TR
BAĞIŞ YAP
TÜRK LİRASI

İDDEF, Afganistan'da Camii ve Yetimhane Açtı

İDDEF, Afganistan'da Camii ve Yetimhane Açtı
İDDEF, Afganistan’ın işgal ve iç savaşın ardından verdiği imar ve ihya mücadelesine destek vererek ülkenin Takhar ve Gazne şehirlerinde cami ve yetimhane inşa etti. Bugüne kadar ülkede onlarca kalıcı eser inşa eden İDDEF, insani yardım çalışmalarını da aralıksız sürdürüyor.

İnsana Değer Veren Dernekler Federasyonu (İDDEF), eğitim ve insani yardım çalışmalarını sürdürdüğü Afganistan’da hayırseverlerin desteğiyle Gazne şehrinde inşa ettiği Mahmud Ustaosmanoğlu Yetimhanesi ile Tahkar şehrinde tamamlanan Mahmud Ustaosmanoğlu Camisini hizmete açtı. Türkiye’den Afganistan’a giden İDDEF Yönetim Kurulu Üyeleri ile İsmailağa heyeti açılış törenlerine katılım sağlayarak, bir dizi ziyaret ve temasta bulundu.

İDDEF, Afganistan'da Camii ve Yetimhane Açtı (7)

Afganistan'da yaşanan insani kriz, deprem ve göçmenlere karşı acil yardım çalışmasını sürdüren, eğitim, kalıcı eser, insani yardım ve su kuyusu gibi çalışmalarla Afgan halkının yanında olan İDDEF, cami, medrese ve yetimhane gibi hizmetlerine devam ediyor. Son olarak Başkent Kabil’de Kubbetu’s Sahra Camii mimarisi ile cami inşa eden İDDEF, Türkiye’den hayırseverlerin desteğiyle yetim çocuklara çatı olacak yetimhaneyi, bölge halkının ibadetlerini gerçekleştirip, eğitimlerini alabilecekleri camiyi hizmete açtı. Kalıcı eserler için düzenlenen açılış töreninde Kur'an-ı Kerim tilaveti, konuşmalar ve temenniler ifade edilirken, katılımcılar yetim çocuklar ve bölge halkıyla birlikte eserleri gezerek sohbet etti.

İDDEF, Afganistan'da Camii ve Yetimhane Açtı (2)

İDDEF’ten yapılan açıklamada, “Dost ve kardeş ülke Afganistan özellikle işgal döneminin sona ermesinin ardından hızlı bir şekilde her yönden eksiklikleri gidermeye ve sorunları çözmeye çalışıyor. Devletimiz öncülüğünde, kurumumuzun da katkısıyla ülkemizden son olarak 19. İyilik Treni’nin gönderilmesiyle insani yardım ulaştırılırken, İDDEF olarak insani yardım faaliyetlerimizle birlikte ülkenin imar ve ihya sürecinde yer alarak eğitim çalışmaları yapıyoruz. Bugüne kadar onlarca kalıcı eserin açılışını yaparak temelini atarken, son olarak Gazne şehrinde Mahmud Ustaosmanoğlu Yetimhanesi’ni hizmete açtık. Toplam 1042 metrekare alan üzerine 750 metrekare kullanılabilir alana sahip yetimhanemiz iki katlı olup, 22 sınıftan oluşuyor. 650 yetim öğrencinin kalacağı ve eğitim göreceği şekilde planlanan yetimhanemizin Afganistan’a hayırlı olmasını dileriz. Türkiye’den katılan heyetimizle birlikte ikinci açılışımız ise Takhar şehrinde oldu. 900 metrekare alana tek katlı olarak inşa edilen camimiz bölge halkının hem ibadet ihtiyacına hem de eğitim ihtiyacına cevap verecek şekilde planlandı. Mahmud Ustaosmanoğlu Camimiz aynı zamanda bölgedeki 320 öğrenciye eğitim yuvası olacak” denildi.

İDDEF, Afganistan'da Camii ve Yetimhane Açtı (2)

Hayırseverler, İDDEF’in Afganistan’da devam eden diğer kalıcı eser projelerine "www.iddef.org" internet sitesi üzerinden, ilgili hesap numaralarına FAST/EFT/havale yoluyla, Türkiye’nin çeşitli il ve ilçelerindeki temsilcilikleri ziyaret ederek ya da 0212 6210065 numaralı çağrı merkezinden detaylı bilgi alarak destekte bulunabiliyor.


İDDEF, Afganistan'da Camii ve Yetimhane Açtı (6)

Diğer Haberler

TÜM HABERLERİ OKU