TR
BAĞIŞ YAP
TÜRK LİRASI

İDDEF, tüm dünyada eğitim çalışmaları amacı ile kurulmuş, bu çalışmalarına destek olarak çeşitli alanlarda insani yardım faaliyetlerinde de bulunan, İstanbul merkezli İslami ve insani bir yardım kurumudur.

İDDEF kimler tarafından ne zaman kuruldu?
İDDEF'in temelleri, Üstadımız Mahmud Efendi Hazretleri (K.s)'nin tavsiyesi ile 2004 yılında tebliğ ve medrese eğitim çalışmalarını Anadolu'da daha da artırmak ve hızlandırmak üzere İstanbul'da bir araya gelen hoca efendiler tarafından atıldı.

Anadolu'nun çeşitli şehirlerinde halktan büyük destek bulması neticesinde 2009 yılında 45 derneğin bir araya gelmesi ile federasyon şeklinde kurumsallaştı. Bir süre sonra başta Afrika ve Asya'dan yardım taleplerinin artması üzerine yurtdışı çalışmalarına odaklandı.
2009

YILINDAN BUGÜN'E

Yüzlerce

BAŞARIYLA TAMAMLANMIŞ PROJE

Global

ÇAPTA YAPILAN YARDIM ÇALIŞMALARI

İDDEF hangi ülkelerde hizmet veriyor?
Bugün, Türkiye dahil 56 ülke 310 bölgede hizmet veren İDDEF’in, Afrika, Asya, Ortadoğu ve Balkanlar’daki Külliye, Cami, Mescid ve ders halkalarıyla birlikte 80 Medresesinde 400’ün üzerinde hoca ile 11 bine yakın talebe ilim tahsilini sürdürüyor. İslami ve insani yardım çalışmalarını hummalı, sürdürülebilir ve etkin bir şekilde sürdüren İDDEF, İstanbul’da bulunan genel merkez ve 30 ildeki 35 temsilcilikle tüm faaliyetlerine kurumsal ve istikrarlı bir idari yapı ile devam ediyor.

İDDEF, İstanbul Valiliği Dernekler İl Müdürlüğü'ne yapılan başvuru ile kurulmuştur.  Dernek tüzüğü İstanbul Valiliği Dernekler İl Müdürlüğü tarafından onaylanarak 06.07.2009 tarihinde kurulmuştur. 
Dernek Kütük No:  34-160-163

İDDEF, 29.11.2022 tarih ve 6426 numaralı T.C Cumhurbaşkanlığı kararıyla "Kamu Yararına Çalışan Dernek" statüsündedir.

Afganistan

Almanya

Arnavutluk

Azerbeycan

Bangladeş

Benin

Burkina Faso

Çad

Endonezya

Etiyopya

Fildişi Sahili

Filipinler

Güney Kore

Gambia

Gana

Gazze

Gine

Gine-Bissau

Güney Afrika

Gürcistan

Hindistan

Irak

İran

Kamboçya

Kamerun

Karadağ

Kazakistan

Kenya

Kırgızistan

KKTC

Kosova

Liberya

Libya

Lübnan

Makedonya

Malezya

Mali

Meksika

Moritanya

Nepal

Nijer

Nijerya

Özbekistan

Pakistan

Senegal

Sierre Leone

Sırbistan

Somali

Srilanka

Suriye

Tanzanya

Türkmenistan

Uganda

Yemen

İDDEF bu ülkelere bir yenisini daha eklemek, İslami eğitim ve insani yardım bekleyen Müslümanlara ulaşmak için özverili, güvenilir ve istikrarlı çalışmalarını sürdürmektedir. Hayırseverlerin Güneviyle İnsanlığa Hizmet Ediyoruz
Asıl Hedef; İslam Dünyasına ‘Eğitim’ Hizmeti
İDDEF “Muhabbetle birlikte insanlığa hizmete” sloganıyla yola çıkıp, iki ana çalışma modeli üzerine kurduğu medrese eğitimi ve tebliğ çalışmalarıyla ilim halkalarını her geçen gün büyütüyor. Tüm dünyada eğitim eksikliği yaşayan milyonlarca Müslüman için İslami eğitim seferberliği başlatan İDDEF, ilim tahsil eden ve hafızlık eğitimini tamamlamak isteyen binlerce erkek ve kız talebe için medreseler inşa etmektedir. Medrese açılan ülkede en iyi hocalarla eğitim müfredatı hazırlamakta, eğitim büyük bir titizlik içinde yürütülmekte, en kaliteli talebelerin yetiştirilmesi için çalışılmakta ve uygulanan eğitim her ay raporlanmaktadır. Bağışçılarla paylaşılan aylık rapora ek olarak 6 aylık periyodlar halinde genel rapor gönderilmektedir. Her yıl ise uluslararası ‘İrşad Semineri’ g erçekleştirilmekte, iyileştirme ve geliştirme alanında önemli kararlar alınmaktadır. Mihenk taşı ‘medrese’ olan İDDEF, hizmetlerini tedris, tebliğ ve tasavvuf üzerine sürdürmekte, İslam dünyasının en büyük sorununun eğitim olduğunu bilerek bunun için projeler geliştirmektedir.

İnsani Yardımlar Aksatılmadan Ulaştırılıyor
İDDEF, susuzluğun ve yoksulluğun yaşandığı bölgelere ise insani yardım taşımaktadır. İslami eğitimin sıkıntısız şekilde gerçekleşmesi için başta talebeler, onların aileleri ve ihtiyaç sahibi Müslüman kardeşlerimize yardımlar ulaştırılmaktadır. Bu yardımlar, su kuyusu açılması, Ramazan ayında zekat, fitre ve kumanya yardımı, kurban, gıda ve eşya dağıtımı, mescid, külliye benzeri imar faaliyetleri, acil afet yardımı ve sağlık projelerinden oluşmaktadır. İnsanın yaşaması için en temel ihtiyacı olan su ve yiyecek yardımı aksatılmadan ihtiyaç sahibi ülkelere ulaştırılmaktadır.
iddef-hakkimizda
 
İDDEF;İsmailağa Cemaati'nin Resmi Temsilcisidir
İDDEF, İsmailağa Cemaati’nin yurtdışı hizmet kuruluşudur. İsmailağa Camii ve Cemaati'nin resmi temsilcisi olan İsmailağa Vakfı'nın uluslararası tek resmi partneridir 

Basında Biz

İDDEF’in Tüm Çalışmaları Kamuoyuna Duyurulmaktadır
İDDEF; yardıma muhtaç coğrafyalara, yetim çocuklara ve dünyanın dört bir tarafında eğitim gören talebelere desteklerinizi ulaştırmak için her zaman hummalı bir çalışma içindedir. Çalışmalar ise tüm kitle iletişim araçlarında haberleştirilerek kamuoyuna duyurulmaktadır.