TR
BAĞIŞ YAP
TÜRK LİRASI

İDDEF, Pandemiye Rağmen Milyonların Yüzünü Güldürdü

İDDEF, Pandemiye Rağmen Milyonların Yüzünü Güldürdü
İDDEF, 2020 yılında tüm dünyayı etkisi altına alan Kovid-19 salgını ve beraberinde oluşan zorluklara rağmen dünyanın dört bir yanında İslami eğitim ve insani yardım çalışmalarına yenilerini ekleyerek milyonlarca insana umut oldu.

İnsana Değer Veren Dernekler Federasyonu (İDDEF), 2020 yılında İslami ve insani hizmet çalışmaları yaptığı 33 ülkede hayırseverlerin desteğiyle cami, mescit, medrese ve su kuyusu açarak acil yardım, ramazan ve kurban organizasyonu gerçekleştirdi. İDDEF, aynı zamanda pandemiden etkilenen ihtiyaç sahipleri için ‘Birlikte Başaracak, Yardımlaşarak Aşacağız’ sloganıyla başlattığı yardım kampanyasıyla Türkiye’nin dört bir köşesinde kumanya ve hijyen paketi yardımı yaptı.  

İDDEF, Pandemiye Rağmen Milyonların Yüzünü Güldürdü (2)- 2020

“3 Milyon İnsana Umut Olmaya Çalıştık”

İDDEF’ten 2020 faaliyetleriyle ilgili yapılan açıklamada, “2020 yılını geride bırakırken, tüm insanlığı ziyadesiyle zorlayan Koronavirüs (Kovid-19) musibetiyle dünya olarak mücadele ettik. İDDEF olarak, pandeminin zorlu koşullarına rağmen hayırseverlerimizin desteğiyle ülkemizde ve dünyanın onlarca ülkesinde yardım çalışmalarımızı artırarak devam ettirdik. Kardeşlerimizle kucaklaşamamanın hasretini yaşarken, bağışçılarımızın emanetini teslim edip gönül selamını ilettik. Pandemi nedeniyle uçuşların durduğu ülkelerde dahi çalışmalarımızı aksatmadan yerel görevlilerimizin fedakarlığıyla ihtiyaç sahiplerini yalnız bırakmadık. Her yıl olduğu gibi bu yıl da eğitime ulaşamamış ve insani yardıma muhtaç 3 milyon insana umut olmaya çalıştık. Koronavirüs tehdidine karşı önlemlerimizi alarak titiz ve etkin bir şekilde faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Hiçbir virüs gönül coğrafyamızla olan bağımızdan güçlü değildir ve bu musibet sona erene kadar çalışmalarımız aksamadan sürecek. Yardıma muhtaç kardeşlerini yalnız bırakmayan tüm hayırsever bağışçılarımıza gönülden teşekkür ederiz” denildi.

İDDEF, Pandemiye Rağmen Milyonların Yüzünü Güldürdü (4)

İDDEF’in 2020 Yılında Gerçekleştirdiği Çalışmalar:

EĞİTİM

İDDEF, nihai amacı doğrultusunda İslam dünyasının en büyük sorunu olan eğitimin kolay ulaşılabilir ve sürdürülebilir hale gelmesi için çalışmalarına devam ediyor. İnsanları ücretsiz eğitime kavuşturan İDDEF bu kapsamda ekonomik, sosyal ve siyasi problemler nedeniyle eğitime ulaşamayan her Müslüman’ın İslam’ı en iyi şekilde öğrenmesi, ilmi ve fenni eğitime kavuşması için 2020 yılında da 33 ülkede, 63 medrese ve 21 mescitte, 7111 öğrenci ve 203 hoca ile eğitim seferberliğini sürdürdü.

egitim-iddef-2020

KALICI ESER

Sürdürülebilirlik ve kalıcılık kapsamında mazlum coğrafyalarda çalışmalar yapan İDDEF, ‘Geleceğe Eser Bırak’ sloganıyla yeni medrese, külliye ve mescitler inşa ediyor. İlim tahsil eden öğrencilerin temiz, rahat ve güvenli bir ortamda İslâmi ve fenni ilimler ve hafızlık okuması, bölge Müslümanlarının ise ibadeti için hayırseverlerin bağışlarıyla 2020 yalında kalıcı eser olarak 15 medrese, mescit, cami ve külliye inşa etti. İDDEF ayrıca savaş mağduru Suriyeliler için de İdlib kırsalında 598 adet briket ev yaptı.

kalici-eser-iddef-2020

ACİL YARDIM

2020’de Kovid-19 salgınıyla mücadelede bu durumu dünya çapında bir afet olarak nitelendiren İDDEF, acil yardım çalışmaları kapsamında Türkiye başta olmak üzere, Afrika’dan Asya’ya, Ortadoğu’dan Balkanlar’a kadar ihtiyaç sahibi insanlara yardımda bulundu. İDDEF, ‘Birlikte Başaracak, Yardımlaşarak Aşacağız’ sloganıyla yurt içinde başlattığı yardım çalışmasıyla 10 bin gerçek ihtiyaç sahibi aileye ulaşarak, gıda ve hijyen paketi teslim etti. 24 Ocak 2020 tarihinde Elazığ’da meydana gelen depremden etkilenen mağdur vatandaşları yalnız bırakmayan İDDEF, hayırseverlerin desteğiyle depremzede vatandaşlarımıza ısıtıcı, sünger yatak, kumanya, battaniye, hijyen paketi ve kışlık kıyafet yardımı yaptı. 

İDDEF, Pandemiye Rağmen Milyonların Yüzünü Güldürdü (6)

Lübnan’da 4 Ağustos 2020’de yaşanan patlama sonrası yaraları sarmak için çalışma yapan İDDEF, 1000 aileye gıda ve hijyen paketi dağıttı. İzmir’de 30 Ekim 2020’de meydana gelen deprem sonrası harekete geçen İDDEF, İzmir’in Bayraklı ilçesinde AFAD’ın kurmuş olduğu çadır kentte konaklayan depremzedelere her gün yemek ikramında bulundu. Sudan ve Somali’de aşırı yağmur yağışından dolayı oluşan sel felaketinden etkilenen mağdur ailelere yardım elini uzatan İDDEF, gıda paketi ve barınma ihtiyaçları için çadır dağıttı. Filipinler’de yaşanan yangın felaketinden etkilenenlere yardım ulaştırıldı. Yemen, Gazze ve Suriye’de yıllardır zorluk içinde yaşayan mazlum ve mağdur insanları yıl boyu unutmayan İDDEF, acil yardım seferberliğini 2020’de de artırarak sürdürdü. Yemen’de 17 bin 319 aileye kumanya, kıyafet ve battaniye yardımı sağlandı. Suriye’de savaş mağduru kimseler için un, ekmek, battaniye, bebek maması, kışlık kıyafet ile sıvı yağ, pirinç ve undan oluşan kumanya yardımları dağıtıldı. Zulüm ve yoksulluk içindeki Gazze’deki 800 Filistinli muhtaç aileye kumanya ve zekat yardımı yapıldı. İdlib, Yemen ve Gazze için ‘İyilik Isıtır’ sloganıyla başlatılan kampanya kapsamında ise kış yardımı yapılmaya devam edilirken, kalıcı ve uzun vadeli projeler de üretiliyor.

acil-yardim-iddef-2020

SU KUYUSU

İDDEF, insanlığın en büyük problemlerinden bir tanesi olan suyun özellikle Kovid-19 salgınına karşı mücadelede hijyen için önemine değinerek, "Bir Damla Bin Umut" kampanyası kapsamında 2020 yılı içinde Afrika ve Asya’da 1044 adet su kuyusu açtı. Açılan su kuyularından 400 bine yakın kişi temiz ve tatlı içme suyu ihtiyacını gidererek faydalandı. Şu ana kadar açılan su kuyularından 1,5 milyona yakın kişi istifade etmeye devam ediyor. Su kuyusu açma faaliyeti için hazırlanan su fonu modülü ile su kuyularının hangi ülkede ve hangi tiple açıldığı bağışçıya gösterilerek su kuyuları daha şeffaf ve hızlı tamamlanıyor.

su-kuyusu-iddef-2020

AFRİKA FİDAN PROJESİ

İDDEF, Afrika kıtasında medrese ve yetimhanelerinin bahçesi ve çevresi başta olmak üzere ihtiyaç duyulan bölgelerde hayırseverlerin desteğiyle fidan dikimi yapıyor. Burkina Faso, Nijerya, Somali, Etiyopya, Kenya, Nijer, Uganda ve Tanzaya’da “Bir fidan, bin orman” anlayışıyla sosyal sorumluluk projelerine imza atan İDDEF, limon, mango ve muz gibi fidanlar dikiyor. Bağışçıların ismini ya da seçtikleri ismi vererek fidan projesini kararlılıkla sürdüren İDDEF, 2020 yılında 1000 adet fidanı toprakla buluşturdu.

afrika-fidan-iddef-2020

RAMAZAN YARDIM FAALİYETLERİ

Tüm dünyayı etkileyen Kovid-19 salgını nedeniyle Ramazan çalışmalarını öne alan İDDEF, ‘İyiliğe Dokun’ sloganıyla gerçekleştirdiği 2020 Ramazan yardım çalışmaları kapsamında hayırseverlerin desteğiyle Türkiye başta olmak üzere 33 ülke 106 bölgede 280 bin kişi için iftar yemeği verdi. Yılın tüm günleri sahada olan yerel görevlileriyle birlikte Ramazan ayında da hayırseverlerin zekat, fitre ve kumanya yardımları mazlum ve mağdur ülkelerdeki ihtiyaç sahibi insanlara ve öğrencilere ulaştıran İDDEF, Türkiye’de Koronavirüs nedeniyle mağdur olan ihtiyaç sahibi 10.000 aileye kumanya, hijyen paketi ve alışveriş kartı yardımlarını dağıttı. 33 ülkede ise 24 bin gerçek ihtiyaç sahibi aileye kumanya, 36 bin zekat yoksul, öğrenci ve yetime bağışçıların emaneti olan zekat ve fitreler tek tek teslim edildi. Suriye, Yemen ve Gazze gibi acil kriz bölgelerine de ağırlık veren İDDEF, 90 bin kişiye sıcak iftar yemeği ve kumanya yardımı dağıttı. Sadece ramazan ayında 159 yeni su kuyusu açıldı.

ramazan-iddef-2020

KURBAN ORGANİZASYONU

Pandemiye rağmen kurban bereketini paylaşan, hayırseverlerin emanet ettiği kurbanlıkları keserek ihtiyaç sahiplerine ulaştıran İDDEF, 2020 yurt dışı vacip kurban organizasyonunu ‘Kardeşinle Kurbanını Paylaş’ sloganıyla Kovid-19 önlemleri içinde gerçekleştirdi. İDDEF, 63 bin 826 hisse kurbanı, 33 ülke ve 253 bölgede 2 milyon 829 bin gerçek ihtiyaç sahibine ulaştırarak mazlum ve mağdur kimselerin yüzünü güldürdü. Kurban etlerini yıl boyunca tespit edilen gerçek ihtiyaç sahibi ailelerin evlerine ulaştıran İDDEF, daha fazla kişiye ulaşabilmek ve izdihamı engellemek adına bölge sayısını artırdı. Kurban organizasyonunu Kovid-19 nedeniyle, sağlık durumunun elverişli olduğu ülkelere Türkiye’den ekipleri ve yerel görevlileriyle yerine getiren İDDEF, Kurban Bayramı’nın bereket ve heyecanını Afrika, Asya ve Balkanlar’a taşıdı.

kurban-iddef-2020

İDDEF, Pandemiye Rağmen Milyonların Yüzünü Güldürdü (7)

İDDEF, Pandemiye Rağmen Milyonların Yüzünü Güldürdü (1)-2020

İDDEF, Pandemiye Rağmen Milyonların Yüzünü Güldürdü (5)

İDDEF, Pandemiye Rağmen Milyonların Yüzünü Güldürdü (3)-2020


Diğer Haberler

TÜM HABERLERİ OKU