TR
BAĞIŞ YAP
TÜRK LİRASI

İDDEF’in Burkina Faso'daki Yeni Eserleri Hizmete Açıldı

İDDEF’in Burkina Faso'daki Yeni Eserleri Hizmete Açıldı
İDDEF, Burkina Faso’nun çeşitli bölgelerinde hayırseverlerin destekleriyle inşa ettiği su kuyusu, cami, mescit ve medreselerin açılışını gerçekleştirdi.


İnsana Değer Veren Dernekler Federasyonu (İDDEF), eğitim ve insani yardım çalışmalarına 2011 yılından bu yana istikrarlı ve sürdürülebilir bir şekilde devam ettiği Batı Afrika ülkesi Burkina Faso’da yeni inşa ettiği üç medrese, üç mescit, üç su kuyusu ve bir caminin açılışını Türkiye’den yer alan heyet, bölge yöneticileri ve yerel halkın katılımıyla yaptı. Açılışlar için başkent Vagadugu ile birlikte Poa, Tavsa, Rakay, Koakin, Loumbila, Kombasin ve Sarana isimli yerleşim bölgelerinde bir dizi program ve toplu hizmete alım törenleri gerçekleştirildi.

İDDEF’in Burkina Faso'daki Yeni Eserleri Hizmete Açıldı (9)

İDDEF’in Burkina Faso’daki başkent Vagadugu dahil 27 bölgede devam ettirdiği su, elektrik, zirai çalışmalar ile yetimhane, cami, medrese ve mescit gibi kalıcı eserlerin yer aldığı Örnek Köy projesi içinde hayata geçirdiği yeni projeleri hızla devam ediyor. Bu kapsamda ülkede yeni kalıcı eserler inşa enden İDDEF, toplu açılış törenleri için program düzenledi. İlk açılış Burkina Faso’nun Poa şehrinde yapıldı ve Merhum Abdülmetin Balkanlıoğlu Medresesi, Abdülcelil Gülhan Camii ve Ümmeti Muhammed Su Kuyusu hizmete alındı. Bölge yöneticileri ile yerel halkın katılımıyla gerçekleşen törende konuşmaların yanı sıra, Kur'an-ı Kerim tilaveti ve ilahiler okunup dualar edildi.
   

İDDEF’in Burkina Faso'daki Yeni Eserleri Hizmete Açıldı (7)

Açılış ve ziyaretler Tawsa, Rakay, Koakin, Loumbila ve Sarana bölgelerinde devam etti. İDDEF’in eğitim, tebliğ ve temsil seferberliği kapsamında ülkede yapılan çalışmalarla İslamiyet’i seçerek Müslüman olan 126 kişi Tawsa köyünde ziyaret edildi. Kardeşlik ziyareti kapsamında sohbet edilerek, bölgede yapılacak eğitim çalışmaları hakkında bilgilendirmede bulunuldu.

İDDEF’in Burkina Faso'daki Yeni Eserleri Hizmete Açıldı (1)

Toplu hizmete alım merasimleri çerçevesinde Rakay bölgesinde Yusuf Genç Mescidi ve Ümmeti Muhammed Su Kuyusu, Koakin şehrinde Hidayet Mescidi, Loumbila şehrinde Gülbeyaz Kızı Medresesi ve su kuyusu, Nuri ve Kafiye Yılmaz Mescidi ile Sarana şehrinde Şaban Kuru Medresesi’nin açılışı gerçekleşti.

İDDEF’in Burkina Faso'daki Yeni Eserleri Hizmete Açıldı (4)

Açılış törenlerini heyecan içinde takip eden bölge halkı Türkiye’ye teşekkürlerini ve dualarını iletirken, İDDEF yetkilileri bölge halkıyla kardeşliği pekiştirdi. Açılışlarda özellikle çocukların eğitim heyecanı ve su mutluluğu gözlerinden okunurken, İDDEF tarafından, ilim, muhabbet ve ibadet yuvaları olarak inşa edilen kalıcı eserler Burkina Faso’nun yarınlarına ışık tutmaya devam ediyor.
    

İDDEF’in Burkina Faso'daki Yeni Eserleri Hizmete Açıldı (2)

İDDEF’in Burkina Faso'daki Yeni Eserleri Hizmete Açıldı (3)


Diğer Haberler

TÜM HABERLERİ OKU