduk” ifadelerini kullandı.

iddef-guney-afrika-ziyaret

İDDEF, Ecdadın İzini Sürüyor

Ümmetin birliğine yönelik çalışmaları sürdürdüklerini belirten Mehmet Turan Hocaefendi, şu açıklamalarda bulundu:

“Hayatını İ’la-yı Kelimetullah yoluna adamış ecdadımızın izini sürdük. Şeyh Ebubekir Efendi’nin kabrini ziyaret ettik. İngiliz kraliçesi Victoria’nın Sultan Abdülaziz Han Hazretlerinden buradaki kargaşa ve problemlerin sona ermesi talebiyle bölgeye gelen Şeyh Ebubekir Efendi’nin tebliğ ve tedris hayatıyla buraya çok büyük hizmetleri olduğunu öğrendik ve kabrinde duada bulunduk. Ayrıca Güney Afrika’da İslam’ın kurucularından sayılan Şeyh Yusuf Makasa’nın, 1600’lü yıllarda şehit edilen Endonezyalı alim Şeyh Abdurrahman Efendi’nin, Şeyh Nurul Mübin ve İmam Abdullah Kadı Abdüsselam’ın kabirlerini ziyaret ettik. Güney Afrika; Allah dostu barındıran, Allah’ın dinine hizmette, tebliğ ve davette hayatını vakfetmiş öncüleri barındıran bir ülke. Bu ülkede adımlarımızı atıp, gözlemlerde bulunup inşallah ümmetin birliğinin çok çok daha menfaatine olacak güzel müjdelerle dönmüş olduk. Öte yandan Başkent Cape Town’da 45 dönüm alana kurulacak olan külliyeye hayırseverlerin bağışlarıyla destek vereceğiz.”

iddef-guney-afrika-ziyaret

Diğer Haberler

TÜM HABERLERİ OKU