TR
BAĞIŞ YAP
TÜRK LİRASI

İDDEF’in Ümmete Hizmeti Hız Kesmeden Sürüyor

İDDEF’in Ümmete Hizmeti Hız Kesmeden Sürüyor
İDDEF, dünyanın dört bir yanındaki İslami eğitim ve insani yardım çalışmalarına, Koronavirüs tehdidine karşı önlemlerini alarak titiz ve etkin bir şekilde devam ediyor.

İnsana Değer Veren Dernekler Federasyonu (İDDEF), tüm dünyayı ve Türkiye’yi sağlık, ekonomik ve sosyal yönden olumsuz etkileyen Koronavirüs (Kovid-19) salgın hastalığına karşı tüm tedbirleri alarak hizmetlerini sürdürüyor. Koronavirüs salgınına karşı gerekli önlemleri alıp çalışmaları yeniden planlayan İDDEF, tüm zorluklara rağmen “Muhabbetle İnsanlığa ve Ümmete Hizmete” düsturuyla çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. Afrika’dan Asya’ya, Ortadoğu’dan Balkanlar’a, Güney Kore’den Meksika’ya kadar tüm yıl hizmetlerine ara vermeden devam eden İDDEF, ilk etapta medreselerindeki talebeleri hastalıktan korumak ve salgını önlemek için evlerine gönderdi. Medreseler ile civarındaki cami ve mescitler dezenfekte edildi. Medreselerde görevli hocalar, ara ara ev ziyaretleri yapıp, talebeleri takip ederek yalnız bırakmadığı gibi, evlerinde çalışmak üzere ders programı hazırladı.

iddef-calisma-hiz-kesmeden-devam-ediyor-3 

İDDEF Ekipleri 365 Gün Sahada

İDDEF görevli ve ekiplerinin yılın tüm günleri ülkelere yapılan ziyaretlerde sahada çalışmaları gerçekleşiyordu. Ekipler, teftiş, takip ve yeni yapılacak hizmetler için değerlendirmelerde bulunarak eğitim ve insani yardım çalışmalarını yerine getiriyordu. Ancak Ekipler, son aylarda görülen Koronavirüs salgın hastalığı nedeniyle ülkelere gidemese de bölgelerdeki hocalar ve yerel görevliler hizmetleri aksatmadan çalışmalara devam ediyor. Tüm faaliyetler tüm hızıyla sürerken hayırseverlerin bağışları gerçek ihtiyaç sahibi ailelere ve ilim tahsil eden talebelere ulaştırılıyor.

iddef-calisma-hiz-kesmeden-devam-ediyor-4
“Hiçbir virüs gönül coğrafyamızla olan bağımızdan güçlü değildir. Çalışma yaptığımız ülkelerdeki yerel görevlilerimiz ile yardımlarınızı ulaştırmaya devam ediyoruz.”

Nihai Hedef Bizi Bekleyen Ümmete Ulaşabilmektir

İDDEF İcra Kurulu Başkanı Mehmet Turan Hocaefendi, Koronavirüs’e karşı alınan önlemleri ve devam çalışmalara yönelik yaptığı açıklamasında, “Gerek idarecilerimiz gerek ilgili bakanlarımız ve büyüklerimiz bizden evde oturmamızı istiyorlar. Evlerde oturmak bir esaret değil, Mümin ve Müslüman için gerektiğinde eve çekilmek inzivadır, uzlettir. Çünkü biz biliyoruz ki, ceddimizin ve ecdadımızın misaliyle misallendirecek olursak evimizde yapacağımız uzlet atımız yemlemek, kılıcımızı bilemek demektir. Çünkü bugün evimize çekilmek, uzlete çekilmek ama nihai hedefte bizi bekleyen ümmete istediğimiz oranda arzu edilen şekilde ve iştiyak ile cevap verebilmek, sahada ve alanda gerektiği şekilde mücadele edebilmektir. Bunun yolu bugün evlerimize çekilmekte mümkün. Biz de İDDEF olarak 33 ülkede yapmış olduğumuz hizmetlerde çalıştığımız tüm ülkeler ile alakalı ülkemizdeki bu tedbirlere bağlı olarak bir dizi önlemler aldık” dedi.

Yatılı Eğitimlerimize Ara Verdik, Yurt Dışı Seferlerimizi İptal Ettik

Tüm tedbirleri aldıklarını belirten Mehmet Turan Hocaefendi, “Ülkemize planlanan seyahatleri iptal ettik. Yurtdışına planladığımız seferlerimizi de iptal ettik. Ve bu ülkelerde vermiş olduğumuz ilim halakaları ve gündüzcü yatılı eğitimlerimize ara vermek suretiyle eğitim mekanlarımızı dezenfekte ederek, ziyade temizliğine temizlenmesine ve hijyenik bir ortama gelmesine gayret ettik. Bununla birlikte daha ileriye bugünden olumsuz etkilenmeden yarına ümitle bugünü taşıyabilmek için ümidimizi kesmeden arzu, istek ve iştiyakımızı intıkaya uğratmadan bir taraftan da 33 ülkede gerek ülkemizde gerekse yurt dışında bulunan bu hizmetleri yürüten kardeşlerimizle istişareli bir şekilde alınması gereken tüm önlemleri aldık. Yapılması gerekenleri sahaya uygulamak hususunda gayret etmeye dikkat ettik. Geldiğimiz noktada birçok hizmeti yürüten kardeşlerimiz evlerinden hizmetlerin yürütülmesine aracı olmaya çalışırken, zorunlu ve zaruret içerisinde bulunan dışarı çıkması zaruri olan kardeşlerimiz de dışarıda gerekli önlemleri alarak çalışmalarımıza hız kesmeden devam ediyor” ifadelerini kullandı.

iddef-calisma-hiz-kesmeden-devam-ediyor-3

Ramazan Çalışmalarımızı Geriye Alarak Şimdiden Başladık

Turan Hocaefendi, açıklamasını şu sözlerle bitirdi:

“Yaklaşık bir ay kalmasına rağmen bu ülke içerisindeki kardeşlerimiz kendi üzerlerinde olumsuz etki bırakan bu virüs sebebiyle gerek ticaretlerindeki daralmaları, gerek psikolojik ve sosyolojik olarak üzerimizdeki olumsuz etkileri yine yapacağımız tasadduklar, hayır hasenat ile üzerimizden süratle gideceğine inanan bir toplum olduğumuz için yaklaşan Ramazan-ı Şerif ayındaki çalışmalarımızı geriye alarak şimdiden Elhamdülillah hayata geçirmeye başladık. Özellikle virüsten etkilenen Afrika kıtasındaki ülkelere insani yardımlar başta olmak üzere tüm yardımları zekat ve fitrelerinizi ulaştırmaya başladık. Netice olarak diyeceğimiz o ki; Hedef büyük. Yolumuz uzun. Tüm olumsuzluklara rağmen muhabbetle birlikte tüm insanlığa ve Ümmete düsturuyla çalışmalarımıza hız kesmeden devam ediyoruz. Cenab-ı Hakk’tan (c.c) bu virüs sebebiyle vefat eden kardeşlerimize rahmet, kederli ailelerine taziyelerimizi iletiyoruz. Aynı zamanda bu hastalık teşhisi konulan tüm kardeşlerimize de yüce Rabbimden hayırlı, acil şifalar niyaz ediyorum.”

iddef-calisma-hiz-kesmeden-devam-ediyor-2
Batı Afrika ülkesi Burkina Faso’da mülteci kamplarına sığınmış kardeşlerimize yerel görevlilerimiz ile Ramazan öncesi zekat emanetlerini ulaştırdık. Selamlarınızı ilettik, dualarını aldık.

filipinler-iddef-ramazan-2020-kumanya-yardim
Filipinler’de Ramazan öncesi muhtaç ailelere kumanya yardımlarınızı ulaştırmaya başladık. Bu zor günlerde ümmet coğrafyasını da unutmuyoruz.

kamerun-ramazan-2020-iddef-yardim
Çalışma yaptığımız ülkelerde yolumuzu gözleyen kardeşlerimizi de unutmuyoruz. Kamerun'da Ramazan öncesi yerel görevlilerimiz ihtiyaç sahibi ailelere kumanya yardımlarını ulaştırmaya başladı.

Diğer Haberler

TÜM HABERLERİ OKU