TR
BAĞIŞ YAP
TÜRK LİRASI

İDDEF’in de Destek Olduğu 6. İyilik Treni Afganistan'a Uğurlandı

İDDEF’in de Destek Olduğu 6. İyilik Treni Afganistan'a Uğurlandı
Afganistan'daki ihtiyaç sahiplerine ulaştırmak üzere İDDEF'e emanet ettiğiniz yardımlar, İyilik Treni’nin 6. seferiyle yola çıktı. İyilik Treni'nin 6. seferi 1500 ton insani yardım malzemesini Afganistan'a ulaştıracak.

TCDD Taşımacılık AŞ Genel Müdürlüğü ile Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) koordinasyonunda, aralarında İDDEF’in de olduğu 10 sivil toplum kuruluşunun katkılarıyla organize edilen 6. İyilik Treni Ankara Garı'ndan uğurlandı. 69 vagon ve 1500 ton yükle yola çıkan trende gıda, giyim, battaniye, sağlık, hijyen gibi temel ihtiyaç malzemeleri yer alıyor.

afganistan-6-iyiliktreni-iddef-afad (2)

“Savaştan Çıkan Toplumlarda Her şeye İhtiyaç Vardır”

6. sefere 54 ton insani yardımla destek olan İnsana Değer Veren Dernekler Federasyonu (İDDEF)’ten yapılan açıklamada, “Kadim İslam yurdu Afganistan yaklaşık 20 yıl süren işgalin ardından bugün yeniden küllerinden doğmaya, kaldığı enkazın altından umutla çıkmaya çalışıyor. Her zaman mazlumdan yana olmayı şeref bilen ülkemizse, zor günler geçiren Afganistan'a İyilik Treni ile el uzatıyor. Kardeş iyi günde değil, zor günde belli olur anlayışıyla Afgan kardeşlerimizin elinden tutarak tüm ihtiyaçlarını gidermeye çalışıyor. Hepimizin bildiği üzere savaştan çıkan toplumlarda her şeye ihtiyaç vardır. Sağlık, eğitim, ekonomi, barınma, gıda gibi birçok nakdi ve ayni yardımlar yapmak mazlum ve mağdur insanların rahat bir nefes almasını sağlar. İDDEF olarak, adeta yeni bir yaşamın başladığı ülkede hummalı bir çalışma içindeyiz. Afganistan’ın ilerlemesinin ve hayatta kalmasının en önemli mihenk taşının ise eğitim olduğunu düşünüyoruz. Çünkü savaş döneminde en büyük yarayı eğitim aldı ve eğitim hiç ilerleyemedi. İnşallah insani yardım faaliyetlerimizle birlikte ülkenin imar ve ihya sürecinde yer alarak eğitim çalışmalarıyla beraber İyilik Trenlerimize desteğimizi sürdürüyoruz. Elhamdülillah hep birlikte İDDEF olarak 54 ton insani yardım desteğinde bulunduğumuz 6. İyilik Trenimizi ihtiyaç sahibi kardeşlerimize ulaşması için uğurluyoruz. Bu sürdürülebilir büyük kampanyanın başlamasına vesile olduğu için başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a, Devletimizin ilgili kurum ve kuruluşlarına, STK’larımıza ve tüm hayırseverlerimize şükranlarımızı sunuyoruz” denildi.
     


"6 seferdeki 17 trenle 7 bin 135 ton yardım götürmüş olacağız"

Törende konuşan AFAD Başkan Yardımcısı Hamza Taşdelen geçici dünyada fiziki uzaklıkların bir yanılsama olduğunu belirterek, "Gönüller arasındaki mesafeler ölçülebilir birimlerden müstesnadır. Bugün kendisi için buluştuğumuz Afganistan, bizler için gönül mesafesindedir. Türkiye ile Afganistan’ın ortak kültürü, Afganistan’da doğan Mevlana Celaleddin-i Rumi ile sınırlı değildir. Ortak kıymetlerimiz arasında birçok şairler de vardır" değerlendirmesinde bulundu.


Taşdelen, bu yardımların ne derece hayati önemde olduğunu sayıların da gösterdiğine dikkati çekerek, şunları kaydetti: “Afganistan’da 27 milyon kişinin yaşamak için desteğe ihtiyacı var. Yaklaşık 19 milyon kişi acil gıdaya ihtiyaç duyuyor. TCDD Taşımacılık, sivil toplum kuruluşları iş birliğinde 2021 yılında başlattığımız 'İyilik Treni Projesi' ile bugüne kadar toplam 14 tren Afganistan’a ulaştı. Bugün ise 6. grup tren yola çıkıyor. Böylece 6 seferdeki toplam 17 trenle 7 bin 135 ton yardımı 1 milyon 250 bin kişiye götürmüş olacağız."

Diğer Haberler

TÜM HABERLERİ OKU