TR
BAĞIŞ YAP
TÜRK LİRASI

İDDEF'in Aydınlattığı Büyük Ömer Camii'ni İşgalci İsrail Yıktı

İDDEF'in Aydınlattığı Büyük Ömer Camii'ni İşgalci İsrail Yıktı
Gazze Şeridi'nin en büyük ve en eski camisi olan Büyük Ömer Camii, işgalci İsrail’in savaş uçaklarınca hedef alınarak yıkıldı. İDDEF, 2021 yılında elektriksiz kalan ve aylarca karanlıkta ibadet yapılan camiyi hayırseverlerin desteğiyle güneş enerjisi panelleri kurarak aydınlatmıştı.


İnsana Değer Veren Dernekler Federasyonu (İDDEF), eğitim ve insani yardım çalışmalarıyla birlikte dünyanın farklı bölgelerinde cami, mescit ve medrese gibi kalıcı eserler inşa ederek aynı zamanda onarım projeleriyle İslami eserlere sahip çıkarken 2021 yılında Gazze Büyük Ömer Camii Aydınlatma Projesi ile camiye sürdürülebilir elektrik sağlamıştı. İlim ve ibadet yuvası olan, Ramazan heyecanının hep birlikte yaşandığı cami İsrail savaş uçakları tarafından bombalar altında bırakılarak yıkıldı.


Büyük Ömer Camii'nin güneş enerjisi panelleri İsrail’in 2019-2020 yıllarındaki saldırılarında kullanılamaz hale gelmişti. İsrail’in yıllardır abluka altında tuttuğu Gazze’de yıkımın gerçekleştiği her bölgede insani yardımlarda bulunan İDDEF, hayırseverlerin projeye verdiği destekle Büyük Ömer Camii'nin güneş enerjisi panel sistemini tekrar kurarak Filistinli Müslümanları elektriğe kavuşturmuştu. Gazze halkının en temel hakkı olan ibadetlerini daha kaliteli olarak yerine getirmesini hedefleyen İDDEF, kurduğu güneş enerjisi panelleriyle sürdürülebilir bir enerji oluşturarak Müslümanların ibadetlerini ve derslerini rahat şekilde yapmalarını sağlamıştı.


Ancak İşgalci İsrail, 7 Ekim 2023 tarihinden bu yana soykırım yaparak on binlerce insanı katlettiği gibi Gazze’nin tarihi ve kültürel mirasını da doğrudan hedef almaya devam ediyor. Gazze’nin tarihi Eski Şehir bölgesinde yer alan ve bölgenin en eski ve en büyük camisi olan Büyük Ömer Camii’nin tarihi Hristiyanlık ve İslam’dan da öncesine dayanıyor. Tarihi Filistin topraklarında yerel dinler için mabed olarak kurulan yapı, Bizanslılar tarafından 5. yüzyılda kiliseye, 7’inci yüzyılda Halife Hz. Ömer döneminde camiye çevrildi. Ünlü seyyah İbn Batuta’nın “estetik cami” olarak nitelendirdiği caminin 1400 yıllık minaresi, İsrail bombardımanında yıkıldı, caminin bir bölümü de zarar gördü.

büyük-ömer-camii-iddef-israil-yıktı-2

Filistin Kültür Bakanı Atıf Ebu Seif, İsrail saldırılarının tarihi binalar, camiler, müzeler ve arkeolojik alanlar da dahil olmak üzere Gazze'nin eski şehrinin büyük bir kısmını yok ettiğini söyledi.

Diğer Haberler

TÜM HABERLERİ OKU