TR
BAĞIŞ YAP
TÜRK LİRASI

İbn-i Battuta Eğitim Merkezi Gine’ye Umut Olacak

İbn-i Battuta Eğitim Merkezi Gine’ye Umut Olacak
İDDEF, Gine’de inşa ettiği ve İbn-i Battuta ismini verdiği eğitim merkezinin açılışını gerçekleştirdi. İbn-i Battuta Eğitim Merkezi 170 talebeyle eğitim vermeye başladı.

İnsana Değer Veren Dernekler Federasyonu (İDDEF), 2009’da hayırseverlerin desteğiyle çıktığı eğitim seferberliği yolculuğunda ‘Bir talebe, bin insan’ diyerek eğitim çalışmalarına hummalı ve istikrarlı bir şekilde devam ediyor. Bu kapsamda dünyanın dört bir yanındaki eğitim yelpazesine yenilerini ekleyen İDDEF, Afrika ve Gine’ye umut olacak eğitim merkezinin kapılarını aralayarak talebelerle buluşturdu. Batı Afrika ülkesi Gine’nin başkenti Konakri’de bulunan Mahmud Ustaosmanoğlu (k.s) Külliyesi’nde hayırseverlerin desteğiyle inşa edilen İbn-i Battuta Eğitim Merkezi 170 talebe ile eğitime başladı.

İbn-i Battuta Eğitim Merkezi Gine’de büyük bir merasimle açıldı. Yetim ve ihtiyaç sahibi talebelere öncelik tanıyan merkez, İslami ve dünya ilimlerini bir arada vererek geleceğin öncü şahsiyetlerini yetiştirmeyi hedefliyor. Tamamen ücretsiz olan ve sınavla talebe alan okulda İslami ilimlerin yanı sıra resmi okul müfredatı da uygulanıyor. Ayrıca yetim ve ihtiyaç sahiplerine öncelik veren merkezde 56 yetim talebe halihazırda eğitim alıyor.

İbn-i Batuta Eğitim Merkezi Gine’ye Umut Olacak- iddef (5)

Mahmud Ustaosmanoğlu (k.s) Külliyesi’nde düzenlenen açılış programı heyecanı, mutluluğu ve gururu bir arada yaşattı. Açılışta yapılan konuşmalar ve temenniler herkesi duygulandırırken, okula kavuşan çocuklar heyecanla ilk derslerine girdi.

“Çocuk Yarının Geleceğidir”

Gine Eğitim Genel Müdürlüğü Temsilcisi Ebubekir Savari, programda yaptığı konuşmada “İbn-i Battuta okulunun açılış töreninde sizleri ağırlamak benim için büyük bir şereftir. Peygamber Efendimiz (S.A.V) sahih bir hadiste şöyle buyurmuştur: ‘İnsanların en hayırlısı insanlara en faydalı olanıdır’ İDDEF de insan kaynaklarına değer vermeği kendine görev edinmiş, yetkili ve her insan toplumun parlak geleceğinin bilincindedir. Burada bu mahallede sahip olduğumuz bu kompleksin düzenlenmesi için hiçbir güç esirgemeyen Türk ortaklarımıza teşekkür ediyorum. Malumunuz, çocuk yarının geleceğidir. Zira bir çocuk iyi eğitilirse yükselen nesle örnek olabilecektir” dedi.

İbn-i Batuta Eğitim Merkezi Gine’ye Umut Olacak- iddef (7)

“Öncelik Yetim ve Yoksul Çocukların”

İbn-i Battuta Eğitim Merkezi Müdürü Abubakar Suari, “Açılışını yaptığımız bu okulun amacı çocukların eğitimlerinde dengenin olması şansını sunmaktır. Dengeden kastım bilgi kazanacaklar, İslami ve dünya ilimleri dersi alacaklar. Eğitimimiz tamamen ücretsizdir. İhtiyaç sahibi ve yetim çocuklara öncelik tanıdık ve sınavla alım yaptık. Ama kapımız burada okumayı arzu eden her öğrenciye ardına kadar açık olacaktır. Okulumuz Gine’ye ve Afrika’ya hayırlı olsun” diye konuştu.

İbn-i Batuta Eğitim Merkezi Gine’ye Umut Olacak- iddef (6)

“Bu Eğitim Merkezi Sayesinde Çocuklar Başıboş ve Başarısız Olmayacak”

Mirastan Mahrum Kalan Çocuklara Yardım Derneğin Başkanı Seyh İbrahim Jalluydu ise konuşmasında, “Bizler Gine’de sokakta kalan çocukları alıp mesleğe ve okullara yerleştirmek için çalışıyoruz. Çocuklar için hayal ettiğimiz şeyi İDDEF gerçekleştiriyor. Sokaktan aldığımız çocuklardan Allah-u Ekber demeyi bilmeyen, Fatiha suresini okumamış olanlar var. Bu eğitim merkezi sayesinde başıboş olmayan çocuklarımız gelecekte başarısız olmayacaklar. Terbiyeli ve eğitimli olacaklar. Allah’a şükürler olsun. İDDEF ilk defa bizimle işbirliği yapmıyor, her seferinde bizim merkeze et ve gıda gönderiyor. İDDEF’e, temsilcilerine ve hocalarına çok teşekkür ederim” dedi.

İbn-i Batuta Eğitim Merkezi Gine’ye Umut Olacak- iddef (1)

“Bu Okullar Gine’nin Dört Köşesinde Olsun”

Konoma Mahalle Meclisi Başkanı Elhan de Makamalan, “Açılan bu okul sadece burada sınırlı kalmasın ve inşallah Gine’nin dört köşesinde olsun. İDDEF’ten talebimiz daha fazla eğitim merkezi açmasıdır. Mahallemizde Mahmud Ustaosmanoğlu Külliyesi’nin hizmet vermeye başlamasından sonra çok büyük değişiklik oldu. Bu kadar güzel bir değişimi ben de beklemiyordum. Çok hoşuma gitti ve daha da devam etmesini isterim. Bu külliyeyi, camiyi ve okulu inşa edenleri tebrik ederiz. Onlar için Allah’a dua ediyoruz” ifadelerini kullandı.

İbn-i Batuta Eğitim Merkezi Gine’ye Umut Olacak- iddef (3)


Diğer Haberler

TÜM HABERLERİ OKU