TR
BAĞIŞ YAP
TÜRK LİRASI

Hoca Üstlendirme

Hoca Üstlendirme

Yurtdışında hafızlık ve İslami ilimleri eğitimi alan talebelerimizi okutan hocalarımızın ihtiyaçlarını karşılıyoruz. Siz de dünyanın dört bir yanında fedakar bir şekilde yüzlerce talebe yetiştiren hocalarımıza destek olabilirsiniz.


Hangi Ülkelerde Medrese Faaliyeti Vardır?

Bugün Moritanya, Senegal, Gine, Mali, Gana, Burkina Faso, Nijer, Benin, Nijerya, Fildişi Sahili, Kosova, Sudan, Etiyopya (Habeşistan), Somali, Kenya, Uganda, Tanzanya, Kazakistan, Kırgızistan, Pakistan, Hindistan, Kamboçya, Malezya, Endonezya, Filipinler, Güney Kore, Meksika, Çad, Bosna Hersek, Sırbistan, Gürcistan, Azerbaycan ve Sri Lanka olmak üzere 40 ülkede toplam 80 medresemiz bulunmakta olup, medreselerimizin sayısı artmaktadır. Projemiz vasıtasıyla adı geçen ülkelerdeki medreseler, mescitler ve camilerde görev yapan yüzlerce hocamızın faydalandırılması planlanmıştır. Toplamda 55 ülkede eğitim ve insani yardım çalışmaları yapan İDDEF, 40 ülkede 100 eğitim merkezi ve 80 medresede 10 bini aşkın talebeye desteklerinizi yıl boyunca ulaştırmaktadır.


Bir Hocanın Aidatını Nasıl Üstlenebilirim?

Hocalarımızın aidatını üstlenmek isteyen hayırseverler, internet sitemizden ve genel merkezimizden üstlenme yapabileceği gibi Türkiye’nin dört bir yanındaki temsilciliklerimize gelerek veya 0212 621 0065 numaralı telefon vasıtasıyla bir yada birden fazla hoca üstlenebilir. Her destek verilen hoca binlerce talebenin ilim yolculuğuna katkı vermektir.

iddef-medrese-hoca

Aidat Ödemeleri Nasıl Yapılır?

Aidat ödemeleri aylık, 3 aylık, yıllık, 2 yıllık veya 3 yıllık olarak makbuz karşılığı elden, bankadan, internetten yahut PTT'den yapılabilir. Banka, internet ve PTT üzerinden yapılan ödemelerde “HOCA” notu açıklama kısmına kesinlikle düşülmelidir. www.iddef.org web sitesinden ise üstlenme yaparak, kullanıcı adı ve şifrenizle giriş yaptıktan sonra üslendiklerim menüsünden hoca bilgilerini görebilir, bitiş tarihi değiştirebiliriz. İstediğiniz ay miktarınca bağı yapabilir, ödemelerinizi ve üstlenme süresince kaç ay ödemenizin kaldığını rahatlıkla görebilirsiniz.


Bir Hoca Aidatı Ne Kadardır?

Hafızlık ve şer-i ilim tahsil eden bir talebeleri yetiştiren hocaların aidatı, 1 ay için 750 TL’dir.


Medreselerde Süreç Nasıl İlerler?

Hoca yetiştiren yegâne kurumlar medreselerdir. İDDEF, medrese açılacak ülkelerde ince eleyip sık dokuyarak yaptığı araştırmalar sonucunda gerekli izinler sağlanarak teknik ve fiziki altyapıyla birlikte inşaya başlar. İdari ve fiziki imkanları tamamlanan medreselerde en iyi hocalar en kaliteli talebeleri yetiştirmek üzere görev alır ve eğitim başlar. Merkez medrese ilk talebelerini yetiştirdikten sonra içlerinden bir kısmı Türkiye’ye gelir, üst düzey bir eğitimden geçip bölge sorumlusu hoca olarak tekrar memleketlerine döner. Türkiye’ye gelmeyen fakat mezun olmuş talebeler ise, İDDEF’in merkez medresesine bağlı yerel medreseler açıp kendi talebelerini yetiştirir. Bölgede İslami eğitim verir. Böylece ilim halkaları kontrollü ama hızlı bir şekilde büyümeye ve yayılmaya devam eder. Unutmayalım ki dünya genelinde her 10 bin Müslüman’a 1 hoca düşüyor.