TR
BAĞIŞ YAP
TÜRK LİRASI

Halid Bin Velid Külliyesi Müceddid Mahmud Ustaosmanoğlu Medresesi

Halid Bin Velid Külliyesi Müceddid Mahmud Ustaosmanoğlu Medresesi

Eğitim ve insani yardım çalışmalarına hummalı ve istikrarlı bir şekilde devam eden İDDEF, imar ve ihya sürecine destek olduğu Afganistan’da Halid Bin Velid Külliyesi Müceddid Mahmud Ustaosmanoğlu Medresesi'nin inşasına başladı. Afganistan’ın bağımsızlığını ve kalkınma sürecini 12 eyalette eğitim, kültür, sağlık ve altyapı alanlarında hizmete giren ve girecek olan 30 kalıcı eser ve 22 su kuyusu projesiyle destekleyen İDDEF, Wardak şehrinde üç adet yatılı medrese, 1000 kişilik cami, yemekhane, yatakhane ve misafirhaneden oluşan külliyenin temelini attı. Siz de ibadet ve eğitim imkânının en güzel şekilde hayat bulacağı kalıcı esere destek vererek, Afgan kardeşlerimizin yanında olabilirsiniz.


Temeli Atıldı, Desteklerinizle Hızla Yükselecek

İnsana Değer Veren Dernekler Federasyonu (İDDEF), eğitim ve insani yardım çalışmalarını sürdürdüğü Afganistan’da hayırseverlerin desteğiyle 52 tesisin altına imza atarken bunlardan biri de Wardak şehrindeki Müceddid Mahmud Efendi Külliyesi oldu. Yapılan inceleme ve istişare çalışmalarıyla Wardak şehrinde böyle bir kalıcı eserin ihtiyaç olduğunun tespit edilmesiyle harekete geçen İDDEF, temelini attığı tesisin hızlı bir şekilde yükselerek en kısa sürede Afgan kardeşlerimizin hizmete alınması için emek veriyor.

iddef-wardak-afganistan-proje (2)

Savaştan En Çok Etkilenen Eyaletlerin Başında Wardak Var

Afganistan’da uzun yıllardır süren savaşlar ve iç karışıklıklar, hâlihazırda süren ambargolar ülkede ekonomik ve sosyal alanlarda birçok imkânsızlıklara sebep oldu. Savaşların en büyük mağdurları başında her zaman çocuklar gelmekle birlikte Wardak Eyaleti Afganistan’da savaştan en çok etkilenen bölgelerin başında bulunuyor. Bölgedeki yetim sayısı yüzde 80’lere varırken, İDDEF’in başlattığı külliye projesiyle yetim çocukların hem barınma hem de eğitim ihtiyaçları karşılanacak.


Tam Donanımlı Yapısıyla Kaliteli Hizmet Sunacak

İDDEF’in ilk etapta külliyede inşa edeceği medreseler toplam 610 m2 alan üzerine olup 24 m2’lik 20 adet sınıf ve 10 yatakhane olacak. Yetim medresesi yaklaşık 500 öğrencinin hem dini ve fenni ilimler tahsil etmesine olanak sağlarken hem de barınma imkânı sunacak. Külliyenin içinde ise her biri toplam 1220 m2 alan üzerine 24m2’lik 28 adet derslik oluşan 3 adet yatılı medrese, 450 m2 alan üzerine 1000 kişilik camii, 250 m2 alan üzerine yemekhane ve toplam 1500 öğrenciye hem eğitim hem de barınma imkanı sunacak yatakhane inşa edilecek.


Bu Anlamlı ve Faydalı Esere Destek Olmak İster misiniz?

Siz de bu projeye destek vererek, Afganistan’daki kardeşlerimizin cami, medrese, yatakhane, yemekhane ve misafirhaneyle külliye hizmeti almasını sağlayabilir, kaliteli bir eğitim verilmesi için destek olabilirsiniz. İlgili hesap numaralarına EFT/havale yoluyla ya da şube merkezlerimiz ile temsilciliklerimize gelerek bağış yapabilirsiniz. Ayrıca 0212 621 0065 numaralı çağrı merkezimizi arayıp detaylı bilgi alarak da yardımda bulunabilirsiniz.