TR
BAĞIŞ YAP
TÜRK LİRASI

İDDEF'ten Arnavutluk'ta Sünnet Merasimi

İDDEF'ten Arnavutluk'ta Sünnet Merasimi
İDDEF, Arnavutluk’ta sünnet yaptıramayan ailelerin çocukları için sünnet merasimi düzenlerken, ülkede unutulma aşamasına gelen sünnet geleneğinin yeniden canlanması için de adımlar attı.

iddef-arnavutluk-sunnet-merasimi-2021

Dünyanın dört bir yanında olduğu gibi Balkanlar’da da eğitim ve insani yardım çalışmaları gerçekleştiren İnsana Değer Veren Dernekler Federasyonu (İDDEF), Türkiye ile derin tarihi ve kültürel bağları olan Arnavutluk’ta sünnet merasimi gerçekleştirerek 200 çocuğu sünnet ettirdi. Sünnetin ülkede yeniden ihyası için harekete geçen İDDEF tarafından Elbasan ve Librajd şehirlerinde düzenlenen programa Yeryüzü Doktorları Derneği de sağlık ekibiyle destek verdi. Türkiye’den İsmailağa Camiasının önde gelen isimlerinden Mahmut Şevket Ustaosmanoğlu ve Nedim Payalan, İsmailağa Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Seyfettin İnanç, İDDEF İcra Kurulu Başkanı Mehmet Turan ile İDDEF İcra Kurulu Üyesi Muhammed Taşören Hocaefendiler katılım sağladı. Heyetteki hocaefendiler ilk olarak programın mihmandarları Elbasan ve Librajd müftüleri ile birlikte hazırlıkları inceledi ve yapılan istişarelerin ardından sünnet merasimine katıldı. Tüm hazırlıkları tamamlayan ve sünnet işlemlerine başlayan doktorlar yaptığı açıklamada, “Yeryüzü Doktorları Derneği olarak İDDEF’in organizasyonuyla üç gönüllü arkadaşımızla Arnavutluk’a geldik. Güzel bir organizasyon oldu. Her şey yerli yerinde, steril ortamda ve lokal anestezi altında sünnetlerimizi yaptık” ifadelerine yer verdi.

iddef-arnavutluk-sunnet-merasimi-2021-3

“Unutulan Sünnetin İhyası İçin Geldik”

Sünnet merasiminin nasıl başladığını anlatan ve önemine vurgu yapan İsmailağa Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Seyfettin İnanç Hocaefendi, “İsmailağa Camii İmam Hatibi Salih Topçu hocamız bundan bir buçuk iki ay önce kadar Arnavutluk tarafına bir ziyarette bulunmuştu. Döndüğü zaman Arnavutluk’la ilgili izlenimlerini anlattı. Çok üzüldüğü noktalardan bir tanesi de bizi ziyarete gelen Müslüman kardeşlerimiz içinde 35-40 yaşlarına gelmiş ismi Ahmet, Mehmet ama sünnet olmamış kişilerin olduğunu söyledi. Neden sünnet olmadıklarını sorduğunda ise sünnetin komünist, sosyalist dönemden yasaklandığı için sonradan unutulduğunu ve birçok böyle sünnet olmayan Müslüman kardeşlerimizin olduğunu söyledi. Hocamızın ricası ve hocalarımızın da istişaresi üzerine biz Arnavutluk’ta unutulan bu sünnetin ihyası için bir program yapma kararı aldık. Hemen akabinde 15-20 gün sonra hocalarımızla ve yetkili arkadaşlarımızla geldik, ziyaretler yaptık. Buradaki Elbasan ve Librajd şehirlerinin iki Müftüleriyle görüştük. Kendisinden sünnet olmak isteyen, ama çocuk olur ama yetişkin olur, sünnet olmayan kardeşlerimizi sünnet etmek istediğimizi söyledik. Elhamdülillah Türkiye’den gelen gönüllü doktorlarımızla beraber, İDDEF’imizin organizasyonuyla 200 kardeşimizi sünnet yaptık” dedi.

“Sünneti Buralarda İhya Edeceğiz”

Sünneti Arnavutluk’ta yeniden canlandırılacağını vurgulayan Nedim Payalan Hocaefendi, “Sünnet Arnavutluk’ta unutulmuştu. İDDEF aracılığıyla, İsmailağa Elhamdülillah tekrar buralarda bu sünneti buralarda ihya edeceğiz. Cenab-ı Hak Teala Hz. inşallah sünnet-i seniyeyi ihya etmeyi cümlemize nasip eylesin” diye konuştu.

iddef-arnavutluk-sunnet-merasimi-2021-4

“Balkanlar’da Müslümanlığın Yok Olmaması İçin Sahip Çıkmalıyız”

Sünnet merasimlerinin devam edeceğini söyleyen Mahmut Şevket Ustaosmanoğlu Hocaefendi, “Kısa bir faaliyet büyük bir kampanyaya dönüştü. Allah’ın izniyle bu sünnet merasimleri devam edecek. Müslüman kardeşlerimizden bu hizmetlere destek çıkmalarını Avrupa’da, Balkanlar’da Müslümanlığın yok olmaması için ellerinden gelen gayretleri sarf etmelerini özellikle rica ediyoruz. Cenab-ı Hak Teala Hz. hepinizden razı olsun” ifadelerini kullandı.

iddef-arnavutluk-sunnet-merasimi-2021-5

“Endişeli Bekleyişleri Şölene Çevirdik”

İDDEF’ten yapılan açıklamada ise, “Unutulan bir Sünnet-i Seniyye’nin ihyası için kıymetli hocalarımızla Arnavutluk’taydık. Gönül coğrafyamızın kadim parçası Arnavutluk’ta Elbasan ve Librajd şehirlerinde Yeryüzü Doktorları Derneği’nin gönüllü sağlık ekibinin de desteğiyle sünnet merasimlerimizi tamamladık ve sünnet yaptıramayan ailelerimizin yanında olduk. 200 çocuğumuzun sünnetini yaparken, onların endişeli bekleyişlerini de şölene çevirdik” denildi. 


iddef-arnavutluk-sunnet-merasimi-2021-6

Diğer Haberler

TÜM HABERLERİ OKU