TR
BAĞIŞ YAP
TÜRK LİRASI

Güneş Paneli

Ne


Allah’ın bize sunmuş olduğu hayat kaynağı olan Güneş ile medreselerimizi, mescitlerimizi ve karanlıkta yaşayan Müslümanların evlerini aydınlatıyoruz.Nasıl


Projemiz dört ana kısma ayrılıyor:


İlki İDDEF medreselerinin elektrik ve aydınlatma ihtiyaçlarını güneş panellerinden sağlayarak enerji tüketimini azaltacağız. 

İkinci olarak İDDEF ve diğer çevredeki mescitlerin aydınlatmalarını güneş panelleri ile sağlayarak cemaatin akşam ve yatsı namazlarına katılımını arttıracağız. 

Üçüncü olarak Müslüman evlerin aydınlatmalarını güneş panelleri ile kurarak kadınların ev işlerini kolayca yapmalarına, çocukların ders çalışabilmelerine ve yangınların önlenmesine imkân sağlayacağız. 

Dördüncü olarak ise Müslüman köylerin sokak aydınlatmalarını güneş panelleri ile kurarak hem köyde güvenliğin artmasına hem de küçük işletmelerin işlerini akşamları da sürdürebilmelerine imkân sağlayacağız. Neden


Sahra altı Afrika’da kırsal bölgede nüfusun yalnızca %18’i elektriğe ulaşabiliyor. Bu yaklaşık 550 milyon insanın elektriğe ulaşamadığı anlamına geliyor. Öğrenciler iptidai şartlarda mum veya ateş ışığında eğitimlerini sürdürmeye çalışırken kadınlar akşam yapmaları gereken ev işlerinde büyük zorluklar yaşıyor. Aydınlatma için kullanılan mum ve ateşten çıkan yangınlar her sene binlerce kişinin ölümüne yol açıyor, on binlerce kişinin ise evlerini kaybetmesine sebep oluyor. Diğer taraftan sokak aydınlatmalarının yetersizliği sebebiyle özellikle kadınlar ve çocuklar büyük güvenlik sıkıntısı yaşıyorlar. Aynı zamanda pek çok işletme aydınlatması olmadığı için erken kapatarak kazanabileceklerinden daha azını kazanıyor. Tüm bunların çözümü ise basit güneş paneli sistemleri ile giderilebiliyor. İDDEF olarak medreselerimizin bulunduğu ve halkın elektriğe ulaşımının güç olduğu ülkelerde güneş paneli projesi uyguluyoruzNerede


Projeye öncelikli olarak Batı Afrika’nın önemli İslami eğitim merkezlerinden biri olan Burkina Faso medresemizde başladık. Hâlihazırda kullandığımız bu sistemi öncelikli olarak diğer medreselerimizde de yaygınlaştırmayı hedefliyoruz. Medreselerimizle beraber bölgede bulunan mescitler, Müslüman evleri ve sokaklarını da bağışçılarımızın desteğiyle aydınlatacağız.
Ne Zaman


Burkina Faso medresemiz ile projemize başladık. Gelen bağışlar ile birlikte yeni medreseleri, mescitleri ve evleri aydınlatmaya, ihtiyaç sahibi kimselere sürdürülebilir kolaylıklar sağlamaya ve İslami Eğitim ile yeni nesiller yetiştirmeye devam edeceğiz.