TR
BAĞIŞ YAP
TÜRK LİRASI

İDDEF, Afganistan’da İftar Sofraları Kuruyor

İDDEF, Afganistan’da İftar Sofraları Kuruyor
İDDEF, Afganistan'ın başkenti Kabil’in kuzeyindeki Bagram şehrinde talebe ve ihtiyaç sahibi kimselerin katılımıyla 1300 kişilik, Girişk bölgesinde ise 1000 kişilik iftar verdi.

İnsana Değer Veren Dernekler Federasyonu (İDDEF), 2024 yılı Ramazan çalışmalarını "İyilik Seninle” sloganıyla gerçekleştirirken 56 ülke 310 bölgede hayırseverlerin bağışlarını gerçek ihtiyaç sahiplerine teslim ediyor. Bu kapsamda Afganistan’da da çalışmalar gerçekleştiren İDDEF, başkent Kabil’in kuzeyindeki Bagram bölgesindeki Şemsul Ulum Medresesi’nde iftar yemeği ikramında bulundu. Talebe ve halkın katılımıyla yaklaşık 1300 kişinin oruçlarını açtığı sofrada Afgan pilavı, et yemeği, elma, muz ve su ikramı yapıldı.

iddef -afganistan - ramazan-2024- iftar (1)

Tüm gün kazanların kaynadığı, Ramazan-ı Şerif’in birlik, beraberlik ve bereketinin yaşandığı medrese bahçesinde İDDEF’e ve destek veren hayırseverlere teşekkür edilerek, duada bulunuldu.

iddef -afganistan - ramazan-2024- iftar (2)

Afganistan İçişleri Bakanı Siraceddin Hakkani’nin şeyhi, Afganistan'ın en büyük nakşi şeyhlerinden olan Halife Din Muhammed'in Şemsul Ulum Medresesi’ndeki iftar yemeği bölgede yaşayanları güzel bir muhabbet ortamında buluşturdu.

iddef -afganistan - ramazan-2024- iftar (2)

Girişk Bölgesinde Ramazan Bereketi Yaşandı

Ramazan-ı Şerif ayının paylaşma ve dayanışma duygularıyla çalışmalarını hummalı şekilde yerine getirmeye çalışan İnsana Değer Veren Dernekler Federasyonu (İDDEF) hayırseverlerin desteğiyle Afganistan’ın çeşitli bölgelerinde gıda yardımları yaptığı gibi, iftar sofraları kurmaya devam ediyor. İDDEF, son olarak başkent Kabil’e yaklaşık 11 saat uzaklıkta bulunan Girişk bölgesinde hizmet veren Şehid Müzemmil Külliyesinde 1000 kişilik iftar verdi. Talebe ve halkın katılımıyla 1000 kişinin oruçlarını açtığı sofrada Özbek pilavı, et yemeği, patates kızartması, portakal, elma, hurma, ekmek ve su vardı.

afganistan girişk iftar iddef (3)

Afganistan'ın kuzeyindeki Belh vilayetinin valisi olan ve 9 Mart 2023 tarihinde şehit edilen Muhammed Davud Muzammil’in köyündeki medrese bahçesinde verilen iftarda Ramazan-ı Şerif’in birlik ve beraberlik duyguları yaşanarak Ümmet-i Muhammed ve şehit Muhammed Davud Muzammil için dualar edildi.

İDDEF, geçtiğimiz yıl Şehid Müzemmil Külliyesine 6 sınıflık ek medrese binası ve 800’e yakın talebenin rahatlıkla faydalanabileceği abdesthane ve helalar inşa etti. Su kuyusu açarak, büyük bir su tankı inşa eden İDDEF, Ramazan bayramından sonra da külliyedeki tüm binaların iç dış boyamasını yapacak.

afganistan girişk iftar iddef (1)

Öte yandan, şehit Muhammed Davud Muzammil’in külliye içerisinde inşa edilen medreseye çok katkı verdiği, Afganistan devleti tarafından görevde olduğu yıllarda kendisine ev yapması için gönderilen paraları dahi medreseye bağışladığı bilgisi paylaşıldı. Kabrinin külliye bahçesinde olduğu şehit Muhammed Davud Müzemmil'in hatırasına ve emanetine sahip çıkan İDDEF, hayırseverlerin desteğiyle hem külliyede hem de bölgede eğitim ve insani yardım çalışmalarını sürdürüyor.


Diğer Haberler

TÜM HABERLERİ OKU