TR
BAĞIŞ YAP
TÜRK LİRASI

İDDEF, 2018’de Mazlum Coğrafyalara Umut Oldu

İDDEF, 2018’de Mazlum Coğrafyalara Umut Oldu
İDDEF, 2018 yılında dünyanın dört bir yanında İslami eğitim ve insani yardım çalışmalarına yenilerini ekledi. Desteklerinizle mazlum coğrafyaların yüzü güldü, yeni eğitim tohumları filizlendi.

“Muhabbetle birlikte insanlığa hizmete” diyerek yola çıkan İnsana Değer Veren Dernekler Federasyonu (İDDEF) bir yılı daha geride bıraktı. İslami eğitim ve insani yardım çalışmaları kapsamında birbirinden önemli projelere imza atarak, insanlığa hizmet etti.

İDDEF, 2018’de Mazlum Coğrafyalara Umut Oldu

Eğitim ve İnsani Yardımlar İçin Yeni Adımlar

İDDEF çalışmalarına başladığı ilk yıldan itibaren faaliyet gösterdiği tüm alanlarda, sürdürülebilirlik ve kalıcılığı hedefleyerek 2018 yılında milyonlarca insanın kalbine dokundu. Yüzünü ülkemize dönen mazlum coğrafyalara yeni adımlar atarak çalışma ilke ve hizmetleri kapsamında yeni medrese ve mescitler inşa etti. Hizmet verdiği ülkelerdeki hocaların talebelere özveriyle verdiği eğitim neticesinde binlerce talebe ilim ihya etti. Eğitimlerini tamamlayan ve Kur’an-ı Kerim’i ezberleyerek hafız olan talebeler ise icazet aldı ve görevlerine başladı. İDDEF, insani yardım faaliyetleri kapsamında ise Ramazan ayında ve Kurban bayramında organizasyon gerçekleştirdi. Su projeleri ile mazlum coğrafyadaki kardeşlerimizi suya kavuşturdu. Endonezya’daki tsunami felaketinde ve iç savaşın büyük krize yol açtığı Yemen’e desteklerinizle acil yardım ulaştırdı.

İDDEF, 2018 yılı boyunca bağışçılarının desteğiyle yaptığı tüm çalışmaları yazılı, görsel ve internet medyasıyla kamuoyuna duyurdu.

İDDEF, 2018’de Mazlum Coğrafyalara Umut Oldu

İŞTE 2018 YILINDA GERÇEKLEŞTİRDİĞİMİZ ÇALIŞMALAR;

EĞİTİM

İDDEF, asıl hedefi olan İslam dünyasına ‘eğitim’ hizmetini 33 ülke 61 medresede özverili ve istikrarlı şekilde sürdürürken her Müslümanın eğitim imkânına sahip olması için çalışıyor. Çünkü ekonomik ve siyasi problemler nedeniyle bugün Müslümanların yalnızca yüzde 30’u İslami eğitim alabiliyor. 2018 yılında medreselerimizde ilim ihya eden 6 bin 130 talebemize destek verdik. "Çantamda Umut Var" projesi kapsamında eğitim seti dağıtımı gerçekleştirdik. Talebelerin yoksul durumdaki ailelerine de ramazan, kurban ve yıl içindeki çeşitli zaman aralıklarında insani yardımlar yaptık. Eğitim çalışmalarımız kapsamında ise yüzlerce talebenin icazet alarak bulundukları ülkelerin çeşitli bölgelerinde göreve başlamasına vesile olduk.

İDDEF, 2018’de Mazlum Coğrafyalara Umut Oldu

KALICI ESERLER

İlim tahsil eden talebelerimizin temiz, rahat ve güvenli bir ortamda hafızlık ve İslâmi ilimleri okuması için hayırseverlerin bağışlarıyla kalıcı eser olarak medrese, bölge halkı için de mescid inşa ettik. Afrika ve Asya’da 14 medrese, 1 külliye ve 6 mescid olmak üzere toplamda 21 kalıcı eseri hizmete aldık. Ayrıca “tadilat” projesi kapsamında bazı kırsal yerleşim yerlerindeki hasarlı durumdaki mescitleri onararak yeniden ibadete uygun hale getirdik. 2018’in en büyük açılışını ise Burkina Faso’da gerçekleştirdik. Ülkenin çeşitli noktalarında inşa edilen 8 medreseyi Nisan ayında Türkiye’den bölgeye giden 30 kişilik heyetin katılımıyla hizmete aldık. Yine Burkina Faso’da geçtiğimiz günlerde 1, Gine’de 3, Gambiya’da 1 ve Senegal’de ise 1 medreseyi dualarla açtık.

İDDEF, 2018’de Mazlum Coğrafyalara Umut Oldu 

ACİL YARDIM

2018 yılının en büyük felaketlerinden birini yaşayan Endonezya’da meydana gelen deprem ve sonrasında oluşan tsunamiden etkilenen kardeşlerimize acil yardım ulaştırdık. Endonezya’da acil yardım kampanyası çerçevesinde gıda, tıbbi malzeme ve temiz su dağıttık.

İç savaş ile birlikte dünyanın en büyük insani krizini yaşayan Yemen için de acil yardım seferberliği başlattık. Desteklerinizle gıda kolisi ve kurban eti ile birlikte mazlum kardeşlerimize zekat bağışınızı ulaştırdık. Yemen için yardımlar sürerken, Gazze, Suriye, Arakan ve Somali’deki zor durumda yaşayan kardeşlerimize de yardımları ulaştırmaya devam ediyoruz.

SU KUYUSU

2018 yılında ‘Yeryüzüne Bulut Ol, Suya Kavuştur’ sloganıyla başlattığımız insani yardım kampanyamızı suya ulaşamayan veya kirli suları içmek zorunda olan insanlar için sürdürdük. Büyük su problemlerinin yaşandığı ve binlerce kişinin öldüğü Afrika ve Asya’da desteklerinizle 2018 yılı içinde 764su kuyusu açtık. Açılan su kuyuları kardeşlerimize hayat olurken 300 binden fazla kişi temiz ve tatlı içme suyundan faydalandı. İDDEF olarak şu ana kadar açtığımız kuyu sayısı ise 1589’a ulaşırken, toplamda 635 bine yakın kişi bugün su kuyularından faydalanmayı sürdürüyor. Su kuyusu, yağmur hasadı ve biosand filtre çözümleri kapsamında Filipinler’de ise bu yıl içinde 60 adet biosand filtre dağıtarak kardeşlerimizi temiz suya kavuşturduk.

İDDEF, 2018’de Mazlum Coğrafyalara Umut Oldu

RAMAZAN YARDIM FAALİYETLERİ

Her Ramazan ayında olduğu gibi 2018 yılında da mazlum coğrafyalardaki ihtiyaç sahibi kardeşlerimize yardımlar ulaştırdık. 2018 yılının Ramazan ayında "Bu Sofrada Senin de Tuzun Olsun" sloganıyla gerçekleşen yardım kampanyasıyla binlerce mazlumun kapısını çaldık ve hayırseverlerin bağışlarını Afrika, Asya ve Balkanlar'daki 33 ülkedeki ihtiyaç sahiplerine ulaştırdık. 250 bin kişiye kardeşlik bilincinin pekiştirilmesi amacıyla iftar verdik ve ihtiyaç sahipleri için 13 bin 78 sofra kurduk. Kıymetli bağışçılarımızın bizlere emanet ettiği zekat ve fitre bağışlarını ise on binlerce yoksul, talebe ve yetime tek tek teslim ettik.

İDDEF, 2018’de Mazlum Coğrafyalara Umut Oldu

KURBAN ORGANİZASYONU

2018 kurban organizasyonuyla evlerine seneden seneye et giren kardeşlerimize ulaştığımız gibi; bağışlanan adak, akika ve şükür kurbanları ile kurban eti dağıtımını tüm yıl sürdürdük. "Kardeşinle Kurbanını Paylaş" sloganıyla düzenlediğimiz 2018 kurban bayramı organizasyonunda Afrika, Asya ve Balkanlar’daki 33 ülke 106 bölgede 45 bin hisse kurban kestik. Bağışçılarımızdan aldığımız emanetlerin paylarını 2 milyon kardeşimize ulaştırdık ve sofralara kurban eti girmesine vesile olduk. Bizzat ülkelere giderek kurban kesimlerini takip edip, kardeşlerimizle bir araya geldik ve selamlarınızı ilettik. Paylaştığınız kurbanın 7’den 70’e kalplerde sevinç olması için çalıştık.

İDDEF, 2018’de Mazlum Coğrafyalara Umut Oldu

Muhabbetle Birlikte İnsanlığa Hizmete

İDDEF olarak, 2019 yılında da hizmetlerimizi mazlum coğrafyalardaki kardeşlerimizin dertleriyle dertlenerek , onlar için eğitim ve insani yardım çalışmalarını büyüterek çalışmalarımızı sürdüreceğiz.

Ne mutlu Ehl-i Sünnet Vel Cemaat çizgisinde bu dertle dertlenenlere!

Ne mutlu bu yolda bizimle birlikte hareket eden kardeşlerimize!

Ne mutlu istediği halde imkanı elvermediği için madden bizimle beraber olamadığı halde gönlünü, kalbini bize bağlayarak gece gündüz bu hizmetlerin ümmet birliğine vesile olması için dua edenlere!

Diğer Haberler

TÜM HABERLERİ OKU